![gcm-download-1920-2025-01-17-sprzedaz-alkoholu-005-678a5b0bcbff3.JPG](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202501244618.jpg)
Uchwała 1: zakaz sprzedaży od godz. 22 do 6 rano
Projekty uchwał są trzy. Ta kluczowa dotyczy sklepów i stacji benzynowych i mówi o zakazie sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta od godz. 22 do 6 rano. Miałaby wejść w życie 1 września 2025. Restauracje i bary będą dalej mogły sprzedawać alkohol po godz. 22.
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania tak tłumaczyła wprowadzenie zakazu na piątkowej konferencji prasowej:
- Planujemy w lutym bądź w marcu przekazać trzy uchwały do Rady Miasta Gdańska, które będą regulować sprzedaż alkoholu w Gdańsku. Pierwsza uchwała będzie dotyczyła zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w godzinach od 22:00 do 6:00, czyli zgodnie z tym, co popularnie nazywamy ciszą nocną.
- Chodzi nam o poprawę bezpieczeństwa i zdrowia publicznego w Gdańsku. Regularnie spotykamy się z mieszkańcami w różnych dzielnicach miasta. Podczas tych spotkań wielokrotnie podnoszone było zagadnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego wokół miejsc nocnej sprzedaży alkoholu. Postanowiliśmy się zająć tym tematem. Po drugie zmotywowała nas nasza praca w ramach wspierania osób, które są dotknięte problemem uzależnienia.
- Problem uzależnienia od alkoholu czy też ryzykownych zachowań związanych ze spożywaniem alkoholu może być ograniczany na trzy sposoby: dostępność, reklama, a także cena. Jako samorząd możemy wpływać jedynie na to pierwsze, czyli na dostępność i w związku z tym postanowiliśmy zaproponować gdańskiej społeczności rozwiązania, które będą teraz podlegały dalszym rozmowom i konsultacjom.
Druga uchwała: 75 metrów od szkoły
Druga uchwała ustala odległość między placówką sprzedającą alkohol a szkołą - będzie to co najmniej 75 metrów. Ta sama odległość obowiązuje w przypadku placówek oświatowo-wychowawczych; placówek dla bezdomnych, domów pomocy społecznej i placówek leczenia uzależnień. Ta uchwała miałaby wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.
Wiceprezydent Chabior tłumaczyła:
- Druga uchwała będzie regulowała usytuowanie sklepów sprzedających alkohol w odległości od szkół, które uznajemy za punkty chronione. Uważamy, że ta odległość nie powinna być mniejsza niż 75 m. Opierając się na badaniach, które przygotowała Najwyższa Izba Kontroli, wiemy, że takie rozwiązanie powoduje ograniczenie dostępności alkoholu dla osób, które są najbardziej uwrażliwione i na które może mieć to najgorszy wpływ. Wiemy, że dzieci i młodzież, które widzą często osoby pod wpływem alkoholu, mogą również później przejawiać te zachowania w dorosłym życiu.
Trzecia uchwała: zezwolenia na sprzedaż alkoholu
Trzecia uchwała mówi o maksymalnej liczbie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. To 850 zezwoleń na alkohole do 4,5 proc,; 850 na alkohole między 4,5 proc. a 18 proc.; oraz 800 na napoje alkoholowe powyżej 18 proc. Suma pozwoleń nie ulega zmianie. W ramach istniejącego limitu zwiększono za to ilość “koncesji” na alkohol między 4,5 a 18 proc, czyli na przykład na wino.
Monika Chabior wyjaśniła:
- Chcemy, aby zwiększona została liczba zezwoleń na sprzedaż wina do 850 zezwoleń w mieście Gdańsku. W tej samej liczbie chcemy udzielać zezwolenia na sprzedaż piwa. Natomiast chcemy zmniejszyć liczbę zezwoleń, które będziemy udzielić na sprzedaż wódki do 800.
![gcm-download-1920-2025-01-17-sprzedaz-alkoholu-006-678a5ce2588f0.JPG](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202501244623.jpg)
Coraz większe spożycie, coraz więcej problemów
Wiceprezydent Chabior tłumaczyła dalej, że niemal za każdym nieszczęściem związanym z bezpieczeństwem dzieci stoi alkohol: - Za Niebieskimi Kartami jest alkohol. W Gdańsku obecnie mamy ponad 1300 Niebieskich Kart. W Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży mamy ponad 100 dzieci, które są leczone na alkoholowy zespół płodowy (FAS). Czas oczekiwania na terapię dzieci z tym zespołem to ponad trzy miesiące. Wzrasta też liczba dzieci w pieczy zastępczej.
Marek Jankowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień powiedział, że każde obniżenie spożycia alkoholu działa na rzecz zdrowia: - Picie alkoholu jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób, nie tylko chorób wątroby, ale także chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Picie alkoholu to także zwiększenie ryzyka uzależnienia. Ponosimy jako miasto nie tylko koszty zdrowotne, ale też społeczne i ekonomiczne. To są ludzie oczekujący w długich kolejkach do terapeutów, licząc na na pomoc w procesie wychodzenia z uzależnienia.
Teraz konsultacje
Wszystkie trzy uchwały trafiły do rad dzielnic oraz do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która jednogłośnie poparła inicjatywy uchwałodawcze. Opinie w tej sprawie z rad dzielnic mają wrócić do 12 lutego do Referatu ds. Zezwoleń Na Sprzedaż Napojów Alkoholowych Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta. Miastu zależy na szerokim przedyskutowaniu problemu.
Czytaj także: Michał Brzeziński: alkohol nie rozwiązuje problemów, on je tworzy
Monika Chabior: - Kiedy już opinie spłyną, zobaczymy, czy ostateczny kształt tych uchwał będzie zgodny z naszymi założeniami, czy zostanie skorygowany. Rozmowy, które już teraz prowadzimy, dotyczą prośby o doprecyzowanie pewnych zapisów. Będziemy się nad tym pochylać, aby jak najszybciej - mam nadzieję, że już na sesji marcowej - przeprowadzić dyskusję bezpośrednio podczas sesji Rady Miasta, poprosić radnych o zagłosowanie pozytywne, a następnie rozpocząć wdrażanie. Nasza intencja jest taka, aby zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00 rano wprowadzić od 1 września 2025. Mierzenie odległości punktów sprzedaży alkoholu od punktów chronionych rozpocząć od 1 stycznia. Natomiast zmiany dotyczące zezwoleń na sprzedaż piwa, wina oraz wódki wprowadzić 14 dni od opublikowania uchwały.
![gcm-download-1920-2025-01-17-sprzedaz-alkoholu-008-678a5c887868e.JPG](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202501244620.jpg)
Zakaz działa dla Śródmieścia, teraz reszta miasta
Przypomnijmy, że podobna uchwała dotycząca jedynie Śródmieścia została wprowadzona w Gdańsku w 2022 roku. Statystyki policyjne pokazywały, że zmniejszyła się tam ilość interwencji po zgłoszeniach zakłócenia ciszy nocnej.
Radny WdG Maximilian Kieturakis wymieniał korzyści dla Śródmieścia: - Przez 5 lat byłem przewodniczącym zarządu dzielnicy Śródmieście, gdzie takie problemy są najbardziej widoczne z racji charakteru dzielnicy. Tam taka uchwała już obowiązuje i faktycznie liczby wskazują jasno: w roku 2021 mieliśmy 3606 interwencji straży miejskiej związanych z usiłowaniem spożywania alkoholu. W 2024 roku ta liczba spadła do 1734. Mówimy tutaj o 50-procentowym spadku interwencji straży miejskiej. Odciążamy więc policję i straż miejską.
Podobne zakaz wprowadziły m.in. Kraków na terenie całego miasta; Katowice w niektórych dzielnicach, tak samo jak Wrocław, który zakaz sprzedaży wprowadził na terenie Starego Miasta. Warszawa wciąż szykuje się do takiej decyzji.
![gcm-download-1920-2025-01-17-sprzedaz-alkoholu-007-678a5bf3542f9.JPG](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202501244619.jpg)
Miejska radna KO Kamila Błaszczyk argumentowała: - W lipcu 2023 roku w Krakowie podjęta została bardzo zbliżona uchwała o godzinach zakazu sprzedaży sprzedaży alkoholu. Po roku, gdy zmierzono efekty, okazało się, że liczba interwencji spadła prawie o 50 procent. Jednym z bardziej uciążliwych tematów zgłaszanych przez mieszkańców jest właśnie to, że po wyjściu z lokali gastronomicznych, gdzie można spożywać alkohol, te osoby jeszcze postanawiały dokupić nowy alkohol w nocnych sklepach i spożywać go pod przysłowiową chmurką.
Jak podaje "Rzeczpospolita", według stanu na 31 grudnia 2023 roku liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych w Polsce wynosiła 119 tys., co przekłada się na jeden punkt sprzedaży na 303 mieszkańców. Polska jest w czołówce krajów UE o największej liczbie zgonów spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania związanymi z używaniem alkoholu. To 7,4 zgonów na 100 tys. w grupie wiekowej poniżej 65. roku życia. Średnia w UE wynosi 3,6 zgonów na 100 tys. mieszkańców.