Nowy maszt flagowy w Gdańsku. Zamontowano go na Siedlcach - zobacz gdzie

Ma 12 metrów wysokości i stanął w ostatnich dniach na skrzyżowaniu ulic Kartuskiej, Łostowickiej i Nowolipie. W sobotę, 11 listopada, w Święto Niepodległości, uroczyście - po raz pierwszy - wciągnięto na jego szczyt flagę Gdańska, która odtąd powiewać ma już na stałe. Montaż masztu w tym miejscu to inicjatywa Rady Dzielnicy Siedlce. Radni po uroczystej inauguracji masztu poszli razem do Śródmieścia, by uczestniczyć w Paradzie Niepodległości.
11.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu centralnie jest maszt z opuszczoną jeszcze - ale już przymocowaną do linki - flagą Gdańska, którą podtrzymuje mężczyzna. Mężczyzna stoi na prawo od masztu
Na skrzyżowaniu ulic Kartuskiej, Łostowickiej i Nowolipie stanął nowy maszt flagowy. To wspólna inicjatywa radnych dzielnicy Siedlce, pomysłodawcą był Mirosław Koźbiał. Nowy maszt zamontowano w pobliżu torowiska tramwajowego
fot. gdansk.pl

Z jakiego materiału wykonano maszt?

Maszt flagowy powstał z włókna szklanego powleczonego poliestrem. Jest w kolorze białym, a jego wysokość to 12 metrów. Póki co, dość łatwo go przeoczyć. W jego sąsiedztwie stoją bowiem słupy oświetleniowe i trakcji tramwajowej. Za kilka dni, kiedy powiewać już będzie na nim flaga, będzie na pewno bardziej widoczny.

Wciągnięcie flagi z samego rana

Montaż nowego masztu w mieście, w tym miejscu, to inicjatywa Rady Dzielnicy Siedlce. Uroczystość wciągnięcia pierwszej flagi odbyła się w sobotę, 11 listopada, o godz. 8.15. Radni Siedlec zachęcali do udziału w tym wydarzeniu.
- Spotykamy się na skwerku przy historycznym obelisku z 1923 roku, upamiętniającym mieszkańców wsi Emaus poległych podczas I wojny światowej - zapowiadał Mirosław Koźbiał, wiceprzewodniczący Zarządu Dzielnicy Siedlce, który jako pierwszy wyszedł z pomysłem montażu masztu flagowego.
Sobota, 11 listopada, była na Siedlcach również okazją do upamiętnienia 90. rocznicy przyłączenia dawnej wsi Emaus do granic Gdańska, a także stulecie budowy wspomnianego obelisku.
Radni brali pod uwagę kilka lokalizacji masztu. Ze względów technicznych taki obiekt nie wszędzie może być jednak postawiony. Stanęło na zielonym terenie na skrzyżowaniu ulic Kartuskiej, Łostowickiej i Nowolipie, w sąsiedztwie torowiska tramwajowego.
Grupa około 20 osób pozuje do zdjęcia z flagą Gdańska, którą następnie wciągnięto na maszt
Uroczystość inauguracji masztu była manifestacją patriotyzmu - zarazem tego lokalnego, gdańskiego, jak i polskiego. Zaraz po mieszkańcy Siedlec dołączyli do miejskiej Parady Niepodległości z okazji Narodowego Święta Niepodległości
fot. gdansk.pl

Siedlecka Parada po raz jedenasty

Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, już od lat jest okazja do wspólnego pochodu mieszkańców dzielnicy w Paradzie Niepodległości. Idą pod szyldem Siedleckiej Parady Niepodległości.
- Podobnie jak w poprzednich latach szła z nami orkiestra. W tym roku dołączyli też rekonstruktorzy, około 30 osób, w mundurach z okresu XX-lecia międzywojennego - mówi Wojciech Widzicki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Siedlce. - W poprzednich latach brało w nich udział kilkuset mieszkańców, głównie z dzielnicy Siedlce, ale zachęcamy do udziału w niej także naszych sąsiadów.
Zbiórka była godz. 8.30, w pobliżu schodów u zbiegu ulic Starodworskiej i Kartuskiej. Pochód wyruszył do Śródmieścia o godz. 9, by dołączyć do miejskiej Parady Niepodległości. Po drodze, pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, uczestnicy siedleckiej parady złożyli kwiaty. 

Maszty na 100-lecie odzyskania niepodległości

W naszym mieście zamontowano aż 11 nowych masztów flagowych przed pięciu laty, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Największy maszt, o wysokości 42 metrów, stanął wówczas na Górze Gradowej, na terenie Hevelianum. Maszty, o różnej wysokości (niektóre mają 8 - 9 metrów), stoją też na innych głównych skrzyżowaniach i miejskich placach. W niektórych miejscach stoi jeden maszt, w innych dwa lub trzy. Na Placu Solidarności oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich masztów jest najwięcej, po pięć. 
 
Miejsca, gdzie stoją miejskie maszty:
  • Rondo im. św. Jana de La Salle (1 maszt)
  • Rondo im. Jacka Kaczmarskiego (1)
  • Przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego (3)
  • Rondo na skrzyżowaniu al. Havla z ul. Świętokrzyską (1)
  • Przy pomniku Ronalda Reagana i Jana Pawła II (3)
  • Plac im. ks. J. Gustkowicza (2)
  • Rondo im. T. Mazowieckiego (3)
  • Plac Solidarności (5)
  • Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk (3)
  • Wyspa Ołowianka (3)
  • Węzeł Groddecka (4)
  • Rondo na granicy miast Gdańsk - Sopot (4)
  • Rondo wjazd na Wyspę Sobieszewską (3)
  • Plac Czerwonych Gitar (3)
  • Pomnik generała Stanisława Maczka (3)
  • Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (3)
  • Cmentarz Zaspa (2)
  • Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (2)
  • Cmentarz Żołnierzy Radzieckich (5)

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane