• Start
  • Wiadomości
  • Zaszczepisz się bezpłatnie przeciwko grypie. ZNAJDŹ placówki medyczne w Gdańsku i innych miastach

Zaszczepisz się bezpłatnie przeciwko grypie. ZNAJDŹ placówki medyczne w Gdańsku i innych miastach

Wtorek, 23 listopada, był pierwszym dniem bezpłatnych szczepień przeciw grypie w całym kraju. Objęte są nimi osoby, które mają ukończone 18 lat. W Gdańsku wyznaczono kilkadziesiąt placówek medycznych, gdzie prowadzone są takie szczepienia. Aktualizowana lista na stronie Ministerstwa Zdrowia. Jak się umówić? Czy szczepienie przeciwko grypie można łączyć ze szczepieniem przeciwko COVID-19?
23.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Warto skorzystać z darmowej szczepionki przeciwko grypie. W październiku na grypę w Polsce zachorowało 475 tys. osób - o ponad 200 tys. więcej niż rok temu. Pierwsze dwa tygodnie listopada przyniosły 209 tys. zachorowań.
Warto skorzystać z darmowej szczepionki przeciwko grypie. W październiku na grypę w Polsce zachorowało 475 tys. osób - o ponad 200 tys. więcej niż rok temu. Pierwsze dwa tygodnie listopada przyniosły 209 tys. zachorowań.
Dominik Paszliński/www.gdansk,pl

 

Ministerstwo Zdrowia zachęca do bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie

 

To efekt rozszerzenia przez rząd grupy osób uprawnionych do darmowych szczepień przeciwko grypie. W magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest ponad 1 milion szczepionek, akcja ma trwać do wyczerpania zapasów.

- Do niedawna ta refundacja obejmowała osoby starsze, osoby z upośledzoną odpornością, medyków, służby mundurowe, ale widzimy, że blisko 3 tys. punktów szczepień nie zgłasza się po szczepionki. To znaczy, że osoby z tych grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień, stąd też szybka decyzja ministra zdrowia i uruchomienie szczepień dla osób w wieku 18 plus - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Według Wojciecha Andrusiewicza, każdy dorosły jeśli od wtorku zgłosi się do placówki ochrony zdrowia (POZ), zostanie zaszczepiony. Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć skierowania na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin - najlepiej telefonicznie. 

Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu. Powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

Grypa w tym roku zaatakowała z wyjątkową siłą. W październiku zachorowało 475 tys. osób - o ponad 200 tys. więcej niż rok temu (wtedy były to 262 tys.). Rok 2020 był jednak specyficzny ze względu na początek pandemii koronawirusa - gdy zwracano większą uwagę na zasady unikania chorób zakaźnych, a i diagnostyka grypy była poważnie ograniczona.

W pierwszych dwóch tygodniach listopada, według oficjalnych danych, w Polsce zachorowało na grypę 209 tys. osób.

W całym kraju Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło ponad 3 tysiące placówek do wykonywania bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Nie muszą się one pokrywać z placówkami, gdzie odbywają się szczepienia przeciwko COVID-19. W Gdańsku takich punktów "antygrypowych" jest kilkadziesiąt. 

Więcej informacji na temat szczepienia przeciw grypie oraz lista placówek, gdzie przeprowadza się bezpłatne szczepienie na stronie pacjent.gov.pl

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że informacje dotyczące bezpłatnych szczepień przeciwko grypie są aktualizowane. 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim