Bezpłatna komunikacja miejska na poranne uroczystości na Westerplatte
We wtorek, 1 września, przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na uroczystości na Westerplatte będzie można dojechać z różnych części miasta pojazdami 16. specjalnie uruchomionych linii autobusowych (od W1 do W16).
Szczegółowy rozkład jazdy autobusów linii specjalnych (od W1 do W16) na uroczystości na Westerplatte znajdziesz TUTAJ.
Z Westerplatte uczestnicy obchodów będą mogli wrócić linią W58. Autobusy te będą jeździć średnio co 3-4 minuty do godz. 7:30 na trasie: Westerplatte – Przeróbka – Dworzec Główny – al. Zwycięstwa – Wrzeszcz PKP. Zatrzymają się na wszystkich przystankach, oprócz przystanku „Przystań Żeglugi”. Miejsce wysiadania i wsiadania pasażerów na Westerplatte wskażą pracownicy służb porządkowych.
Autobusy linii 106 i 138 do godz. 9. 00 nie będą obsługiwać pętli Westerplatte, tylko zostaną skrócone do przystanku „Przystań Żeglugi”.
Udział prezydent Gdańska i samorządowców
W porannych uroczystościach udział weźmie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wspólnie z delegacją kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów i wójtów z całej Polski złoży kwiaty pod pomnikiem, tuż po uroczystościach.
- Jak co roku 1 września oddamy hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Od ponad 20 lat organizowaliśmy obchody na Westerplatte, gdzie spotykaliśmy się o 4:45. Mam nadzieję, że wspólnie z delegacją kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów i wójtów z całej Polski również w tym roku będziemy mogli wziąć udział w uroczystościach, a także złożyć kwiaty pod pomnikiem. W tym roku za organizację uroczystości odpowiedzialne jest Wojsko Polskie, które poprosiło nas o wsparcie w dowozie wszystkich chętnych i taka zgoda została wydana - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz. - Miejskie uroczystości rozpoczniemy w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte, składając kwiaty na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnego dnia w południe, 1 września, zachęcam do udziału w uroczystości pod pomnikiem obrońców Poczty Polskiej, na placu Obrońców Poczty Polskiej. Pamiętajmy o przesłaniu, które widnieje na Westerplatte i jest tak ważne szczególnie dziś: Nigdy więcej wojny!
Organizatorem tegorocznych uroczystości na Westerplatte jest Wojsko Polskie. Miasto Gdańsk na prośbę organizatora uruchomia w/w dodatkowe połączenia autobusowe z gdańskich dzielnic na Westerplatte oraz udostępnia przestrzeń parkingową do zagospodarowania przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Za organizację ruchu i parkingów na półwyspie Westerplatte odpowiadać będą wojskowi.
Miejskie obchody wybuchu II wojny światowej
- poniedziałek, 31 sierpnia, godz. 18.00 - złożenie kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte
Cmentarz powstał w miejscu zniszczonej 2 września 1939 roku przez nalot bombowców nurkowych wartowni nr 5 Wojskowej Składnicy Tranzytowej
Transmisja na www.gdansk.pl
- wtorek, 1 września, godz. 4.45 - zabrzmi dzwon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, który nazywa się Pokój i Pojednanie Pax et Reconcilatio. Drugi pod względem wielkości dzwon w tej świątyni
- wtorek, 1 września, godz. 9.00 - uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej 2-4
Harcmistrz Jan Ożdżyński jest prawdopodobnie pierwszą ofiarą II wojny światowej w Gdańsku. Tablica, ufundowana w 1986 roku, zlokalizowana jest na gmachu Dyrekcji Kolei w Gdańsku. Budynek przed wojną mieścił polskie instytucje, w tym Komendy Gdańskich Chorągwi Harcerek i Harcerzy.
Transmisja na www.gdansk.pl
- wtorek, 1 września, godz. 10.00 - złożenie wieńców pod Victoriaschule (dziś budynek Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Kładki 24)
To w Victoriaschule w dniach 1-15 września 1939 r. Niemcy torturowali i zamęczyli członków Polonii gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.
- wtorek, 1 września, godz. 12.00 - msza św. na placu Obrońców Poczty Polskiej w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową, po jej zakończeniu wystąpienia oficjalne, oddanie hołdu poległym oraz złożenie wieńców
Atak na budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku nastąpił równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein.
Transmisja na www.gdansk.pl
- wtorek, 1 września, godz. 16.00 - złożenie wieńców na cmentarzu na Zaspie, będą także modlitwa i przemówienia oraz pieśni patriotyczne, które wykona Cappella Gedanensis
Transmisja na www.gdansk.pl
W przestrzeni miejskiej przygotowano telebimy - na Zielonym Moście oraz w pobliżu Katowni - na których będzie można oglądać uroczystości miejskie.
Dbajmy o bezpieczeństwo
Osoby biorące udział w miejskich uroczystościach prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności: odstępu 1,5 metra od innych osób oraz rozważenie zasłonięcia ust i nosa.
We wszystkich miejscach, w których odbywają się uroczystości dostępne będą maseczki jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji rąk.
Zmiany w organizacji ruchu w rejonie placu Obrońców Poczty Polskiej
W związku z obchodami 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września możliwe są utrudnienia w ruchu pojazdów w rejonie Placu Obrońców Poczty Polskiej.
Utrudniony będzie wjazd pojazdów na ulicę Sierocą na całej jej długości od skrzyżowania z ulicami Osiek i Stare Domki do skrzyżowania z ul. Zamkową.
Dojazd do ul. Osiek i Podwala Staromiejskiego możliwy będzie ul. Olejarną i ul. Browarną.
Utrudniony będzie ruch pojazdów na fragmencie ul. Tartacznej od boiska szkolnego do ul. Sierocej. Na odcinku ul. Tartacznej od boiska do Podwala Staromiejskiego obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy.