• Start
  • Wiadomości
  • W kwietniu zaczną działać w Gdańsku punkty szczepień masowych dla mieszkańców   

W kwietniu zaczną działać w Gdańsku punkty szczepień masowych dla mieszkańców

Od 23 kwietnia 2021 roku w Centrum Sportowym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Dębowej ruszą masowe szczepienia mieszkańców. Na terenie hali sportowej dziennie może być zaszczepionych 5 tysięcy chętnych, miesięcznie 100 tysięcy mieszkańców. Kolejne punkty zostaną uruchomione na gdańskim stadionie i hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu.
02.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cztery osoby stoją przed mikrofonami, trzech mężczyn w średnim wieku, w środku kobieta w żółtej marynarce
Konferencja prasowa na temat punktów szczepień masowych. Od lewej prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i Daniel Stenzel, rzecznik UM w Gdańsku
                                                                                                                                                                        Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W piątek, 2 kwietnia 2021 roku w Centrum Sportowym GUMed, przy ul. Dębowej 21 w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa dotycząca punktów szczepień masowych. Wzięli w niej udział: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. 

- Ta hala sportowa została otwarta ponad dwa lata temu - powiedział rektor Marcin Gruchała podczas konferencji. - Tu nasi studenci mogli się rozwinąć pod kątem sportowym. Nikt nie pomyślał, że spotka nas straszna epidemia, i że ta hala stanie się miejscem, gdzie mieszkańcy Gdańska będą mogli zostać zaszczepieni.  

 

Jak zapowiedział prof. Marcin Gruchała dzięki współpracy GUMedu, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i pomocy Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska w najbliższych tygodniach na terenie hali ustawione zostaną specjalne boksy ogromnego centrum masowych szczepień.

 

Nowoczsny budynek parterowy, schody
W Centrum Sportowym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Dębowej będzie można dziennie zaszczepić 5 tysięcy osób
                                                                                                                                                                     Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Już dziś UCK wykonuje blisko tysiąc szczepień dziennie - podkreślił rektor GUMedu. - Szpital jest miejscem, dzięki któremu zwiększa się nasze bezpieczeństwo, to ogromny wysiłek. Ponad trzystu studentów różnych kierunków na co dzień angażuje się w zwalczanie tego nieszczęścia, pracują w punktach wymazowych, przy pomiarach temperatur, przy łóżkach pacjentów. Na apel ministra zdrowia pozytywnie odpowiedziało już 150 studentów.  Nasz wspólny wysiłek sprawi, że nasze miasto, nasz region będzie bezpiecznym miejscem do rozwoju, do kształcenia, przyjemnego spędzania czasu, bo przecież idzie lato. 

 

Na wniosek wojewody miasto przygotowuje listę obiektów, które mają zwiększyć dostępność do szczepień. Władze wojewódzkie planują stworzyć ich tyle, aby wykonywać 38 tys. szczepień tygodniowo.

- Nie ma innego sposobu niż szczepienie - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - W Gdańsku w marcu br. zmarło 849 osób, to drugi rekordowy miesiąc od zakończenia drugiej wojny światowej. Nie ma innego sposobu niż szczepienia masowe. W poniedziałek otrzymaliśmy pismo od wojewody, dziś już zgłaszamy poszczególne punkty masowych szczepień. Jednym z nich będzie ta hala sportowa. Zgłosiliśmy też nasz bursztynowy stadion, miejsce gdzie będzie można zaszczepić do 2 tys. pacjentów, wspólną halę na granicy Gdańska i Sopotu, też dla mieszkańców Sopotu, w której także 2 tysiące osób dziennie powinniśmy zaszczepić.   

Jakub Kraszewski, dyrektor UCK podkreślił, że szpital ma już doświadczenie w organizacji punktu szczepień na swoim terenie, gdzie udało się wykonać 45 tys. szczepień.

- Ta hala przy ulicy Dębinki może zapewnić przepustowość do 5 tysięcy szczepień na dzień, przez 12 godzin, bez niedziel bo też musimy odpocząć - powiedział dyrektor Kraszewski. - Miesięcznie to około 100 tys mieszkańców. Przed nami do zaszczepienia ponad 1 mln osób dorosłych, to jest możliwe do zrobienia, jeśli będziemy współpracować. 

Jak powiedział dyrektor UCK na terenie hali powstanie 25 stanowisk lekarskich i pielęgniarskich, na trybunach dla widzów osoby zaszczepione będą mogły poczekać przez 15-30 min po szczepionce. 

 

Hala sportowa, miejsca dla widzów
Na terenie hali powstanie 25 stanowisk lekarskich i pielęgniarskich, na trybunach dla widzów osoby zaszczepione będą mogły poczekać przez 15-30 min po szczepionce.
                                                                                                                                                                     Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Punkty szczepień organizowane przez szpitale są bezpieczne - zapewnia dyrektor Kraszewski. - Szacujemy, że ruszymy 23 kwietnia, przez pierwszy tydzień spróbujemy jak to działa, a od 1 maja zaczniemy przyjmować chętnych już w dużej ilości. 

Na jednej zmianie w masowym punkcie szczepień będzie pracować 25 lekarzy, 30 pielęgniarek, zespół interwencyjny do zabezpieczania ewentualnych działań niepożądanych po szczepieniu, kilkunastu studentów i współpracowników - do sterowania ruchem, pomocy osobom potrzebującym, do rejestracji pacjentów. To będzie około 50-60 osób na zmianie codziennie, bez niedziel. 

UCK kończy już rekrutację personelu do punktu szczepień masowych: pielęgniarek, młodych lekarzy, szpital prowadzi też szkolenia dla osób z innych zawodów medycznych, które będą chciały się zgłosić do pracy w punktach szczepień. 

- W punkcie szczepień w Międzynarodowych Targach Gdańskich od początku pracują też urzędnicy miejscy - dodała prezydent Dulkiewicz. - Pracownicy różnych miejskich instytucji pomagają w niemedycznych działaniach. To będzie pospolite ruszeni tych, którzy zechcą i będą pomagać, wszak w 2022 Gdańsk będzie Europejską Stolicą Wolontariatu.  

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord