• Start
  • Wiadomości
  • Od 16 września jeździmy Tunelem im. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego

Od 16 września jeździmy Tunelem im. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego

Na ścianie przy wjeździe do Tunelu pod Martwą Wisłą 16 września odsłonięto tablicę z nazwiskiem patrona gdańskiej inwestycji: ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego. - Dzięki temu wciąż będzie łączył ze sobą ludzi, tak jak to czynił za życia - powiedziała krewna byłego metropolity gdańskiego.
16.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tablicę z nazwiskiem ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego odsłoniła jego krewna - Marta Gocłowska

Kamienna tablica z nazwiskiem patrona zdobi ścianę przy wjeździe do tunelu od strony Letnicy.

- Dokładnie dziś mija 85 lat od narodzin księdza arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Gdyby żył, poszlibyśmy do niego z kwiatami i fetowali - wbrew niemu, ponieważ miał duży dystans do swoich urodzin - powiedział prezydent Paweł Adamowicz, podczas uroczystości. - I również z pewnością wbrew jego oczekiwaniom byłaby uchwała, którą podjęli gdańscy radni, by nadać jego imię pierwszemu w naszym kraju tunelowi drogowemu pod rzeką. Od dziś, jadąc od strony stadionu wjeżdżamy na rondo im. Tadeusza Mazowieckiego, następnie przejeżdżamy tunelem abp. Tadeusza Gocłowskiego, za którym jest z kolei rondo Komitetu Obrony Robotników. Ten układ pokazuje, jak ważne dla nas, gdańszczan, jest wspominanie w topografii miasta ludzi i wydarzeń niezwykle ważnych dla Polski i Gdańska.

Paweł Adamowicz zwrócił się również bezpośrednio do bohatera uroczystości: - Księże arcybiskupie, patrzysz na nas z tego bezchmurnego nieba i myślę, że uśmiechasz się z dystansem, ale wydaje mi się że jesteś zadowolony, bo zawsze cieszył Cię rozwój Gdańska, zawsze kibicowałeś tutejszym inwestycjom.

- W Gdańsku zawsze będziemy pamiętać księdza arcybiskupa. Tą postać będzie niesamowicie trudno zastąpić - dodał Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. - Abp. Tadeusz Gocłowski jest honorowym obywatelem miasta Gdańska, a teraz dodatkowo będziemy go wspominać przejeżdżając tędy.

- Tunel pod Martwą Wisłą to okno łączące Sopot z Elblągiem i Warszawą - żartował prezydent Sopotu Jacek Karnowski (były metropolita gdański jest również honorowym obywatelem Sopotu). - I jednocześnie jest to przedłużenie wyjazdu na wschód, skąd pochodził ks. abp. Tadeusz Gocłowski. Tak odważnej inwestycji bardzo przyda się tak niezwykły patron.

Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości

Tablicę odsłonili prezydent Paweł Adamowicz i Marta Gocłowska, wnuczka brata byłego metropolity gdańskiego.

- Odsłonięcie tablicy to dla mnie wzruszający moment, tak samo jak wzruszająca dla mnie była możliwość pożegnania księdza arcybiskupa w imieniu rodziny podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze Oliwskiej - wyznała Marta Gocłowska. - Kiedy dotarła do nas informacja, że w Gdańsku będzie tunel jego imienia, byliśmy dumni. Jak zawsze z niego. Zawsze starał się deprecjonować swoje działania, nie chciał być na świeczniku, a teraz dzięki tej tablicy przy wjeździe do tunelu kilka osób więcej wspomni jego nazwisko…

- Mamy wiele szczęścia, że zacni ludzie w Gdańsku wciąż pamiętają o naszym krewnym księże arcybiskupie i wciąż go przypominają, co sprawia, że żyje nadal - mówiła wzruszona Anna Gocłowska, żona bratanka arcybiskupa Gocłowskiego. - Za życia zawsze łączył ze sobą ludzi, jako patron tunelu będzie to robił nadal, symbolicznie. To dla nas honor i zaszczyt, że mogliśmy wziąć udział w tej uroczystości.

16 września o godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się promocja albumu “Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski”. W spotkaniu wezmą udział również krewni ks. abpa.

czytaj także:

Bliscy abpa. Gocłowskiego: kochał Gdańsk więcej niż rodzinę

Abp Tadeusz Gocłowski zjednoczył gdańskich radnych!

Pojedziemy przez tunel abpa. Gocłowskiego. I to już wkrótce

TV

Każdy może pomóc