• Start
  • Wiadomości
  • Od soboty Lato z Miniaturą - spektakle Teatru Miniatura w Gdańsku i w innych polskich miastach

Od soboty Lato z Miniaturą - spektakle teatralne w Gdańsku i w innych polskich miastach

Teatr Miniatura zaprasza na wspólne wakacje - spektakle plenerowe odbędą się w Gdańsku oraz gościnnie w innych miastach i na festiwalach w Polsce. W wakacyjnym repertuarze znalazły się m.in. przedstawienia dla najmłodszych dzieci na Jarmarku Dominikańskim, czy w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 na Chełmie. Nagradzany „Beton” dla dorosłych widzów zobaczymy z kolei w Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej.
30.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch aktorów na scenie
Lato z Miniaturą zaczyna się w sobotę 1 lipca. Zobaczcie, gdzie i kiedy można zobaczyć spektakle gdańskiego teatru
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Zbliża się FETA 2023 - jaka będzie w tym roku? Znamy PROGRAM

Start wakacji z Miniaturą 1 lipca

Wakacyjne pokazy plenerowe Teatr Miniatura rozpocznie w sobotę, 1 lipca, o godzinie 11:00, na Targu Węglowym, w ramach udziału w Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk. Zobaczymy ekologiczny spektakl „Kierunek: Ziemia”, zrealizowany we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej gdańskiego Urzędu Miasta. 

To mobilny spektakl, który przez dwa lata jeździł po gdańskich przedszkolach i szkołach podstawowych. W atrakcyjny, artystyczny sposób porusza tematy ekologiczne, a wraz z towarzyszącym mu działaniem edukacyjnym zachęca do codziennego, rzetelnego dbania o przyszłość planety. Głównymi bohaterami są Kosmitka Lilla, weteranka gier surwiwalowych, jej syn Lang i ich zwierzak domowy slime Kenny. Biorą udział w Kosmicznym Show Surwiwalowym „Kierunek: Planeta”, w którym maszyna losująca wysyła ich... na Ziemię. Czy uda im się przetrwać i zebrać wszystkie trofea? Jakie przygody ich czekają? Przekonajcie się w sobotę.

Wstęp wolny.

Spektakle na Jarmarku św. Dominika

Podczas 763. Jarmarku św. Dominika, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 22 lipca - 13 sierpnia, tym razem będzie można zobaczyć zabawny sensoryczny spektakl „To tu to dom”, przeznaczony dla dzieci już od 1. roku życia. Pokazy odbędą się w czwartek i piątek, 10 i 11 sierpnia, o godzinie 13.00, w ramach Przystanku Przygoda na Targu Rybnym/Podwalu Staromiejskim.

Wstęp wolny.

dwóch aktorów na scenie
W programie znalazły się zarówno propozycje dla najmłodszych widzów, nawet od 6. miesiąca życia, jak i dla starszych dzieci oraz dorosłych
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

W Sali BHP nagradzany „Beton” 

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 sierpnia, o godzinie 18:00, w wyjątkowej przestrzeni Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6) Teatr Miniatura pokaże „Beton”, na podstawie nagradzanej książki Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu” nawiązującej do historii Polski poprzez opowieść o twórcy najdłuższego gdańskiego falowca. 

Głównym bohaterem jest orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista, który odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość.

Wykonawca głównej roli i autor scenografii Wojciech Stachura otrzymał za „Beton” wiele nagród, w tym trzy ogólnopolskie – nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022. Nagrodę na festiwalu otrzymał także reżyser przedstawienia Michał Derlatka, który już wcześniej został wyróżniony za reżyserię „Betonu” Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok.

Bilety na spektakl dystrybuuje Sala BHP.

Z internetu na deski teatru. Efekt zaskakujący. Recenzja „Betonu” Teatru Miniatura

Na Chełmie trzy spektakle i przedstawienia lalkowe

W tym roku teatr został także zaproszony do realizacji spektakli plenerowych na Chełmie, w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 w Gdańsku.

W niedzielę, 6 sierpnia, o godzinie 12.00, w Jarze Wilanowskim Teatr Miniatura pokaże spektakl sensoryczny „To tu to dom” (1+). Tydzień później - w niedzielę, 13 sierpnia, także o godzinie 12.00, na boisku OSIR przy ulicy Witosa 11A zagrane zostanie przedstawienie „Jaś i Małgośka, czyli uważaj robaczku” (4+), inspirowane znaną baśnią braci Grimm.

W piątek, 18 sierpnia, o godzinie 17.30, na placu przy ulicy Jana Styp-Rekowskiego zobaczymy natomiast „Piratów dobrej roboty”, pełnych zabaw językowych, przeznaczonych dla widzów od 4. roku życia. A w piątek, 25 sierpnia, o godzinie 17.30, w tym samym miejscu, odbędzie się specjalny letni projekt „Legendarny Teatr Miniatura”, czyli pokazy krótkich spektakli lalkowych na podstawie legend gdańskich w specjalnych namiotach. Do namiotów wchodzą tylko dzieci, publiczność jest bardzo mała, a spektakle trwają kilka minut.

Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

Miniatura na wyjeździe

W lipcu Teatr Miniatura będzie także gościć ze swoim spektaklem dla najmłodszych, przeznaczonym dla widzów już od 6. miesiąca życia, zatytułowanym „Przypływ”. Przedstawienie w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak będzie pokazywane w niedzielę, 2 lipca, trzy razy (godz. 11.00, 13.00 i 16.00), na Festiwalu Najmłodszych w Poznaniu, w Teatrze Animacji (ul. św. Marcin 80/82).

Gościnnie swoje spektakle „Cztery pory roku” i „To tu to dom” gdański teatr zagra także w Bibliotece Młodego Czytelnika Bulaj w Elblągu (ul. Zamkowa 1): w soboty 5 i 12 sierpnia, o godzinie 14:00.

plakat, różowe napisy na białym tle
mat. Teatru Miniatura

Zainaugurowano działalność Sceny Artystycznej Nowa Synagoga