Drugi Piknik Nauki Fahrenheita. Ponad 5 tys. osób skorzystało z naukowych atrakcji

Scena naukowa i Strefa eduzabawy, które obfitowały w pouczające warsztaty, konkursy, pokazy i naukowe zagadki dla wszystkich pokoleń pasjonatów nauki. Tak zorganizowany był Piknik Nauki Fahrenheita, który odbył się w niedzielę, 28 maja, na Górze Gradowej. To wspólne przedsięwzięcie Uczelni Fahrenheita i Hevelianum odbyło się po raz drugi.
31.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
trawnik z leżakami, tłum ludzi w różnym wieku siedzi na leżakach i trawie
Drugi Piknik Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej przez cały dzień zgromadził 5 tys. gości
Fot. Dominik Kulaszewicz

Hasło II Pikniku Nauki Fahrenheita

Tegoroczny Piknik Nauki Fahrenheita upłynął pod hasłem Nauka z klimatem. Organizatorzy nawiązywali do celów zrównoważonego rozwoju zapraszając gości do wspólnej zabawy, doświadczania i odkrywania nauki z innej strony. W lekkiej, piknikowej formule była mowa o rzeczach ważnych i pożytecznych, mających wpływ zarówno na środowisko, jak i dobrostan samego człowieka.

wymienione osoby na scenie
Przy mikrofonie Paweł Golak - dyrektor Hevelianum oraz od prawej: prof. Krzysztof Wilde - rektor Politechniki Gdańskiej, Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska, prof. Piotr Stepnowski - rektor Uniwersytetu Gdańskiego, z lewej - Stanisław Szultka - dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Fot. Dominik Kulaszewicz

Otwarcie Pikniku

Jednym z głównych punktów na piknikowej mapie była Scena naukowa. Tutaj, przy akompaniamencie Gdańskiej Orkiestry Akademickiej, odbyło się odbyło się uroczyste otwarcie wydarzenia.

Wzięli w nim udział: Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, prof. Krzysztof Wilde - rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Piotr Stepnowski - rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Michał Markuszewski - prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Paweł Golak - dyrektor Hevelianum oraz Stanisław Szultka - dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

wybieg, idzie po nim kobieta w sukience, poniżej sceny stoją jeszcze dwie panie w sukienkach
Pokaz mody zerowaste - jedna z atrakcji Pikniku Nauki Fahrenheita w 2023 r.
Fot. Dominik Kulaszewicz


Co działo się na Scenie naukowej Pikniku Nauki Fahrenheita?

Na Scenie naukowej można było podziwiać pokaz mody zero waste, na którym ku zachwytom zgromadzonych gości przedstawiciele Uczelni Fahrenheita i Hevelianum prezentowali stroje oraz biżuterię wykonane z niestandardowych materiałów lub materiałów ponownie wykorzystanych.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się widowiskowe pokazy naukowe przygotowane m.in. przez edukatorów Hevelianum i Heweliuszy Nauki. Gospodarzami Sceny naukowej byli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka.

stół warsztatowy, mała dziewczynka z pomocą dorosłego składa kartki w notatniku lub książce
Tegoroczny Piknik Nauki Fahrenheita upłynął pod hasłem Nauka z klimatem
Fot. Dominik Kulaszewicz


Jak stworzyć mózg?

Kolejnym ważnym punktem na mapie pikniku było Miasteczko naukowe, a w nim 45 namiotów z pokazami, warsztatami i eksperymentami, przygotowanymi przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański.

Można było się dowiedzieć m.in. jak stworzyć mózg z rzeczy z odzysku, jak powstają fale i co można zrobić ze zużytymi oponami.

Na ochotników czekały doświadczenia z ciekłym azotem, samochodziki napędzane wodorem czy escape room o tematyce medyczno-dietetycznej.

Nie zabrakło też stanowiska do bezpłatnych badań profilaktycznych, z których bardzo chętnie korzystali piknikowi goście.

Finał konkursu. Jak studenci trzech uczelni wyobrażają sobie przyszłą linię PKM Południe?


Atrakcje Strefy eduzabawy

Dla najmłodszych, zarówno tych wiekiem, jak i duchem, przygotowana została Strefa eduzabawy, w której partnerzy wydarzenia zapraszali do udziału w warsztatach ekologicznych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia samodzielnego tworzenia doniczek z plastikowych odpadów, eko biżuterii, czy piórników ze skrawków materiałów.

Edukatorzy Hevelianum przygotowali grę edukacyjną, dzięki której najmłodsi mogli zrozumieć fascynujące życie jeży, i jak im pomóc kiedy znajdą się w opresji.

kilka postaci w strojach historycznych w zadymionym, mrocznym pomieszczeniu
Laboratorium Fahrenheita, czyli wyjątkowe połączenie teatru i laboratorium chemicznego,
Fot. Dominik Kulaszewicz


Laboratorium Fahrenheita - nowość na pikniku

Jedną z tegorocznych nowości było Laboratorium Fahrenheita, czyli wyjątkowe połączenie teatru i laboratorium chemicznego, gdzie opowieści o życiu słynnego gdańskiego naukowca były tworzone przy wykorzystaniu chemicznych efektów specjalnych. Przedstawienie było oparte na fragmentach spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki z Teatru Miniatura, a bezpłatne wejściówki rozeszły się w mgnieniu oka.


Nauka Mówi - debata naukowa

Dopełnieniem atrakcji Pikniku Nauki Fahrenheita była debata naukowa Nauka Mówi. W równowadze, podczas której zaproszeni goście dyskutowali m.in. o tym, czy ambitne cele zrównoważonego rozwoju są do pogodzenia z naszymi potrzebami oraz na co mamy realny wpływ i gdzie już dziś możemy wprowadzić zmiany.

Debatę poprowadziła Aleksandra Stanisławska, dziennikarka naukowa, współtwórczyni CrazyNauka.pl.

W debacie udział wzięli: prof. dr hab. Szymon Malinowski, dr inż. Maciej Tankiewicz, dr hab. inż. Hanna Staroszczyk, dr Barbara Kijewska i Marcin Jasiukowicz.

Pełniejszy opis wydarzeń znaleźć można w archiwalnej zapowiedzi Pikniku.

 

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański) oraz Hevelianum.

Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Partnerzy strategiczni: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Samorząd Województwa Pomorskiego, Polskie Elektrownie Jądrowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerzy merytoryczni: Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, Czyste Miasto Gdańsk, Straż Miejska w Gdańsku, Miejski Teatr Miniatura, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Gemini Polska.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask