Jak dzieło impresjonistów - nowy mural w Oliwie przypomina jej dawne dzieje

Na tej ścianie w centrum Oliwy jeszcze kilka lat temu królowały siatki reklamowe, teraz zdobi ją mural “reklamujący” sięgającą wczesnego średniowiecza historię dzielnicy. Uliczny obraz to inicjatywa muralisty Marcina Budzińskiego, spełniona z udziałem mecenasa, firmy Moderna Holding.
23.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mural w Oliwie, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego
Mural w Oliwie, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego
Fot. gdansk.pl

Wolne ściany dzięki Uchwale Krajobrazowej Gdańska

Nowy mural powstaje na bocznej ścianie kamienicy przy ul. O. Rybińskiego, tuż przy pętli tramwajowej w Oliwie. Malowidło, które w środę, 22 czerwca, było już prawie na ukończeniu, tworzą artyści z grupy Wakeuptime pod wodzą Marcina Budzińskiego, który był także inicjatorem jego powstania.

- Pomysł narodził się półtora roku temu. Po wejściu w życie uchwały krajobrazowej, odsłoniło się w Gdańsku kilka fajnych ścian, wcześniej zasłoniętych siatką reklamową. Ta właśnie jest jedną z takich ścian - mówi Marcin Budziński. - Pomyślałem, że przydałoby się tu malowidło historyczne, taka pocztówka z dzielnicy, która jest zaproszeniem, by wejść w nią dalej.

Uchwała Krajobrazowa Gdańska. Litery, semafory, neony - coraz więcej pięknych szyldów w mieście

Rycina na muralu

Dość szybko artysta wybrał do realizacji swej idei utrzymaną w odcieniach sepii, reprodukowaną na pocztówce starą rycinę opatrzoną opisem “Opactwo Oliwskie 1574” i przedstawił projekt wspólnocie, do której należy kamienica z atrakcyjną malarsko ścianą. Pomysł spotkał się z aprobatą właścicieli, więc po uzyskaniu opinii Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (odnośnie zgodności z zapisami Uchwały Krajobrazowej Gdańska) i zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, można było rozpocząć prace. 

Przed przystąpieniem do malowania muraliści uzupełnili ubytki w murze pozostałe po kotwach trzymających kilka lat temu płachty reklamowe, umyli i zagruntowali ścianę.

Mural znajduje się przy wlocie do centrum Oliwy, tuż obok pętli tramwajowej
Mural znajduje się przy wlocie do centrum Oliwy, tuż obok pętli tramwajowej
Fot. gdansk.pl

Punktowanie na wzór impresjonistów

Na rusztowaniach, oprócz inicjatora, pracuje jeszcze trzech malarzy z Wakeuptime: Tomasz Szabłowski, Tomasz Ptak i Jan Kołodziej.

- Mural malujemy metodą punktowania, dokładnie taką, jaką zastosował nieznany nam autor ryciny - tłumaczy Marcin Budziński.

- I jaką stosowali impresjoniści - dodaje Tomasz Ptak.

Jak odwzorowuje się rycinę na ogromnej w porównaniu z powierzchnią pocztówki ścianie kamienicy?

- Trzeba co jakiś czas zejść z rusztowania i spojrzeć z perspektywy kilkudziesięciu metrów, by sprawdzić, czy natężenie barw zgadza się z pierwowzorem - odpowiadają artyści, którzy do wykonania “pocztówki z Oliwy” potrzebowali około 50 litrów farby.

ZOBACZ, JAK PRACUJĄ ARTYŚCI 

 

Moderna Holding wita się z Oliwą

Mecenasem projektu jest trójmiejski deweloper Moderna Holding. Dlaczego firma zdecydowała się wesprzeć artystyczną inicjatywę w tej dzielnicy?

- Dzięki realizacji dwóch inwestycji, Oliwskiego Parku i Oliwy 505, poczuliśmy wyjątkową więź z Oliwą. Aktualnie budujemy tu kolejną kamienicę biurową, do której postanowiliśmy przenieść naszą siedzibę. Chcieliśmy więc z jednej strony przywitać się z Oliwą, a z drugiej zrobić coś dla tego miejsca, by podkreślić jego wartość historyczną - tłumaczy Szymon Nadolny z działu marketingu Moderna Holding. - Mural ukazujący opactwo wydał się dobrym pomysłem, by przypomnieć fragment bogatej historii Starej Oliwy i pokazać go zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym miasto turystom. Osobą, której powierzyliśmy to zadanie był w naturalny sposób Marcin, ponieważ wcześniej zrealizowaliśmy wspólnie podobne projekty m.in. na terenie inwestycji Oliwski Park czy modernistyczną koncepcję w Banku Polskim 1929 w Gdyni.

 

Jak porównać wierność odwzorowania w tak zwiększonej w stosunku do pierwowzoru skali? Od czasu do czasu zejść na ziemię i odejść od muralu...
Jak porównać wierność odwzorowania w tak zwiększonej w stosunku do pierwowzoru skali? Od czasu do czasu zejść na ziemię i odejść od muralu...
Fot. gdansk.pl

Historia na ścianach

To nie pierwsza realizacja Wakeuptime w naszym mieście będąca przeniesieniem historycznej ryciny. Wiosną tego roku malarze na zlecenie Gdańskich Nieruchomości ozdobili ścianę jednej z kamienic przy Trakcie św. Wojciecha, a kilka lat wcześniej, również na zlecenie GN - starą mapę Browaru Gdańskiego nanieśli jedną z elewacji przy ul. Białej w Dolnym Wrzeszczu. 

Antysmogowy mural z historyczną grafiką przypomni legendarną oruńską pralnię

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w piątek, 24 czerwca, rusztowania przy ul. Opata Rybińskiego powinny już zniknąć i obraz ukaże się w całej okazałości.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!