• Start
  • Wiadomości
  • Góra Gradowa. Reduta czy redita? Gdzie są Koszary Schronowe? Hevelianum wydało „Spacerownik”

Góra Gradowa. Reduta czy redita? Gdzie są Koszary Schronowe? Hevelianum wydało „Spacerownik”

Redita nie reduta, Koszary Schronowe a Nowe Koszary, Niskie i Wysokie Czoło Kurkowe… To nazwy miejsc i obiektów Góry Gradowej, których rozszyfrowanie i odnalezienie na mapie rozległych terenów Hevelianum może być wyzwaniem. Z pomocą przychodzi nowa publikacja „Dzieje Fortu. Spacerownik”.
29.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To już kolejna publikacja Hevelianum
To już kolejna publikacja Hevelianum
mat. Hevelianum


To druga po „Górze Gradowej – krótkiej historii”, samodzielnie wydana przez Hevelianum, publikacja. Zaprezentowano w niej siedemdziesiąt różnych obiektów znajdujących się na Górze Gradowej i w jej najbliższej okolicy. Każdy zabytek, miejsce, wystawa czy pomnik zostały opatrzone ilustracjami oraz krótkimi, ciekawymi opisami.

Jak wskazuje sam tytuł książki, zaproponowano ponadto trzy trasy zwiedzania, w tym także wzdłuż stałej, bezpłatnej wystawy historycznej „Dzieje Fortu”. Z pomocą publikacji i dołączonego do niego planu Hevelianum można wygodnie samodzielnie zwiedzić Górę Gradową i odkryć jej fascynującą historię.  

Jan Daniluk, autor Spacerownika
Jan Daniluk, autor "Spacerownika"
zdj. Piotr Połoczański


- Hevelianum to teren usłany zabytkowymi obiektami, poukrywanymi między wzniesieniami dawnych fortyfikacji. Zdając sobie sprawę, że nie jest najłatwiejszy do zwiedzania, Hevelianum wydało właśnie „Spacerownik”. Znajdą w nim państwo kolorowe ilustracje, rzetelne, krótkie opisy, a także załączoną mapkę – mówi Jan Daniluk, historyk Hevelianum, autor publikacji.

Jan Daniluk to doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Historią zawodowo zajmuje się od 14 lat. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią II wojny światowej. W Hevelianum można kupić także jego książkę pt. „Góra Gradowa – krótka historia” (wyd. 2020 r.), pierwsze po wielu latach podsumowanie badań nad historią Góry Gradowej, uwzględniające jej najnowszą historię – rewitalizację, która przywróciła tę część miasta gdańszczanom i gdańszczankom.

Góra Gradowa w Gdańsku
Góra Gradowa w Gdańsku
mat. Hevelianum


„Dzieje Fortu. Spacerownik” można kupić w sklepie Hevelianum (przy kasach) w cenie 20 zł lub wysyłkowo (doliczając koszt przesyłki).

Sprzedaż i informacja:
malgorzata.globinska@hevelianum.pl
tel. 48 517 084 158

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna