• Start
  • Wiadomości
  • Jaki 1 września na Westerplatte? Prezydent Dulkiewicz i radni apelują do rządu o dialog

Jaki 1 września na Westerplatte? Prezydent Dulkiewicz i radni apelują do rządu o dialog

Apel o dialog i współpracę w sprawie organizacji obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte skierowali do rządu w piątek, 24 lipca, prezydent Aleksandra Dulkiewicz i szefowie klubów radnych, które mają większość w Radzie Miasta Gdańska. To reakcja na poranny wpis ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który stwierdził w mediach społecznościowych, że tegoroczne obchody zorganizuje Wojsko Polskie. Prezydent Dulkiewicz przypomniała, że teren Westerplatte prawnie nadal należy do Miasta Gdańska i od dwóch dekad istnieje tradycja przygotowywania rocznicowych uroczystości.
24.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od 20 lat uroczystości na Westerplatte organizowało Miasto Gdańsk
Od 20 lat uroczystości na Westerplatte organizuje Miasto Gdańsk. Jak będzie teraz?
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Władze samorządowe Miasta Gdańska są tym bardziej zdumione wpisem ministra Mariusza Błaszczaka, że miesiąc wcześniej do przedstawicieli najwyższych władz państwowych - m.in. do prezydenta, premiera i ministra obrony narodowej - prezydent Aleksandra Dulkiewicz wysłała zaproszenia do udziału w uroczystości. Pozostały one bez odpowiedzi. 

- To swoisty rodzaj komunikacji. Na wysłany ponad miesiąc temu, 19 czerwca, list, nie tylko do pana Mariusza Błaszczaka, ale także do innych, wszystkich najważniejszych osób w państwie polskim. Dzisiaj chciałabym zaapelować do pana ministra Błaszczaka o trzy rzeczy. Po pierwsze: o uszanowanie tradycji tego miejsca - świętego miejsca dla Polek i Polaków, ale też szalenie ważnej tradycji gdańszczanek i gdańszczan - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, podczas piątkowego briefingu.

Prezydent Gdańska przypomniała, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym teren Westerplatte nadal należy do Miasta Gdańska - dopiero niedawno rozpoczęła się procedura przekazania go administracji państwowej, na podstawie zeszłorocznej specustawy. Miasto Gdańsk oczekuje też, że rząd RP uszanuje 20 letnią tradycję tego miejsca: uroczyste obchody wybuchu II wojny światowej, o godz. 4.45, na Westerplatte zapoczątkował w 1999 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wspólnie z harcerzami. Z biegiem lat zaczęły się one odbywać z udziałem wojska i przedstawicieli władz państwowych, a także zagranicznych głów państw i polityków odgrywających istotną rolę na arenie międzynarodowej. Za każdym razem gospodarzem i głównym organizatorem było Miasto Gdańsk.

1 września 2019 r. - w 80. rocznicę rozpoczęcia obrony Westerplatte - gościem uroczystości był Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który niejednokrotnie krytykował łamanie zasad państwa prawa przez PiS. Holenderski polityk wygłosił na Westerplatte bardzo osobiste przemówienie, w którym stwierdził, że Europa winna jest szacunek i wdzięczność Polsce, która poniosła ogromne straty z rąk niemieckich najeźdźców, a także polskim żołnierzom, którzy walczyli o wolność wszystkich Europejczyków. Frans Timmermans wyznał, że prawdopodobnie nie byłoby go na świecie, gdyby nie Polacy z dywizji pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy uratowali życie jego ojcu.

 

Frans Timmermans na Westerplatte: “Oni walczyli o wolność nas wszystkich - Europejczyków”

 

Obecność Timmermansa jako gościa honorowego na Westerplatte była krytykowana przez polityków PiS. Do tamtej sytuacji nawiązał też obecnie minister Błaszczak w swoim wpisie w mediach społecznościowych.

 

Ta informacja, opublikowana w piątkowy poranek, 24 lipca, zaskoczyła władze Gdańska
Ta informacja, opublikowana w piątkowy poranek, 24 lipca, zaskoczyła władze Gdańska
Screen twittera ministra Mariusza Błaszczaka

 

Co do stanu prawnego Westerplatte, Miasto przedstawiło sytuację w następujący sposób:

- Tak, toczy się procedura administracyjna związana z tym terenem, ale ona dopiero się rozpoczęła, i nie powinniśmy przed jej zakończeniem rozstrzygać o tym, jaki będzie jej wynik - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Wniosek, który został złożony do Wojewody Pomorskiego przez Muzeum II Wojny Światowej mówi o części terenu. Spośród 9 ha, które dziś są własnością Miasta Gdańska, a które objęte zostały przyjętą w ubiegłym roku specustawą, MIIWŚ wystąpiło o postawienie 1,5-metrowego postumentu, który zajmie 20 mkw. W ubiegłym roku, kiedy toczyła się dyskusja nad specustawą, słyszeliśmy, że będzie budowane muzeum, że będzie dialog, współpraca z kombatantami, że w transparentnej procedurze, wszyscy polscy patrioci będziemy mogli uczestniczyć, w tym jak będzie wyglądało muzeum powstające na Westerplatte. I jest jeszcze trzecia kwestia: w Gdańsku dialogujemy, rozmawiamy. Dlatego od wielu lat uroczystości na Westerplatte są przygotowywane wspólnie z władzami państwowymi, wojskiem, harcerzami. Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby na Westerplatte nie mógł wystąpić przedstawiciel rządu polskiego, nieważne jakiego szczebla. Dlatego apeluję o dialog w tej sprawie i uszanowanie długoletniej tradycji.

Prezydent Gdańska zapowiedziała, że niezwłocznie wystąpi w tej sprawie z pismem do premiera RP Mateusza Morawieckiego.

 

ZOBACZ ZAPIS WIDEO BRIEFINGU WS. WESTERPLATTE:

 

O stanie prawnym Westerplatte na piątkowym briefingu mówił też Marek Szóstakowski, szef radców prawnych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

- 19 lipca 2019 r. uchwalona została ustawa "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte - Wojny '39 roku", oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Dopiero w tym roku Urząd Miejski i Prezydent Gdańska otrzymali zawiadomienie o złożeniu przez Muzeum, czyli inwestora, wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na budowę tego muzeum. Jednocześnie, zgodnie z ustawą, wojewoda zwrócił się do prezydent Gdańska o wydanie opinii o tym wniosku. Pani prezydent ma 21 dni na wydanie tej opinii. Minął dopiero tydzień, więc jesteśmy w trakcie sporządzania tej opinii, ale już widać, że ten wniosek zawiera szereg uchybień formalnych. Wojewoda ma natomiast 60 dni na wydanie decyzji od dnia złożenia wniosku [...] Nawet gdyby wojewoda wydał pozytywną decyzję przed 1 września, zezwalającą na budowę tej inwestycji, to uprawnienia związane z tym, co inwestor może robić na tym terenie, określiła ustawa. Zgodnie z nią, po wydaniu pozytywnej decyzji, inwestor może wykorzystywać ten teren wyłącznie na cele budowlane oraz do wykonania robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego, czyli np. prowadzenie prac archeologicznych czy geodezyjnych. Z całą pewnością w zakresie tych uprawnień nie mieści się organizowanie obchodów czy jakiejkolwiek imprezy. W związku z tym uważamy, że jeżeli Muzeum zdecyduje się organizować na tym terenie obchody wybuchu II wojny światowej, to będzie to działanie nielegalne - podkreślił mec. Marek Szóstakowski. - Póki co, właścicielem tych nieruchomości jest cały czas Miasto Gdańsk.

Zapowiedź ministra obrony narodowej w sprawie obchodów rocznicowych na Westerplatte skomentowali także szefowie klubów radnych Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji w której o fragmencie Gdańska mają decydować władze centralne. To jest objaw tego jak bardzo władze PiSu nie szanują woli mieszkańców, rady miasta, prezydenta. Proponuję, żebyśmy się wszyscy cofnęli o dwa kroki, szczególnie pan minister Błaszczak - stwierdziła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska.

- Nasze państwo jest sterowane przez Jarosława Kaczyńskiego z tylnego siedzenia. Tak było przy okazji wyrzucenia w błoto wielu milionów złotych na głosowanie korespondencyjne i tak jest dzisiaj. Mamy informację o rozpoczęciu procedury, a pan minister Błaszczak już ogłasza wynik tego postępowania. Decyzje powinny być podejmowane przez właściwe organy, na podstawie i w granicach prawa. To co dzieje się dzisiaj to standardy republiki bananowej, a nie państwa prawa. Chcemy dialogu, a nie pokazu siły Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta.

 

TV

W historycznym miejscu byłej Stoczni Gdańskiej nadal buduje się statki