• Start
  • Wiadomości
  • Nowy numer magazynu teraz! Na sierpień i wrzesień, bezpłatnie

Nowy numer magazynu teraz! Na sierpień i wrzesień, bezpłatnie

Jak spędzić w Gdańsku ostatni miesiąc wakacji i powoli zbliżający się wrzesień? Jakie festiwale, spotkania, wystawy i wartościowe wydarzenia nas czekają? Jak wyglądają pracownie gdańskich artystów? A także... co kobiety najbardziej w kochają w kinie? Tego wszystkiego dowiecie się z nowego numeru bezpłatnego Gdańskiego Przewodnika Kulturalnego teraz!, który można pobrać w wersji online, bądź sięgnąć do wersji papierowej, dostępnej m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej.
14.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajdują się dwa magazyny ułożone na fioletowym tle. Jeden z nich, zatytułowany teraz! , to przewodnik kulturalny Gdańska na miesiące sierpień-wrzesień, a drugi, z napisem  wybór Marka Rogali , ma kolorową okładkę z geometrycznym wzorem oraz fragmentami ręcznie napisanych notatek
Gdański Przewodnik Kulturalny "teraz!" to bezpłatny dwumiesięcznik, wydawany w wersji papierowej i online
mat. wydawcy

Od pomysłu w Hiszpanii do produkcji w Gdańsku. Animowany musical „Rock Bottom”

- Gdańsk czyta, ogląda, napawa się końcem lata. Spędzajcie czas blisko wody i szykujcie się na jesień z kulturą. Bądźcie tu i „teraz!” - zaprasza zespół Gdańskiego Przewodnika Kulturalnego „teraz!”, którego redaktor naczelną jest Ola Trzaska.

Nowy numer to aż 56 stron poświęconych gdańskiej kulturze. Co znajdziemy w środku?

Dla miłośników literatury

O to, co czytają Polacy (a także o tym, że czytają coraz więcej!), jaki związek ma czytanie książek z radzeniem sobie z kryzysem psychicznym wśród młodzieży, a także o Gdańskie Targi Książki - które odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 13-15 września – w rozmowie z Przemysławem Czają, koordynatorem programu targów, pyta Diana Lenart („Klient z książką jest mniej awanturujący się”).

Spotkania wokół książek i wiele więcej – koncerty, warsztaty, spektakle i inne – odbywają się też w ramach organizowanego co roku we wrześniu Gdańskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zbliżenia”. W najnowszym numerze „teraz!” można przeczytać więcej o wydarzeniu, które rozpocznie się 11 września i potrwa pięć dni, i poznać bogaty program, który jak zawsze łączy tradycję z nowoczesnością. Wśród literackich atrakcji znajdziemy spotkania: z Miriam Synger wokół książki „Jestem Żydówką”, z Dariuszem Czają wokół książki Primo Leviego „Czy to jest człowiek. Rozejm. Pogrążeni i ocaleni”, i z Magdaleną Budzińską wokół książek Anny Bikont „Cena” oraz „Nigdy nie byłaś Żydówką”.

Odkryjemy w sierpniowo-wrześniowym numerze ponadto zapowiedzi mniejszych literackich wydarzeń, które warto mieć na uwadze: spotkania z Dorotą Masłowską wokół jej najnowszej książki, zatytułowanej „Magiczna rana” (4 września, Instytut Kultury Miejskiej, wstęp wolny); czy otwartego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Suchanino – filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (30 września, wstęp wolny).

Wystawa „LOOP” Mariusza Warasa. Prace możesz oglądać do 13 października

Dla kinomanów i teatromanów

O nowym w Gdańsku kinie Spektrum, które mieści się w Kocie przy ulicy Garncarskiej, Arek Hronowski (któremu zawdzięczamy m.in. klub B90 i ulicę Elektryków, oraz dużo, dużo więcej) opowiada Oli Trzasce w rozmowie zatytułowanej „KOT nie jest już rudy”. Z wywiadu możemy się dowiedzieć m.in. kto odpowiada za wyjątkowy wystrój tego miejsca, ile osób pomieści sala kinowa, i jaki rodzaj produkcji tam zobaczymy.

Kto nie zna Małgorzaty Nowińskiej i sali kinowej w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie – ten dzięki nowemu numerowi „teraz!”, pozna. Nowińska organizuje pokazy specjalne w Kinoporcie – z krótkiego artykułu dowiemy się więcej o różnorodnych cyklach tematycznych, które odbywały się i odbywają się w niewielkim, urokliwym kinie, oraz o tym, jaką rolę kino w ogóle może pełnić dla człowieka.

A o młodzieży tworzącej teatr dla młodzieży, o procesu twórczym tej grupy, o tym, czego młodzi potrzebują i czego w teatrze szukają, opowiadają Ula Żebrowska i Agnieszka Salamądry - specjalistki do spraw edukacji w Instytucie Kultury Miejskiej. To rozmowa, która może być interesująca zarówno dla rodziców, jak i instytucji, które przygotowują oferty kulturalne dla młodzieży.

Miłośnicy animacji, nie możecie tego przegapić! Ruszyło Animafest Lato

I wiele więcej!

Ponadto w sierpniowo-wrześniowym numerze „teraz!”: zapowiedź obchodzącego w tym roku pełnoletność Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana i Gdańskiego Festiwalu Tańca; opowieści artystów z gdańskich pracowni o miejscach, gdzie tworzą prace, wątkach w twórczości, oraz o wystawach w galeriach w Gdańsku i za granicą, czy wystawie fotografii w Galerii Fotoreporterów im. Macieja Kosycarza.

Powracają Mozartiana: 7 dni koncertów, Mozart dla dzieci, Opera w Parku...

„teraz!” - kto za tym stoi?

Magazyn powstał z inicjatywy pracowników Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Redaktorką naczelną „teraz!” jest Aleksandra Trzaska - dziennikarka, historyczka sztuki, agentka koncertowa i producentka muzyczna, a za skład graficzny odpowiada Ania Witkowska - artystka wizualna, graficzka i okazjonalna kuratorka, współtworząca kolektywy.

Wydawcą magazynu jest Oficyna Gdańska, której publikacje w większości poświęcone są historii naszego miasta i jego mieszkańców. Ideą wydawnictwa jest kształtowanie lokalnej tożsamości i tworzenie wspólnoty czytelników chcących pogłębiać swoją wiedzę o własnym mieście.

Gdzie znaleźć magazyn?

Bezpłatną papierową wersję gdańskiego przewodnika kulturalnego można znaleźć m.in. w instytucjach kultury, bibliotekach, wybranych księgarniach, klubach i domach sąsiedzkich, rektoratach szkół artystycznych oraz w punktach informacji turystycznej w Gdańsku.

„teraz!” ma swoją odsłonę także w wersji online. Bezpłatnie możemy go pobrać w pdf ze strony teraz! - Gdański Przewodnik Kulturalny. A na Facebooku i Instagramie pojawiają się informacje o nadchodzących wydarzeniach w mieście.

II nabór w Gdańskim Funduszu Zakupu Wydawnictw 2024 rozstrzygnięty. Jakie tytuły trafią do bibliotek?

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu