Zabawnie o właściwym użytkowaniu ubikacji
“O Rety! Nie wrzucaj do toalety!”, czy też “Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Wpadające w ucho hasła oraz estetyczne i humorystyczne zarazem grafiki mają za zadanie podnosić świadomość mieszkańców Gdańska w zakresie ochrony infrastruktury kanalizacyjnej i środowiska naturalnego. Temat trudny potraktowany z przymrużeniem oka.
Korzystanie z kanalizacji sanitarnej we właściwy sposób zminimalizuje liczbę zatorów, awarii, uciążliwości związanych z wylaniem ścieków poza układ oraz koszty środowiskowe.
- Najczęstszą przyczyną zatorów, problemów z drożnością i awarii sieci są rzeczy i substancje, które do kanalizacji sanitarnej trafiać nie powinny - mówi Magdalena Rusakiewicz, wiceprezes zarządu Gdańskich Wodociągów. - Każdy z nas może przyczynić się do tego, by kanalizacja sanitarna działała bez zakłóceń i taki jest cel naszej kampanii “O Rety, nie wrzucaj do toalety”. Przygotowaliśmy grafiki oraz animacje, które ten niewdzięczny temat obrazują w sposób dowcipny i przyjemny w odbiorze. Chcemy w ten sposób dotrzeć do szerokiego grona użytkowników, zachęcić do refleksji, a wszystko w trosce o wspólną infrastrukturę i jakość odprowadzanych do środowiska ścieków.
Plakaty, animacje i dedykowana strona internetowa
Plakaty na 50 przystankach w różnych lokalizacjach miasta i w różnych odsłonach, animacje na ekranach multimedialnych w komunikacji zbiorowej, dedykowana strona internetowa to początek.
Przygotowane materiały będą sukcesywnie dystrybuowane do spółdzielni mieszkaniowych, zarządców wspólnot i rad dzielnic, a z ich przychylnością do mieszkańców Gdańska. Na wspomnianej już stronie internetowej znajdują się grafiki oraz krótkie, przystępne informacje. Witryna będzie aktualizowana i wzbogacana o nowe treści, by stać się źródłem wiedzy, z którego będzie można korzystać przez cały rok, nie tylko przy okazji Światowego Dnia Toalet i w ten sposób z czasem zbudować trwałą świadomość.
Tego nie wrzucaj do toalety
Brygady Gdańskich Wodociągów codziennie usuwają zatory i awarie spowodowane przez odpady, które nie powinny trafiać do kanalizacji sanitarnej. Kampania ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że wyrzucanie do kanalizacji śmieci, takich jak:
- chusteczki nawilżane,
- resztki jedzenia,
- fusy kawy i herbaty,
- patyczki do uszu,
- podpaski i tampony,
- pieluchy jednorazowe,
- koci żwirek,
- materiały budowlane,
- farby i kleje,
- gruz,
- olej i inne tłuszcze,
- włosy,
- nici dentystyczne
powodują nie tylko zatory, ale również zwiększają ryzyko poważnych i kosztownych awarii, mogą również wywołać szkody dla środowiska naturalnego. Nie sposób wymienić wszystkiego, dlatego najlepiej nie wrzucać do muszli klozetowej niczego poza papierem toaletowym.
Ile zatorów rocznie usuwają Gdańskie Wodociągi?
Tylko w 2023 r. brygady Gdańskich Wodociągów usunęły 1251 zatorów i 1605 blokad wirników pomp.
Skala odpadów z krat wydobywanych z sieciowych przepompowni ścieków oraz oczyszczalni ścieków wyniosła 1158 ton. Wydobycie odpadu typu piasek z całego systemu kanalizacji sanitarnej w Gdańsku wyniosło 2008 ton.
19 listopada - Światowy Dzień Toalet
Światowy Dzień Toalet obchodzony jest 19 listopada od 2001 roku. 23 lata temu w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa. Celem jej działania Aby podnieść świadomość jak istotny dla zdrowia ludzi i środowiska jest bezpieczny i dobrze zarządzany system sanitarny. Drugi to działania zmierzające do rozwiązania globalnego kryzysu sanitarnego i osiągnięcia bezpiecznych warunków sanitarnych i urządzeń sanitarnych dla wszystkich do 2030 r.