Ponad milion obywateli zmieni w tym roku dowody osobiste - ze “zwykłych” na “elektroniczne”. Obowiązkowa wymiana dotyczy tych osób, którym kończy się ważność dokumentu i wniosek o nowy złożą po 4 marca.
O nowych dowodach osobistych nazywanych „e-dowodami” rozmawialiśmy z Tomaszem Filipowiczem - dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz Danutą Galicą - kierowniczką referatu dowodów osobistych WSO UMG.
Jak wygląda "e-dowód"? Czym różnią się nowe dowody osobiste od dotychczas stosowanych?
- W praktyce będzie bardzo przypominał dotychczasowy dowód, czyli będzie to plastikowy dokument, który oprócz warstwy fizycznej będzie miał też warstwę elektroniczną - wyjaśnia Tomasz Filipowicz. - Będzie miał czip, w którym będą te warstwy elektroniczne. Będzie jak gdyby w dowodzie zaszyty certyfikat umożliwiający elektroniczną certyfikację.
Złożenie wniosku o e-dowód nie będzie się wiele różniło od składania wniosku o tradycyjny dowód. Inny będzie natomiast odbiór e-dowodu.
- Odbiór będzie wymagał przygotowania dwóch kodów PIN - zaznacza Danuta Galica.
Nowy dowód pozwoli na ułatwienia w różnych sytuacjach.
- Będzie pozwalał między innymi na automatyczne przejście przez bramki na lotniskach - mówi Danuta Galica.
Jakich formalności trzeba dopełnić, żeby otrzymać dowód nowego typu?
Czy mogą to zrobić jedynie te osoby, którym skończyła się ważność dowodu starego typu?
Jakie możliwości da nowy dowód osobisty? Czy to prawda, że będzie służył do składania podpisu elektronicznego nie tylko w Internecie, ale również offline?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym programie „Wszystkie Strony Miasta”.
ZOBACZ CAŁY WIDEOCZAT