Jaki jest cel edukacyjny w nowym roku szkolnym?
Głównym priorytetem w tym roku szkolnym będzie budowanie „Demokratycznej Szkoły w Dialogu”.
Przed nauczycielami i wychowawcami stanie ważne zadanie edukowania dzieci i młodzieży w zakresie takich idei, jak demokracja, obywatelskość, prawa człowieka, współpraca i dialog. Szczegółowe kierunki „Demokratycznej Szkoły w Dialogu” zostaną wypracowane 4 września podczas spotkania Gdańskiego Forum Edukacyjnego, które odbędzie się w Teatrze Miniatura.
- To, na czym nam najbardziej zależy to kształtowanie świadomych postaw obywatelskich. Żeby młodzi ludzie wiedzieli co od nich zależy, kiedy decydują się wziąć udział w wyborach, kogo wybierają, ale też co tracą rezygnując z głosowania. Może nie wszyscy mają tego świadomość, ale w tym roku po raz pierwszy ma szansę uczestniczyć w wyborach pokolenie, które urodziło się już po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. To są roczniki 2004 i 2005 - powiedziała w piątek, 25 sierpnia, na konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Kierownictwo szkół i przedszkoli więcej zarobi
Zapowiedziała dodatkowe uposażenie dla dyrektorów i wicedyrektorów szkół i przedszkoli.
Morska szkoła z charakterem. SP 67 na Żabim Kruku świętowała 60 urodziny
- Podjęłam decyzję, że w czwartek, 31 sierpnia, na Radzie Miasta zostanie poddana pod głosowanie uchwała przyznająca dodatkowe środki dla nich na dodatki motywacyjne i funkcyjne. Bo bardzo często mieliśmy do tej pory do czynienia z sytuacjami, że nauczyciele zarabiali więcej niż dyrektorzy szkół - wyjaśniła Aleksandra Dulkiewicz.
Minimalny dodatek motywacyjny od 1 września wyniesie 1000 złotych. Natomiast, dodatek funkcyjny osiągnie średnio 1500 zł.
Udana rekrutacja do szkół średnich
W rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych w Gdańsku brało udział o połowę mniej uczniów w porównaniu do ubiegłego roku.
- Dziś możemy powiedzieć, że miejsca w szkołach są dla każdego. Oczywiście, są jeszcze pojedyncze przypadki uczniów, którzy cały czas "migrują" i zmieniają szkoły, ale to jest proces naturalny - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz.
Kto został Rzecznikiem Praw Ucznia?
Od 1 września w gdańskiej oświacie pojawi się nowe stanowisko. To Rzecznik Praw Ucznia. Została nim Katarzyna Gęba, która od 16 lat jest pracownikiem systemu oświaty w Gdańsku.
Ostatnie 9 lat była koordynatorką Pracowni Organizacji Doskonalenia Nauczycieli i Informacji PCEN w Gdańsku. Wcześniej przez 7 lat zaangażowana w prace Gdańskiej Rady Oświatowej.
Katarzyna Gęba jest autorką i współautorką projektów edukacyjnych adresowanych do uczniów i nauczycieli, w tym Akademii Gdańskich Lwiątek.
Ostatnio była też przewodnicząca Rady Rodziców XIX Liceum Ogólnokształcącego.
Jakie zadania stawia sobie Rzecznik Praw Ucznia?
- Moim celem jest wspieranie społeczności szkolnych, aby były przestrzegane prawa uczniów i uczennic. Będziemy szkolić, upowszechniać wiedzę, wspierać i budować zespoły eksperckie. Uczniów jest dużo, a temat bardzo ważny, dlatego potrzeba wielu rąk do współpracy. Rozpoczniemy od diagnozy, rozmów i od współpracy ze szkołami. Będziemy budować strukturę w oparciu o głos społeczności szkolnej - mówi Katarzyna Gęba.
W planach jest, aby zespół Rzecznika Praw Ucznia współpracował z gdańskimi mediatorami, szkolnymi rzecznikami praw uczniów oraz Młodzieżową Radą Miasta Gdańska. Ma upowszechniać wiedzę na temat praw uczniów i uczennic wśród młodzieży i dorosłych, a także wspierać ich w sytuacjach, gdy prawa te będą naruszane.
- Chcemy stworzyć zespół ekspercki, który będzie świadomy różnych rodzajów dyskryminacji, z którymi spotykają się m.in. dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Mówimy tutaj także o równości kobiet i mężczyzn, o osobach z niepełnosprawnością, czy tych, które przybyły do Polski z różnych krajów. Jest to bardzo złożone zagadnienie, ale jesteśmy jego świadomi i dlatego chcemy budować trwały system – wytłumaczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Katarzyna Gęba jako koordynator działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia będzie urzędować w Gdańskim Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, przy ul. Związku Jaszczurczego 4.
Nowe szkoły i przedszkola
Kolejny rok szkolny zainaugurowany zostanie uroczystym otwarciem nowego budynku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, przy ul. Wodnika w Gdańsku Osowej. Na południu Gdańska zakończył się także pierwszy etap budowy szkoły podstawowej przy ul. Srebrnej, gdzie od września uczyć się będą uczniowie klas 0-III.
Uruchomiono również dwa nowe publiczne niesamorządowe przedszkola: przy ul. Wąsowicza i ul. Hynka. Trzecie przy ul. Stankiewicza jest w realizacji.
- Nie można mówić o nauczaniu w zgodzie z prawami człowieka i prawami dziecka, jeżeli nie zapewnimy godnych warunków do pracy i do nauki. Jak co roku robimy wszystko, żeby te warunki poprawiać. Kończymy obecnie wiele drobnych remontów, ale też większych modernizacji, jak uruchomienie wyczekiwanego na Morenie basenu przy Szkole Podstawowej nr 2 - dodał Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Początek roku z branżowymi zawodami EuroSkills
Od 5 do 9 września na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo i Polsat Plus Areny Gdańsk 600 zawodników z 32 krajów walczyć będzie o tytuły mistrza Europy w rzemiośle. Uczestnicy EuroSkills 2023 konkurować będą w 43 dyscyplinach m.in. meblarstwie, florystyce, piekarstwie czy mechanice samochodowej.
Euroskills 2023 za dwa tygodnie. Miasto gotowe na przyjazd 600 młodych rzemieślników
Na widownię w sposób szczególny zaproszeni są uczniowie klas VII i VIII gdańskich szkół podstawowych, którzy na miejscu będą mogli zapoznać się z zawodami, których następnie będą mogli uczyć się w technikach i szkołach branżowych.
- Już dziś prawie połowa absolwentów gdańskich szkół podstawowych wybiera szkolnictwo zawodowe. To dobra informacja, bo potrzebujemy fachowców w bardzo wielu dziedzinach naszego życia - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.
Widzowie będą mogli bezpłatnie śledzić zmagania konkursowe, a także spróbować swoich sił w strefach „Try-a-Skill”. To doskonała okazja, żeby zachęcić młodych ludzi do rozwinięcia swojej pasji i wdrożenia się w przyszły zawód. Wstęp na teren imprezy możliwy będzie po dokonaniu bezpłatnej rejestracji poprzez specjalnie przygotowany formularz zgłoszeniowy.
Dla osób chcących odwiedzić w trakcie trwania zawodów teren imprezy możliwy będzie dojazd ze stacji Gdańsk Główny bezpośrednim pociągiem, który zatrzymywać się będzie wyłącznie na stacji Gdańsk Stadion Expo. Pociąg kursować będzie w godzinach 9.00 – 17.00 i dostępny będzie także dla tych, którzy będą chcieli z terenu AmberExpo wrócić do centrum Gdańska.
Jedni dyrektorzy odchodzą, drudzy przychodzą
Konferencję prasową dotyczącą nowego roku szkolnego zorganizowano w Europejskim Centrum Solidarności w trakcie corocznego spotkania z udziałem kilkuset dyrektorów placówek oświatowych w Gdańsku.
Było ono m.in. okazją do podziękowania tym liderom gdańskiej oświaty, którzy przechodzą na emeryturę, ale też wręczenia “wyprawki” tym, którzy w roku szkolnym 2023/2024 zostaną nowymi dyrektorami szkół i przedszkoli.
Dyrektorzy, którzy kończą pełnienie funkcji w 2023 r.:
- Grażyna Aftańska, Przedszkole nr 42
- Grażyna Bryk, Przedszkole nr 5
- Elżbieta Dąbrowska, Przedszkole nr 67
- Małgorzata Konkol, Przedszkole nr 46
- Elżbieta Niewiadomska, Przedszkole nr 80
- Bogdan Derkowski, Szkoła Podstawowa nr 77
- Małgorzata Filipowicz, Szkoła Podstawowa nr 23
- Bożena Kierończyk, Szkoła Podstawowa nr 15
- Dariusz Różycki, CKZiU nr 1
- Renata Wypasek, Państwowe Szkoły Budownictwa
Grono nowych dyrektorów:
- p.o. Sylwia Bucka, Przedszkole nr 46
- p.o. Agata Chruszcz, Przedszkole nr 42
- Anna Lehmann, Przedszkole nr 59, od 01.09.2023 Zespół Przedszkolny nr 3
- p.o. Anna Staniucha, Przedszkole nr 5
- p.o. Malwina Werbowa, Przedszkole nr 67
- Edyta Woźny, Przedszkole nr 68
- Katarzyna Dobkowska, Szkoła Podstawowa nr 77
- Anna Marchlewska, Szkoła Podstawowa nr 65
- Joanna Reducha, Szkoła Podstawowa nr 15
- Izabela Witkowska, Przedszkole nr 80
- Iwona Witkowska-Dąbrowska, Szkoła Podstawowa nr 23
- Beata Bogdanowicz, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10
- p.o. Maria Kluszczyk, CKZiU nr 1
- Agnieszka Malinowska, Szkoła Podstawowa nr 88
- Artur Mierzejewski, Bursa Gdańska
- Zygmunt Pilarek, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
- Michał Stankiewicz, Państwowe Szkoły Budownictwa
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA PLENARNEGO W ECS Z DYREKTORAMI PLACÓWEK OŚWIATOWYCH: