• Start
  • Wiadomości
  • Obchody „Święta Wolności i Solidarności”. 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów

Obchody „Święta Wolności i Solidarności”. 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów

ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI w Gdańsku zaplanowano na 1-11 czerwca 2019 roku. W poniedziałek, 29 kwietnia, w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności organizatorzy wydarzenia przedstawili założenia programowe. W 13 miejscach w centrum miasta odbędzie się ponad 100 imprez, w tym koncerty, wykłady i debaty.
29.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O obchodach rocznicy 4 czerwca 1989 roku mówili (od prawej): Basil Kerski - dyrektor ECS, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski - Fundacja Gdańska
O obchodach rocznicy 4 czerwca 1989 roku mówili (od lewej): Basil Kerski - dyrektor ECS, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski - Fundacja Gdańska
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu po II wojnie światowej odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku przypada 30. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji w Gdańsku odbywać się będą obchody ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI. 

W poniedziałek, 29 kwietnia, w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się konferencja, podczas której m.in. przedstawiono założenia programowe.

W konferencji udział wzięli:

  • Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
  • Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
  • Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej

 

- Nikogo nie wykluczamy. "Święto Wolności i Solidarności" to świeto dla każdego. Zapraszamy wszystkich niezależnie od poglądów politycznych, niezależnie od tego, gdzie dzisiaj są, niezależnie od tego, gdzie byli trzydzieści lat temu i czy w ogóle byli trzydzieści lat temu na świecie - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Poza samym uczestnictwem w obchodach bardzo serdecznie zapraszam do bycia wolontariuszami podczas "Święta Wolności i Solidarności". 

Aby zostać wolontariuszem podczas Święta Wolności i Solidarności


- Od ostatniego tygodnia maja w różnych miejscach miasta uruchomimy punkty, w których mieszkańcy będą mogli odbierać flagi ze znakiem obchodów, po to byśmy także ustrolili nasze domy, balkony - dodała prezydent Dulkiewicz. 

- Obchody trwać będą jedenaście dni. Pamiętajmy o tym, że to nie tylko 4 czerwca, ale od 1 do 11 czerwca. Od 1 do 4 czerwca to ponad sto wydarzeń, które będą się odbywać w różnych przestrzeniach miasta, których będzie trzynaście - zaznaczył Jacek Bendykowski. - Bardzo ważną dla nas będzie strefa społeczna, która będzie miała ponad trzy hektary przestrzeni (na przeciwko budynku ECS - red.), które oddajemy do użytkowania organizacjom pozarządowym. Zapraszamy w tym czasie absolutnie wszystkie organizacje pozarządowe. Te natomiast, które czują się na siłach, aby współtworzyć program strefy społecznej, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i pobrania formularza.

Formularz STREFY SPOŁECZNEJ Święta Wolności i Solidarności


- Około 14 maja będziemy wstanie przedstawić prezyddeyjny program tego, co się w strefie społecznej będzie działo. Wierzymy, że przez te cztery dni gdańszczanie, Polacy, turyści, imigranci znajdą coś interesującego dla siebie. Będą miejsca dla dzieci, będzie bardzo dużo punktów gastronomicznych, w namiotach, przy ładnej pogodzie otwartych, bądą debaty i warsztaty z bardzo ciekawym programem merytorycznym - dodaje Bendykowski. - Odbędą się trzy duże koncerty, dwa na Placu Zebrań Ludowych, także koncert dziecięcy z okazji Dnia dziecka, wiele mniejszych koncertów. 

Strona dotycząca Święta Wolności i Solidarności


- Wczoraj (w niedzielę, 28 kwietnia) odszedł od nas jeden z naszych głównych bohaterów, Karol Modzelewski. Miał być jednym z naszych gości podczas obchodów. Ta smierć pokazuje jak ważne jest świetowanie 30-lecie niepodelgłości. Młodzi ludzie mogą się spotkać a architektami polskiej wolności - mówił z kolei Basil Kerski. - Przygotowaliśmy bardzo szeroki program obchodów, który będziemy przedstawiać na następnych spotkaniach. Ważnym przesłaniem Pawła Adamowicza było to, żebyśmy w Gdańsku dyskutowali o najważniejszych zasadniczych sprawach. Najważniejszych dla Polski, Gdańska i Europy. Mam wrażenie, że nie wszyscy rozumiemy co świętujemy. Nie nie świetujemy tylko 4 czerwca i okrągły stół. My świętujemy narodziny tej Europy, w której żyjemy. A nawet świata, bo 4 czerwca stłumiono brutalnie, krwawo rewolucję w Chinach. Jeśli mówimy o dziedzictwie 1989 roku, to musimy się zastanowić nie tylko nad Polską i Gdańskiem, ale nad całym światem. To uczynimy szczególnie 3 i 4 czerwca podczas wielu debat, które nazywamy Międzynarodowym Forum Obywatelskim. Będzie w nich dyskutowało kilkadziesiąt osób, wybitnych działaczy, obywatelskich myślicieli z czternastu państw. 

Wśród wielu imprez w dniu 4 czerwca w samo południe na scenie przed budynkiem ECS planowane jest wspólne odśpiewanie polskiego hymnu, proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie oraz degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. O godz. 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec, odegrany zostanie także hymn Europy.

- Chcę podziękować wszystkim tym, dzięki którym to świętowanie jest możliwe. Wielu z Państwa, kilkadziesiąt tysięcy ludzi, odpowiedziało na nasz apel, apel Fundacji Gdańskiej, i wpłaciło na zbiórkę facebookową pieniądze, i dzięki temu jest możliwa organizacja 4 czerwca "Święta Wolności i Solidarności". Ale także, jak już zamknęliśmy zbiórkę na facebooku, to ponad trzy miliony wpłynęły na konto Europejskiego Centrum Solidarności. To Święto pod względem finansowym tworzone przez kilkadziesiat tysięcy obywatelek, obywateli nie tylko Polski. Czujcie się wszyscy współgospodarzami "Święta Wolności i Solidarności" - zakończyła prezydent Dulkiewicz. 

 

ZAPIS CAŁEJ KONFERENCJI

 

 

CZYTAJ TAKŻE:

Gdańsk podejmuje zdecydowane działania w sprawie obchodów 4 czerwca

Rocznica 4 czerwca - apel prezydent Gdańska do wojewody pomorskiego o zniesienie blokady Placu Solidarności

Obchody 4 czerwca. Wojewoda blokuje Plac Solidarności STANOWISKO MIASTA

Obchody rocznicy wydarzeń 4 czerwca. Zobacz nowe logo Jerzego Janiszewskiego

Radni zdecydowali: Rok 2019 Rokiem Wolności i Solidarności

 

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza