• Start
  • Wiadomości
  • Nowy Port. Fragmenty trzech ulic w dzielnicy przejdą metamorfozę. Efekty za rok

Nowy Port. Fragmenty trzech ulic w dzielnicy przejdą metamorfozę. Efekty za rok

Podpisano umowę na przebudowę trzech ulic w Nowym Porcie: ulice Góreckiego, Strajku Dokerów i Wilków Morskich zyskają nową nawierzchnię, stylizowane latarnie uliczne i ławki. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Rewitalizacji, a jej koszt wyniesie ok. 8,6 mln złotych.
14.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czterokondygnacyjna, zabytkowa kamienica stoi na skrzyżowaniu ulic, nie ma ruchu samochodowego, kilka zaparkowanych aut na poboczu
Prace remontowe ulic w Nowym Porcie ruszą w najbliższym czasie. Są planowane na cały rok, ale mogą się wydłużyć ze względu na pandemię
fot. DRMG

 

Do listopada 2021 r. przebudowane zostaną trzy ulice w Nowym Porcie. Zadanie, w ramach Programu Rewitalizacji, obejmuje przebudowę:

  • ulicy Góreckiego o długości około 350 m (od skrzyżowania z ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Oliwską),
  • 200-metrowego odcinka ul. Strajku Dokerów (od skrzyżowania ul. Góreckiego do skrzyżowania z ul. Wilków Morskich)
  • fragmentu ulicy Wilków Morskich o długości 250 m (od skrzyżowania z ul. Oliwską do skrzyżowania z ul. Wolności).

 

Na tych ulicach zostanie wymieniona nawierzchnia z wykorzystaniem historycznej kostki kamiennej, pojawią się stylizowane latarnie uliczne i ławki. W ramach inwestycji zostaną przebudowane również sieci podziemne: kanalizacja deszczowa, sieć ciepłownicza, wodociągowa, sanitarna i gazowa.

Umowa na realizację inwestycji została podpisana 9 listopada z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg S.A. Koszt przebudowy trzech ulic wyniesie około 8,6 mln złotych.

- To już kolejna umowa jaką podpisaliśmy w ostatnim czasie na realizację zadań z Programu Rewitalizacji. Oprócz trzech ulic w Nowym Porcie, w najbliższym czasie rozpoczną się roboty na Dolnym Mieście, na ul. Polnej, Wierzbowej i Przyokopowej – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Obecnie wykonawca prac w Nowym Porcie kontraktuje zamówienia na materiały i opracowuje projekt zamiennej organizacji ruchu. Prace ruszą w najbliższym czasie. Planowane zakończenie robót określono na koniec listopada 2021, jednak ze względu na pandemię, termin może ulec przesunięciu.

W ramach Programu Rewitalizacji w Nowym Porcie przebudowano również budynek przy ul. Floriańskiej, w którym mieści się Klub Aktywnego Mieszkańca. Obiekt został otwarty w październiku 2020 r. Klub Aktywnego Mieszkańca to miejsce, gdzie prowadzone są m.in. zajęcia wychowawcze, socjoterapia, grupy wsparcia czy konsultacje dla rodziców.

Projekt rewitalizacji gdańskich dzielnic realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i przewiduje działania inwestycyjne na terenie Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki wraz ze Starym Chełmem i dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce. Koordynatorem programu rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska, a poszczególne zadania oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizują także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo