• Start
  • Wiadomości
  • O tożsamości gdańskiej architektury - trzecie spotkanie z cyklu "Gdańskie debaty miejskie"

O tożsamości gdańskiej architektury - trzecie spotkanie z cyklu "Gdańskie debaty miejskie"

W środę, 9 czerwca, odbyło się trzecie spotkanie z cyklu "Gdańskie debaty miejskie". O tożsamości gdańskiej architektury rozmawiali dr Monika Arczyńska, prof. Jacek Dominiczak, dr Jacek Friedrich, prof. Jakub Szczepański, dr Wojciech Targowski. Spotkanie prowadził prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.
10.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Spotkanie poświęcone było kwestii tożsamości gdańskiej architektury - tej historycznej, jak i współcześnie kształtowanej w obszarze Śródmieścia oraz innych części Gdańska. 

Najważniejszymi zagadnieniami trzeciej debaty były:

- Które z historycznych wzorców kształtowania gdańskiej architektury pozostają dla nas aktualnymi?
- W jaki sposób możemy i powinniśmy współcześnie kształtować architektoniczne oblicze miasta?
- Na ile współczesny krajobraz miasta stać się może polem eksperymentów i poszukiwań projektowych?

Spotkanie miało formułę online. Prezentacje po kolei przedstawiali:

 

targowski

Dr inż. arch. Wojciech Targowski - absolwent i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Współwłaściciel działającej od 1989 roku w Gdańsku autorskiej pracowni projektowej FORT, a następnie jej kontynuacji FORT TARGOWSKI. Twórca m.in. Europejskiego Centrum Solidarności, zespołu Waterfront przy Basenie Prezydenta w Gdyni, Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan.

- Co łączy współczesnego gdańszczanina z tym z przeszłości? - pytał Wojciech Targowski. - Język? Na pewno nie. Religia? No, może w połowie? Ideologia? Na pewno nie. Dziedzictwo kulturowe było inne. Ta tożsamość była zupełnie inna. 

Całe wystąpienie od 12:10 minuty do 38:00 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu).

 

friedrych

dr Jacek Friedrich - historyk sztuki, historyk architektury, muzealnik. Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UG. Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Autor opracowań z zakresu sztuki nowoczesnej, w tym zwłaszcza sztuki i architektury Gdańska, m.in. Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960 oraz Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku.

Jacek Friedrich przypominał, że po drugiej wojnie światowej w 1945 czy 1946 roku mówiono, że należy Gdańsk spolszczyć. - Kościół Mariacki uważany za zbyt krzyżacki, toporny, ponury i przysadzisty należy jego wieżę podnieść i zwieńczyć tym wspaniałym hełmem Kościół Mariacki w Krakowie - przypomniał historyk. - Oczywiście propozycja kuriozalna.   

Całe wystąpienie od 39:20 minuty do 59:40 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu).

 

szczepanski

Prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański - pracuje na Wydziale Architektury PG. Jest przewodniczącym Rady dyscypliny naukowej Architektura i Urbanistyka, prodziekanem ds. nauki WA PG i kierownikiem Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków. W 2000 r. obronił na WA PG pracę doktorską Młyny wodne w Gdańsku. Architektura i historia; nagrodzoną przez Generalnego Konserwatora Zabytków. 

Profesor mówił o m.in. o gdańskiej tożsamości dzielnicowej. - W naszym mieście dzielnica jako miejsce zamieszkania jest chyba ważniejsza niż w większości dużych miast Polski. Tylko u nas mówi się: "jadę z Wrzeszcza do Gdańska". Nikt w Warszawie nie powie: "jadę z Woli do Warszawy" - zaznaczał Jakub Szczepański. 

Całe wystąpienie od 1:00:50 minuty do 1:11:05 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu).

 

arczynska

dr inż. arch. Monika Arczyńska - współzałożycielka A2P2 architecture & planning, firmy konsultingowo-projektowej zajmującej się m.in. masterplanami (Stare Świdry w Warszawie, Stocznia Cesarska w Gdańsku, z Henning Larsen i BBGK), przestrzeniami publicznymi (woonerf w ul. Abrahama w Gdyni, z NANU) i działaniami partycypacyjnymi w całym kraju. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i TU Delft, adiunktka na Politechnice Gdańskiej. 

- Tożsamość to także wizerunek, który buduje pozycję Gdańska. Trochę się zawsze wstydziliśmy prowincjonalności jeśli chodzi o architekturę w ostatnich latach - mówiła Monika Arczyńska. - Ale w ostatnich latach mamy co pokazać, czym się pochwalić. Nie wszystkie są jednak dobrze oceniane.

Całe wystąpienie od 1:11:20 minuty do 1:26:25 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu). 

 

dominiczak

prof. Jacek Dominiczak - profesor sztuki i architekt IARP (Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej), członek Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich dedykowaną studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast. 

- Architekci projektują swoje budynki a wszystkie problemy, które z nimi są: ustawienie samochodu, nasłonecznienie pokoi, dostęp do zieleni, to wszystko niech rozwiąże urbanistyka. Poprzestawiamy budynki tak, by wszystko było tak, jak trzeba. To właśnie widzimy na Gdańsku Południe - mówił Dominiczak, który w swoim wystąpieniu pokazał także bardzo dobre zabudowy w naszym mieście. 

Całe wystąpienie od 1:27:25 minuty do 1:51:00 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu).

 

- Relacje między architekturą a urbanistyką są niesłychanie istotne z punktu widzenia Gdańska – zakończył część pierwszą debaty, czyli prelekcje, Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska, rozpoczynając drugą, dyskusję. - Na ile to wszystko z czym architektura czy urbanistyka Gdańska się wiąże daje nam pole do dalszych poszukiwań i dalszych eksperymentów?

Dyskusję rozpoczął prof. Jacek Dominiczak.

- Gdańsk może zabrać bardzo ważny głos w jasnym pokazaniu, że zerwanie kontynuacji, które nastąpiło to nie jest żadna awangarda. To, czego potrzebujemy od współczesnej architektury, to nie nowoczesności, tylko zupełnie nowego paradygmatu, gdzie przeprosimy się z tymi wszystkimi radykalnymi pomysłami, że dobre jest tylko to czego jeszcze nie było - mówił prof. Dominiczak.

Cała dyskusja do wysłuchania od 1:51:10 minuty transmisji.

 

ZAPIS CAŁEGO SPOTKANIA

 

Poprzednie dwa spotkania z cyklu “Gdańskie debaty miejskie”

 

TV

Każdy może pomóc