• Start
  • Wiadomości
  • Nowe zdroje dla uczniów i, po raz pierwszy w historii, także dla gdańskich studentów

Nowe zdroje dla uczniów i (po raz pierwszy w historii) także dla gdańskich studentów

Do 183 powiększyła się liczba zdrojów zamontowanych w gdańskich placówkach oświatowych. Oznacza to, że dostęp do wody z kranu posiada już ponad 57 tysięcy dzieci i młodzieży. W tym roku – po raz pierwszy w historii programu – zdroje trafiły także na gdańskie uczelnie wyższe. Otrzymały je Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Gdański.
31.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczelnie wyższe otrzymały 2 rodzaje zdrojów: dystrybutory wewnętrzne do napełniania butelek czy kubków oraz dystrybutory wody trzyfunkcyjne. Pierwsze z urządzeń (od lewej) wyposażone jest w czujnik uruchamiający wypływ wody oraz licznik butelek o pojemności 1 litra, które – dzięki korzystaniu z dystrybutora – nie trafiły na śmieci; drugie - dystrubuje wodę ciepłą, zimną oraz gazowaną.
Uczelnie wyższe otrzymały dwa rodzaje zdrojów: dystrybutory wewnętrzne do napełniania butelek czy kubków oraz dystrybutory wody trzyfunkcyjne. Pierwsze z urządzeń (od lewej) wyposażone jest w czujnik uruchamiający wypływ wody oraz licznik butelek o pojemności 1 litra, które – dzięki korzystaniu z dystrybutora – nie trafiły na śmieci; drugie - dystrybuuje wodę ciepłą, zimną oraz gazowaną
Fot. SNG/P. Sudara GUMed

 

- Woda w Gdańsku jest smaczna i w 100 proc. bezpieczna, dlatego przekonujemy, że warto ją pić: w szkole, przedszkolu, na uczelni, czy w pracy - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. - Projekt zdrojowy to nasz flagowy program, w którym przekonujemy do picia wody z kranu dzieci starsze, młodsze, a w tym roku, co bardzo mnie cieszy, projekt skierowaliśmy także do studentów.

Montaż zdrojów w placówkach oświatowych Saur Neptun realizuje sukcesywnie od 2013 roku.

- Wprowadzenie nawyku picia wody ważne jest w każdym wieku. W szkołach udało nam się zaszczepić modę na kranówkę, podobny sukces odnieśliśmy w przedszkolach. Mamy nadzieje, że studenci przekonają się, że lepiej napełnić bidon wodą z kranu, niż kupować wodę w sklepie – zaznacza Jacek Kieloch, wiceprezes SNG.

Mimo pandemii projekt nie został w tym roku zawieszony. W gdańskich placówkach oświatowych - szkołach i przedszkolach - zamontowano kolejnych 11 zdrojów. Na Gdański Uniwersytet Medyczny trafiły w tym roku cztery urządzenia, a na Uniwersytet Gdański dwa. Uczelnie wyższe otrzymały dwa rodzaje poidełek: dystrybutory wewnętrzne do napełniania butelek, bidonów, czy kubków oraz dystrybutory wody trzyfunkcyjne. Pierwsze z urządzeń wyposażone jest w czujnik uruchamiający wypływ wody. Posiada także wbudowany licznik butelek o pojemności 1 litra, które – dzięki korzystaniu z wody z kranu – nie trafiły na śmieci. Dystrybutory trzyfunkcyjne oferują wodę ciepłą, zimną oraz gazowaną.

- Jestem wdzięczny, że tak cenną inicjatywą Gdańsk postanowił objąć także uczelnie wyższe. W środowisku akademickim przywiązujemy dużą wagę do kształtowania i wspierania postaw proekologicznych, jak również troski o środowisko naturalne. Jestem przekonany, że to potrzebne wsparcie zyska uznanie wśród naszych pracowników, studentów i doktorantów – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Saur Neptun Gdańsk finansuje zakup poidełek, ich montaż, a także laboratoryjne badania wody wykonane zarówno przed jak i po zamontowaniu zdroju.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów