Nowe schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Gdańsku
Nowe schronisko powstaje przy ul. Przegalińskiej 135. Na działce o powierzchni 16 tys. mkw., przekazanej przez Miasto Gdańsk Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, powstaje parterowy budynek z pełną infrastrukturą kuchenną i sanitarną. Schronisko wraz z usługami opiekuńczymi zgodnymi z nowymi standardami i potrzebami będzie miejscem dla osób schorowanych i niepełnosprawnych dotkniętych kryzysem bezdomności.
Zgodnie z planem, jesienią 2024 roku w nowym budynku zamieszka 80 podopiecznych. Całodobową opiekę w placówce sprawować będzie wyspecjalizowana kadra, w skład której wejdą opiekunowie i pracownicy socjalni.
Budowa pierwszego na Pomorzu Centrum Opieki Wytchnieniowej na finiszu. Otwarcie we wrześniu
Inwestycja strategiczna dla Towarzystwa św. Brata Alberta
- Jesteśmy w miejscu dla nas bardzo ważnym jako Towarzystwa, dlatego że za naszymi plecami mamy pierwszą placówkę dla osób bezdomnych w Trójmieście, uruchomioną w 1991 roku - przypomniał Wojciech Bystry prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. - To placówka, która w tamtych trudnych czasach transformacji opiekowała się każdą osobą, która do niej przychodziła. Powstanie nowego schroniska w Przegalinie jest kluczowe z punktu widzenia działań strategicznych Koła Gdańskiego Towarzystwa. Idea jego powstania ma dla nas, pomysłodawców, wymiar moralny oparty o podstawowe wartości, które przekazywał nam Brat Albert. Chcemy się nimi dzielić budując przy okazji międzypokoleniowy pomost i otwartość na zrozumienie drugiego człowieka na życiowym zakręcie.
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania dodała: - Dzisiejszy dzień to ważny moment w naszej pracy na rzecz przywracania godności, na rzecz zdrowienia, na rzecz wspierania i równości osób, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Jesteśmy (z Towarzystwem św. Brata Alberta - red.) partnerami od bardzo wielu lat i także mamy takie silne przekonanie, że za dobrymi rozwiązaniami, za dobrymi partnerstwami, musi teraz pójść dobrej jakości infrastruktura i to jest nasze największe wyzwanie. Dlatego bardzo dziękuję za to partnerstwo tutaj, w miejscu, w którym się znajdujemy. Towarzystwo buduje schronisko z usługami opiekuńczymi, tak bardzo ważne w kontekście demografii, jaką obserwujemy wśród osób doświadczających bezdomności.
Jak zaprojektowano schronisko?
W schronisku będą pokoje dwu i czteroosobowe, kuchnia z zapleczem wraz z jadalnią, zaplecze sanitarne oraz część administracyjna dla opiekunów, pracowników medycznych i socjalnych.
Budynek zostanie wyposażony w system wentylacji mechanicznej z rozwiązaniami odzysku ciepła w postaci rekuperacji. Ogrzewanie zapewnione będzie przez nowoczesny system oparty o pompy ciepła, a instalacja elektryczna wspomagana będzie energią elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. Zakończenie całości prac budowlanych przewidziane jest w trzecim kwartale 2024.
Kryterium zamieszkania w schronisku jest bezdomność. Finansowanie bieżącej działalności schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Przegalinie zostanie zapewnione na mocy podpisanego porozumienia z Ośrodkami Pomocy Społecznej (OPS).
Łączny koszt inwestycji wyniesie około 17 milionów złotych. Budowa schroniska jest w 80 proc. finansowana na mocy Ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 2321). Wsparcie finansowe pochodzi też z Banku Gospodarstwa Krajowego w oparciu o Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dn. 25 marca 2021 r. oraz od hojnych partnerów: Fundacji ORLEN, Fundacji ORLEN dla Pomorza, Fundacji Energa.
W wyniku postępowania przetargowego umowę typu „projekt i budowa” z Towarzystwem Świętego Brata Alberta podpisała spółka Construction+ sp. z o. o., której zespół stanowią inżynierowie z zespołu budującego Olivia Centre w Gdańsku.
Autorem projektu jest architekt Maciej Faust, właściciel pracowni projektowej MM Studio z Gdyni.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta (TPBA) jest najstarszą i największą w Polsce, niezależną organizacją dobroczynną, niosącą od ponad 40 lat pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w duchu swego patrona św. Brata Alberta.
Gdańskie Koło TPBA prowadzi 16 ośrodków, zlokalizowanych na terenie całego Trójmiasta, w których każdego dnia około 1000 osób korzysta ze specjalistycznego wsparcia, zapewnianego przez doświadczoną kadrę. Koło oferuje kompleksowy system pomocy w schroniskach, noclegowniach, jadłodajniach i punktach wydawania żywności, po nowoczesne Centra Integracji Społecznej, mieszkania treningowe i inne nowatorskie projekty. Każdego dnia dociera do najbardziej poszkodowanych i pomaga im zmienić życie.
Wybrane nagrody i wyróżnienia: Bursztynowy Mieczyk (2017) – nagroda specjalna dla Stowarzyszeń Pomorskich w Unii Europejskiej, Bursztynowy Mieczyk (2017) – nagroda w kategorii pomoc społeczna za całokształt działalności organizacji, Dyplom Uznania w ramach nagrody Bursztynowego Mieczyka (2014) w podziękowaniu za wybitne zasługi w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz urzeczywistnianiu idei solidarności, Nagroda Antka (2010) – dla najlepszej inicjatywy dotyczącej równości szans, mobilności i elastyczności zawodowej, promowania postaw aktywnych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego (2006) dla najlepszej gdańskiej organizacji pozarządowej w 2005 roku, Podziękowanie od Prezydenta Miasta Sopotu (2005) – za wieloletnią i wszechstronną działalność na rzecz bezdomnych mieszkańców Sopotu, Nagroda Specjalna Fundacji RC (2002) – za wybitny wkład w budowanie partnerstwa w sektorze obywatelskim województwa pomorskiego, Bursztynowy Mieczyk (2000) – nagroda przyznana przez Wojewodę i Marszałka Województwa Pomorskiego za pracę na rzecz środowiska lokalnego, Wyróżnienie Bursztynowego Mieczyka (1998) przyznane przez Wojewodę i Marszałka Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego.
Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie jest organizatorem dorocznej konferencji organizacji pozarządowych oraz pomysłodawcą i gospodarzem pomorskiej nagrody „Pomagacza Roku”.