• Start
  • Wiadomości
  • Oliwski Ratusz Kultury. Zobacz jak wyglądało spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem

Oliwski Ratusz Kultury. Zobacz jak wyglądało spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem

W środę 23 września, w Oliwskim Ratuszu Kultury rozpoczął się jesienny cykl spotkań Wydziału Spraw Fundamentalnych - Rozmowy Nieobojętne. W ramach tej inicjatywy, od września do grudnia, raz w miesiącu, ks. dr Krzysztof Niedałtowski rozmawiać będzie z zaproszonymi gośćmi. Uczestnikiem pierwszej rozmowy “o prawdzie” był prof. Jerzy Bralczyk.
25.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas spotkania w Oliwskim Ratuszu prof. Jerzy Bralczyk i ks. dr Krzysztof Niedałtowski rozmawiali o sprawach nieobojętnych, czyli poruszających wyobraźnię, sumienie i wrażliwość
Podczas spotkania w Oliwskim Ratuszu prof. Jerzy Bralczyk i ks. dr Krzysztof Niedałtowski rozmawiali o sprawach nieobojętnych, czyli poruszających wyobraźnię, sumienie i wrażliwość
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Na każdą z zaplanowanych czterech debat ks. dr Krzysztof Niedałtowski, ambasador i prowadzący spotkania, zaprosił rozmówcę, którego zna i ceni. W środę 23 września gościem był popularny językoznawca, profesor nauk humanistycznych, świetny gawędziarz - Jerzy Bralczyk z którym ksiądz Niedałtowski, jak zaznaczył, zna się od 17 lat. Formuła pierwszego spotkania, jak i kolejnych, oparta jest na trzech półgodzinnych modułach: wykład, pytania prowadzącego, rozmowa z publicznością.

- Prawda, proszę państwa, jest jak oliwa, bo na wierzch oliwa wypływa - powiedział prof. Jerzy Bralczyk na wstępie swojego wystąpienia. - I tutaj, w Oliwie, możemy tej prawdy też sięgnąć. Są to sprawy fundamentalne, ale nie podstawowe, bo to za mało dla nas. Musimy sięgnąć fundamentów. 

W początkowej części wykładu profesor Bralczyk przybliżył uczestnikom spotkania znaczenia słowa prawda. Jak podkreślał językoznawca, jest to jedno z rzadkich słów, które w zależności od sposobu wypowiedzenia, ma aż cztery różne znaczenia. 

- To też jedno z tych słów, które niechętnie przybierają liczbę mnogą - kontynuował prof. Bralczyk. (...) Skąd się prawda wzięła? Są tylko dwa słowa, które mają ten dziwny przyrostek -da, to jest prawda i krzywda, bo w urodzie to nie jest przyrostek, tylko część rdzenia. Krzywda to jest coś historycznie krzywego, ale jest to też coś dolegliwego, jakaś niesprawiedliwość. Prawda odwrotnie, prawda idzie prosto, bo znaczeniem słowa praw, a nawet łacińskiego pavus, to jest to, co jest proste i jeszcze wychylone do przodu. (...) Dlatego też to co proste, to prawe, a prawe to uczciwe, a uczciwe to rzetelne, a rzetelne to prawdziwe.

W wykładzie prof. Bralczyka nie zabrakło odniesień do innych języków i żartów, które podtrzymywały kontakt z publicznością. W drugiej części spotkania, gdy ks. Niedałtowski rozpoczął rozmowę z prof. Bralczykiem, spotkanie przybrało charakter refleksyjno - filozoficzny. Rozmawiano między innymi o zgodności sumienia z prawdą, o subiektywizmie i obiektywizmie prawdy, o prawdzie historycznej, prawdzie w języku mediów, polityków, a także w codziennych rozmowach. 

 

ZOBACZ SPOTKANIE KS. DR KRZYSZTOFA NIEDAŁTOWSKIEGO  Z PROF. JERZYM BRALCZYKIEM

 

Kolejnymi tematami do rozmów z cyklu spotkań Wydziału Spraw Fundamentalnych będą: obojętność, ateizm i rytuał. 

 

  • 21 października, 18.00 – dr hab. Ewa Bińczyk – o obojętności
  • 18 listopada, 18.00 – ks. Prof. Jan Sochoń – o ateizmie
  • 09 grudnia, 18.00 – prof. Zbigniew Mikołejko – o rytuale

 

Nz. prof. Jerzy Bralczyk
Nz. prof. Jerzy Bralczyk
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Organizatorem spotkań z cyklu Wydział Spraw Fundamentalnych jest Fundacja Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie