Z powodu wzrastającej liczby zakażeń w województwie pomorskim i zwiększającej się stale liczbie osób kierowanych na wykonanie testu pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował aktualną listę działających mobilnych punktów pobrań. Lista i informacje dotyczące zasad wykonywania testów są stale aktualizowane, bo powstają nowe punkty, a niektóre - jak niedawno stało się z punktem przy stadionie Energa Gdańsk, po uszkodzeniach z powodu wichury - zamykają się.
Punkty pobrań COVID 19 pomorskie stan na 19 października 2020 roku
- Aktualnie mamy na Pomorzu 33 punkty poboru wymazów - mówi Mariusz Szymański z pomorskiego NFZ. - Według stanu na 19 października, bo te lokalizacje się zmieniają, na Pomorzu funkcjonuje osiem punktów wymazowych w Gdańsku, jeden w Sopocie, cztery w Gdyni, dwa w Słupsku i 18 w innych częściach województwa. Połowa punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych.
Rzecznik pomorskiego NFZ rozwiązaniach informuje również o kolejnych rozwiązaniach e-zdrowia, które ułatwiają funkcjonowanie w czasie pandemii.
To m.in dostępność nformacji o tym, czy pacjent jest na kwarantannie lub przebywa w izolacji domowej, która jest już dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. Informację tę można pobrać w postaci podpisanego dokumentu i przekazać pracodawcy.
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może sprawdzić informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła. Dzięki IKP wiele spraw związanych ze zdrowiem pacjenci mogą załatwić bez wychodzenia z domu. W ten sposób można np. odebrać e-receptę lub e-skierowanie, sprawdzić dawkowanie przepisanego leku, wybrać lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej czy złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Koronawirus. Otwarto pierwsze na Pomorzu centrum testowe drive-thru
Od drugiej połowy lipca 2020 roku na Internetowym Koncie Pacjenta znajdują się też wyniki testów na koronawirusa finansowanych ze środków publicznych. W październiku br pojawiła się nowa usługa: informacja o tym, że na pacjenta nałożono kwarantannę lub izolację domową wraz z okresem jej trwania. Warto jednak przypomnieć, że lekarz może przedłużyć izolację domową z uwagi na stan zdrowia pacjenta.
Oprócz tego pacjent może pobrać dokument z elektronicznym podpisem potwierdzający kwarantannę lub izolację domową i wysłać go pocztą elektroniczną do pracodawcy.
Na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) należy się logować poprzez stronę pacjent.gov.pl, na której uruchomiony został też wirtualny asystent odpowiadający na pytania dotyczące cyfrowych usług w ochronie zdrowia, w tym m.in. dotyczące logowania się na Internetowe Konto Pacjenta. Na stronie pacjent.gov.pl znajdują się też informacje, gdzie i na jakich zasadach można wykonać test na koronawirusa oraz opisane są zasady kwarantanny lub izolacji domowej. Znajduje się tam również instrukcja logowania na IKP.