• Start
  • Wiadomości
  • Nowe stroje, stare tradycje. Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” GAK odnawia swój wizerunek 

Nowe stroje, stare tradycje. Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” GAK odnawia swój wizerunek 

Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk”, działający pod skrzydłami Gdańskiego Archipelagu Kultury, dzięki dofinansowaniu z programu EtnoPolska 2024, zyskał nowe stroje regionalne, które nie tylko odzwierciedlają bogatą historię naszego regionu, ale również promują lokalny folklor na licznych wydarzeniach kulturalnych. To symboliczne połączenie przeszłości z teraźniejszością, które ożywia ducha tradycji w nowoczesnym wydaniu. 
29.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sześć kobiet w kaszubskich strojach ludowych siedzi i stoi w jesiennym lesie, Pozują do zdjęcia z koszami i grzybami.
Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” w nowych strojach
Fot. Łukasz Unterschuetz

Wsparcie EtnoPolska 2024 

Projekt „Zakup strojów ludowych z okolic Gdańska z odtworzeniem haftu ze wzornika Teka haftu kaszubskiego: szkoła gdańska” uzyskał dofinansowanie w wysokości 64 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom powstały 32 komplety tradycyjnych strojów kaszubskich – zarówno damskich, jak i męskich, w wersjach letniej i zimowej. W ramach przedsięwzięcia, realizowanego przez Annę Karasińską oraz Kamilę Kmiecik-Nejman, odtworzono unikalne wzory, które stanowią dziedzictwo lokalnej kultury. 

Kobieta w czerwonym, haftowanym złotą nicią czepcu.
Klasyczna wersja czepca wiązanego pod brodą
Fot. Łukasz Unterschuetz

Unikatowe hafty gdańskie Anny Konkel 

Charakterystycznym elementem nowych strojów są hafty inspirowane projektami legendarnej Anny Konkel. Znana z eksperymentowania z tradycyjną paletą kolorów kaszubskich, Konkel wprowadziła do swoich wzorów jedynie trzy odcienie niebieskiego. Geometria i uproszczone formy dodają im współczesnego wyrazu, a takie motywy jak porzeczki, winogrona, wiśnie czy tulipany nabierają nowej, artystycznej odsłony. 

Ręka mężczyzny w białej koszuli z niebieskim haftem kaszubskim na tle jesiennych liści i wiklinowego kosza.
Wzór Anny Konkel w trzech odcieniach niebieskiego
Fot. Łukasz Unterschuetz

Odtworzenie zapomnianych detali  

Dzięki projektowi EtnoPolska udało się odtworzyć także dawne elementy garderoby, takie jak charakterystyczne czapki rybackie typu „muca”, szyte z naturalnej skóry baraniej. Uzupełnieniem kobiecych strojów są bogato haftowane czepce, wykonywane w dwóch stylizacjach: klasycznie wiązane pod brodą oraz w bardziej wyszukanej wersji owinięte wokół otoku. Te wyjątkowe elementy będzie można wkrótce zobaczyć podczas licznych występów Zespołu Pieśni i Tańca „Gdańsk”.  

Trzy kobiety w kaszubskich strojach ludowych, widziane od tyłu, dzięki czemu widoczne są zdobne czepce.
Bardziej wyszukana wersja czepca owiniętego wokół otoku
Fot. Łukasz Unterschuetz

Folklor w nowoczesnej odsłonie 

Stroje powstawały przy ścisłej współpracy z regionalnymi pracowniami krawieckimi. Proces ten, od zbierania ikonograficznych materiałów źródłowych, przez przymiarki, po ręczne zdobienia, wymagał wiele czasu i zaangażowania. Efektem są jednak kreacje, które zachwycają swoją autentycznością i dbałością o szczegóły a także współczesną interpretacją.  

Dzięki temu projektowi Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” nie tylko wzbogacił swoją garderobę, ale jako jedyny w regionie odtworzył historyczne stroje kaszubskie na różne pory roku. Premiera nowych kreacji już w połowie grudniu – wtedy na scenie poczujemy prawdziwego ducha ludowego Gdańska. 

Czterech mężczyzn w tradycyjnych strojach kaszubskich idzie wesoło przez las, śmiejąc się i podnosząc do góry czapki.
W skład męskiego stroju weszły m.in. charakterystyczne czapki rybackie typu „muca”, szyte z naturalnej skóry baraniej
Fot. Łukasz Unterschuetz

Nowe stroje to dowód na to, że tradycja może harmonijnie współistnieć z nowoczesnością. Wskrzeszając dawny haft gdański, Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” udowadnia, że kultura ludowa wciąż inspiruje i przyciąga uwagę współczesnych odbiorców. 

- Zapraszamy do śledzenia kalendarza występów zespołu i odkrywania piękna kaszubskich tradycji na nowo. To nie tylko uczta dla oczu, ale przede wszystkim podróż do korzeni naszej tożsamości regionalnej – zachęca zespół GAK.

Oprac. PK

TV

Wieczór dla tramwaju widmo