W Nowym Porcie możliwy zapach ropy
- Na terenie Szańca Zachodniego trwa remediacja, czyli działania związane z wymianą zanieczyszczonych gruntów w celu przywrócenia tego miejsca mieszkańcom. Ten etap prac może potrwać około 6 tygodni. Konieczne jest bowiem usunięcie co najmniej 250 ton zanieczyszczeń. W związku z tym, w rejonie ich prowadzenia możliwe będzie odczuwanie wzmożonej woni substancji ropopochodnych - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Smoła i substancje podobnego pochodzenia muszą zostać usunięte z gleby. Zaleciła to m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Remediacja rozpoczęła się jesienią 2022 r.
Prace związane z remediacją gruntu na terenie Szańca Zachodniego ruszyły w październiku 2022 r. W ich trakcie odkryto nieudokumentowane wcześniej zanieczyszczenia substancjami smołopodobnymi i ropopochodnymi. Dlatego RDOŚ musiała wydać nową decyzję i wytyczne w tej sprawie. To ta instytucja ustaliła plan przeprowadzenia remediacji w Nowym Porcie na określonych przez nią warunkach.
Nowy Port. Wymiana gruntu na dawnym Szańcu Zachodnim rozpoczęta
Czym zanieczyszczony jest grunt na terenie Szańca?
Zgodnie z opracowaną wcześniej dokumentacją dla prowadzonej remediacji, teren zanieczyszczony miał być głównie węglowodorami, które są składnikami benzyn oraz frakcji olejowych. W opinii specjalistów opracowujących wspomnianą dokumentację, zanieczyszczenie miało dwie formy: pierwotną - w postaci oleju napędowego i benzyny oraz innych substancji, które przedostały się do gruntu i wód gruntowych oraz podziemnych, unosząc się czasowo na tych wodach, oraz wtórną - w postaci węglowodorów rozpuszczonych lub tworzących zawiesinę w wodzie podziemnej.
Gdzie znajduje się Szaniec Zachodni?
Teren, na którym prowadzona jest remediacja znajduje się pomiędzy ulicami: Starowiślną, Jana Długosza i Władysława IV oraz w pobliżu ul. Na Zaspę w Nowym Porcie. Jego łączna powierzchnia to 4,578 ha i jest to działka miejska. Dawny Szaniec Zachodni znajduje się tuż przy nabrzeżu Martwej Wisły, naprzeciwko zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. To historyczna nazwa miejsca, w którym w XVII wieku zbudowano fortyfikacje obronne uzupełniające Twierdzę Wisłoujście, ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa portu gdańskiego.
Nowy Port - rewitalizacja. Co podpowiadają mieszkańcy?
Zanieczyścił CPN, dofinansuje Orlen
W drugiej połowie XX wieku mieściła się tu baza paliwowa CPN. I to jej działalność przyczyniła się do zanieczyszczenia tego gruntu. To dlatego Grupa Orlen przekazała Miastu 4 mln złotych na prace związane z oczyszczeniem dawnego Szańca.
Infrastruktura byłej bazy paliwowej została przed laty zdemontowana, zachowała się tu tylko stacja transformatorowa. Przestrzeń dawnego szańca była w ostatnich latach gęsto porośnięta różnymi samosiejkami, które zostały usunięte w ramach remediacji.
Działka objęta jest ochroną konserwatorską - znajduje się w obrębie "zabytkowego zespołu urbanistycznego osady portowej, a także w obrębie portu morskiego w Gdańsku".
Zgodnie z miejskimi planami powstać ma tu park miejski, częściowo z usługami, natomiast od strony ul. Jana Długosza planowana jest ulica dojazdowa.
Prace wykonuje firma Hydrogeotechnika Sp. z o.o. Ich koszt oszacowano na ponad 9,2 mln złotych.