• Start
  • Wiadomości
  • O manipulacji historią II wojny światowej i innym obliczu Westerplatte. Zobacz nasz program

O manipulacji historią II wojny światowej i innym obliczu Westerplatte. Zobacz nasz program

Konferencja „II wojna światowa - operacje na pamięci” m.in. z udziałem Normana Daviesa i nowy spektakl multimedialny na Westerplatte - o tym rozmawiali nasi goście podczas ostatniego programu Wszystkie Strony Miasta w gdansk.pl.
11.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Gdański Tydzień Demokracji rozpoczyna się w piątek 14 września. Nasi goście zachęcali więc widzów do pojawienia się w piątkowy poranek w Dworze Artusa, gdzie o godz. 9.30 zacznie się sesja naukowa „Operacje na pamięci”. Kto nie może pojawić się tam osobiście, będzie miał możliwość śledzenia wydarzenia dzięki transmisji na żywo prowadzonej na naszym portalu.

- To będzie wyjątkowa konferencja - zapewnia Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. - Wystąpią na niej specjaliści, naukowcy, Norman Davies... Wybitni badacze historii będą opowiadali o operacjach na pamięci, czyli o tym, jakich manipulacji dokonywano na przestrzeni ostatnich 80, 90 lat w kwestii konfliktów zbrojnych, zwłaszcza tego najważniejszego, czyli II wojny światowej. To wydarzenie zainauguruje wykład Normana Daviesa. Serdecznie na niego zapraszamy.

Na sesji naukowej wystąpią także: Piotr Kwiatkowski, Piotr Majewski, Rafał Wnuk, Cezary Obrach-Prondzyński, Peter Oliver Loew, Waldemar Ossowski, Włodzimierz Borodziej, Urlich Herbert, Taja Vovk van Gaal i Mykoła Riabczuk.

W trakcie programu rozmawiano także o aktualnej sytuacji półwyspu Westerplatte i planach, jakie ma Muzeum Gdańska w związku z zagospodarnowaniem tego terenu.

- Westerplatte to pomnik historii – mówi Janusz Marszalec, pełnomocnik dyrektora Muzeum Gdańska ds. Westerplatte. - Ranga tego miejsca jest bardzo poważna, jest wpisana w pewien konstrukt prawny szeroko pojętego ustawodawstwa. Dlatego niewiele na tym terenie można zrobić. Do tego terenu trzeba podejść z wielkim szacunkiem. Niesie wielki bagaż historycznych doświadczeń i architektonicznych pamiątek. Kwestia rekonstrukcji, czyli to, co niektórzy planują, nie wchodzi w grę. To jest sprzeczne ze zwyczajem konserwatorskim. Naszym zadanie jest utrwalenie tego stanu, który został po bitwie na Westerplatte. Pomysł zburzenia pomnika obrońców Westerplatte - to nieporozumienie.

Goście związani z Muzeum Gdańska zapraszali gdańszczan do odwiedzenia Westerplette w dniach 14 i 15 września. W godzinach wieczornych zaplanowano tam nowy spektakl multimedialny „Westerplatte – światłocienie”.

- Takiego wydarzenia jeszcze nie było – przekonuje Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska. - Do systemowych działań chcieliśmy wprowadzić element refleksji. Westerplatte potrafi nieść prawdy uniwersalne. Spektakl będzie okazją do zadawania sobie pytań: jaki mamy dzisiaj stosunek do wojny? Czym jest żołnierska nadzieja? To będzie lekcja historyczna, ale zadająca, nieraz gorzkie, pytania współczesnemu człowiekowi.

– To nie tylko oferta dla miłośników historii, to też oferta dla tych, którzy szukają spektaklu wizualnego – dodaje Janusz Marszalec. - Tego jeszcze na tym terenie nie było. To będzie bardzo ciekawe wydarzenie od strony artystycznej.

14 i 15 września, GAiT zapewni dodatkową komunikacją miejską, która dowiezie chętnych na teren Westerplatte. Pokazy zaplanowano w godz. 19.30 – 22.30. Organizatorzy zapewniają, że gośćmi, jeśli wyrażą taką chęć, zajmą się przewodnicy. Warto dodać, że w grupie przewodników będzie osoba władająca językiem migowym oraz ukraińskim.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziemy tutaj

 

 

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas