Nowy Port. Mieszkańcy opowiadają o swojej dzielnicy

Skąd wzięła się nazwa Nowy Bronx? Gdzie w Nowym Porcie rosną oliwki? Do której pijalni piwa przed laty klienci przychodzili z własnymi kuflami? Czy Nowy Port rzeczywiście jest niebezpieczny? Zdzisława Małolepsza, Iwona Woźniewska i Wojciech Atczuk występują w roli przewodników po swojej dzielnicy. Zobaczcie.
15.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od lewej: Wojciech Atczuk, Iwona Woźniewska, Zdzisława Małolepsza

Nowy Port jest jednym z miejsc objętych rewitalizacją. W ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu wraz z Twierdzą Wisłoujście” przewiduje się między innymi modernizację i przebudowę elementów budynków mieszkalnych wraz z otoczeniem, przebudowę i modernizację dróg i infrastruktury podziemnej m.in. na ulicach Góreckiego, Strajku Dokerów, Wilków Morskich, a także działania aktywizujące mieszkańców.

120 milionów na rewitalizację dzielnic. Zobacz gdzie i na co zostaną przeznaczone


Zobaczcie co o swojej dzielnicy mówią mieszkańcy Nowego Portu:

Wojciech Atczuk, przewodnik po dzielnicy:

- Wszyscy trzymali klucz pod wycieraczką i nic nie ginęło (…) Nowy Port to jedna z nielicznych dzielnic, gdzie jeszcze tego typu podwórka istnieją.


Iwona Woźniewska, pedagog i animator społeczny:

- Nowy Bronx jest dla nas przestrzenią, perspektywą własnej działalności. Nowy Port jest przestrzenią naszej ekspresji.


Zdzisława Małolepsza:

- Trzeba zdjąć mit, o tym, że Nowy Port to jest niebezpieczna dzielnica. To jest naprawdę bezpieczna dzielnica, tylko po prostu zaniedbana.


Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza mieszkańców Nowego Portu na spotkanie informacyjne na temat rewitalizacji, które odbędzie się w ostatnią środę miesiąca (27 września) w CSW Łaźnia 2 przy ul. Strajku Dokerów 5 w godz. 16:00-18:00.

Miliony na rewitalizację

Na liście obszarów objętych projektami rewitalizacji znalazły się:

  • Biskupia Górka i Stary Chełm
  • Dolne Miasto, Stare Przedmieście i Plac Wałowy
  • Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście
  • Orunia

Łączna wartość projektów rewitalizacji, które będą realizowane w latach 2018-2023, to ponad 120 mln zł, z czego ponad 76 mln zł wyniesie dofinansowanie unijne. Projekty rewitalizacji zostaną dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Szczegółowy zakres prac oraz postępy w ich realizacji można śledzić na mapach przygotowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska.


Czytaj także:

Rewitalizacja. Spotkania informacyjne dla mieszkańców



TV

Mniej bruku - więcej drzew!