• Start
  • Wiadomości
  • "Dzień dobry", Nowy Port. Mieszkańcy stworzyli ceramiczny mural i odświeżyli garaże

Nowy Port piękniejszy. Mieszkańcy stworzyli ceramiczny mural i odświeżyli garaże

Układający się w napis „Dzień dobry” ceramiczny mural, wykonany z prawie stu płytek, w których zostały utrwalone najróżniejsze struktury Nowego Portu - rośliny, fragmenty ścian kamienic, chodników, itp. - pojawił się na ścianie kamienicy przy ulicy Bliskiej 11A. To efekt projektu „Pięć Kolorów”, prowadzonego przez Fundację Mewka.
09.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Taki napis wita mieszkańców oraz gości odwiedzających Nowy Port
Taki napis wita mieszkańców oraz gości odwiedzających Nowy Port
fot. Jan Rusek

Projekt „Pięć Kolorów” Fundacja Mewka prowadziła w Nowym Porcie od lipca. W jego ramach animatorzy zaangażowali dzieci z Domu na Skraju oraz lokalną społeczność w twórcze warsztaty związane z recyclingiem i poprawianiem estetyki najbliższego sąsiedztwa przez między innymi malowanie pobliskich garaży. Pod ich okiem mieszkańcy stworzyli też ceramiczny mural, utworzony z prawie stu płytek układających się w napis „Dzień Dobry”. Został umieszczony na ścianie kamienicy przy ulicy Bliskiej 11A, w sąsiedztwie Galerii Społecznie Zaangażowanej MEWKA.

- Przeprowadziliśmy kilkanaście warsztatów artystyczno-kreatywnych, które wykorzystały tytułowe „pięć kolorów” jako punkt wyjścia do zwiększenia świadomości w obszarze segregowania odpadów oraz wykorzystania zasobu twórczego jakie dają różnego rodzaju „śmieci”. W ramach warsztatów koloru „szarego” powstał mural ceramiczny, który będzie witał sąsiadów oraz gości odwiedzających Nowy Port - mówi Bartosz Zimniak, prezes Fundacji Mewka.

 

Ozdobił jedną ze ścian kamienicy przy ulicy Bliskiej 11A, w sąsiedztwie Galerii Społecznie Zaangażowanej MEWKA
Ozdobił jedną ze ścian kamienicy przy ulicy Bliskiej 11A, w sąsiedztwie Galerii Społecznie Zaangażowanej MEWKA
fot. Jan Rusek

 

W płytkach zostały utrwalone najróżniejsze struktury Nowego Portu. Uczestnicy warsztatów odbijali w glinie rośliny, fragmenty ścian kamienic oraz chodników, a nawet studzienki kanalizacyjne.

Oprócz zajęć ceramicznych w programie znalazły się działania, takie jak: tworzenie toreb z bannerów, oraz lampionów z butelek i odpadów stolarskich, przygotowywanie kreatywnych kompostowników i grządek warzywnych, wakacyjne pocztówki i kolaże, czy malowanie pobliskich garaży. Ze względu na pandemię COVID-19, część wydarzeń została dostosowana do nowej rzeczywistości i odbyła się w nieco innej formule niż zakładano, ale efekt finalny udało się osiągnąć.

 

W ramach projektu pomalowano też pobliskie garaże, poprawiając estetykę sąsiedztwa
W ramach projektu pomalowano też pobliskie garaże, poprawiając estetykę sąsiedztwa
fot. Jan Rusek

 

Był to kolejny raz, gdy animatorzy z Fundacji Mewka zaangażowali do działania dzieci z Domu na Skraju w Nowym Porcie. Uczestnikami zajęć byli także mieszkańcy, którzy stosunkowo niedawno przeprowadzili się do tej dzielnicy. Projekt został zrealizowany w ramach programu Otwarty IKM, który od czterech lat wspiera organizatorów oddolnych działań w realizacji swoich pomysłów. W 2019 roku Otwarty IKM rozwinął swoją formułę o działania w przestrzeni miejskiej: na Siedlcach i Placu Kobzdeja. 

Tego typu projekty („Pięć Kolorów” zostało wyłonione w drodze Konkursu Otwarty IKM w Nowym Porcie, wraz z innym projektem - nabór trwał do 4 marca), służą Instytutowi Kultury Miejskiej do sprawdzenia, w jaki sposób metoda planowania kulturowego, testowana w międzynarodowym programie UrbCultural Planning z partnerami z Łotwy, Danii, Norwegii, Finlandii, Polski, Niemiec i Rosji (Obwód Kaliningradzki), działa w różnych miastach Regionu Morza Bałtyckiego.

 

TV

Światowa stolica bursztynu