Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - dziś o godz. 17.00

W tym roku mija 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości upamiętniające odbędą się we wtorek, 1 sierpnia, na które w Gdańsku zapraszają prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Początek o Godzinie „W” (17:00) u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym. W tym czasie w mieście zawyją też syreny.
26.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomnik-obelisk, po bokach stoją pojedynczo przedstawiciele wojska, marynarki wojennej, harcerzy
Uroczystość rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywa się na Targu Rakowym przy obelisku upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Czym było Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym stolicę Polski wojskom niemieckim. Powstanie zorganizowała Armia Krajowa w ramach akcji "Burza".

Walki trwały przez 63 dni. Bilans był tragiczny: zagłada stolicy i śmierć co najmniej 150 tys. cywilnych mieszkańców oraz 16 tys. powstańców. 

Zaraz po wojnie w naszym mieście i w naszym regionie osiedliły się tysiące wychodźców ze zrujnowanej Warszawy - nie tylko uczestnicy walk, ale w dużej mierze ludność cywilna, która doświadczyła tragedii stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Do dziś w Gdańsku żyją ostatni kombatanci powstania i rodziny z warszawskimi korzeniami z tamtego okresu.

Uroczystości rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Gdańsku 

Uroczystości rocznicowe w całym kraju odbywają się 1 sierpnia o godz. 17.00, czyli w Godzinę W, kiedy Powstanie Warszawskie się rozpoczęło. 

Na uroczystości w Gdańsku zapraszają prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 1 sierpniau stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym.

W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele samorządu, wojsko oraz kombatanci i harcerze. Szczególnymi uczestnikami obchodów rocznicowych będą świadkowie wydarzeń sprzed 79 lat, uczestnicy Powstania Warszawskiego, m.in. prof.  Jerzy Grzywacz, żołnierz AK ps. "Tapir" - prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który jako harcerz Szarych Szeregów walczył na Powiślu.

Wydarzenie odbędzie się z pełną asystą wojskową, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego. Weźmie nim udział Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W programie także m.in. wystąpienia oficjalne, wspólna modlitwa i apel pamięci.

Plansza informacyjna 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Plansza informacyjna 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
mat. UMG

Program uroczystości:

  • godz. 16:45 – spotkanie przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
  • godz. 16:57 - meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości
  • godz. 17:00 - GODZINA „W” – syreny
  • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę reprezentacyjną Marynarki Wojennej
  • wystąpienia oficjalne
  • modlitwa
  • apel pamięci w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej
  • złożenie wieńców u stóp Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego (prosimy o przygotowanie wizytówek)
  • odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz zakończenie uroczystości
  • złożenie wieńców pod Pomnikiem w hołdzie Harcerzom i Harcerkom Wolnego Miasta Gdańska pomordowanych w czasie II Wojny Światowej


Msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów zostanie odprawiona w niedzielę, 30 lipca,
o godz. 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Syreny alarmowe upamiętnią rocznicę

Zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego we wtorek, 1 sierpnia, o godz. 17.00 w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego oddania hołdu poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego zawyją syreny alarmowe.

Planowane utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją uroczystości od godz. 8.00 w sobotę, 29 lipca, do momentu zakończenia wydarzenia we wtorek, 1 sierpnia, zostanie wyłączona z ruchu ul. Targ Rakowy w Gdańsku. Po wyłączonym obszarze będą mogły poruszać się wyłącznie taksówki. Kierowcy, którzy pozostawili tam zaparkowane pojazdy, będą mogli wyjechać z Targu.

Podczas uroczystości będzie obowiązywał bezwzględny zakaz wjazdu dla wszystkich pojazdów.

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej