Kamień węgielny pod budowę schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Przegalinie

W piątek, 30 czerwca, uroczyście wmurowano kamień węgielny na budowie schroniska dla bezdomnych mężczyzn w gdańskiej Przegalinie. W schronisku zamieszkają osoby schorowane i niepełnosprawne, dotknięte kryzysem bezdomności. Placówkę prowadzić będzie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.
30.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilkadziesiąt osób stoi na placu budowy
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego na budowie nowego, specjalistycznego, schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Przegalinie, 30 czerwca 2023 r.
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Nowe schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Gdańsku

Nowe schronisko powstaje przy ul. Przegalińskiej 135. Na działce o powierzchni 16 tys. mkw., przekazanej przez Miasto Gdańsk Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, powstaje parterowy budynek z pełną infrastrukturą kuchenną i sanitarną. Schronisko wraz z usługami opiekuńczymi zgodnymi z nowymi standardami i potrzebami będzie miejscem dla osób schorowanych i niepełnosprawnych dotkniętych kryzysem bezdomności.

Zgodnie z planem, jesienią 2024 roku w nowym budynku zamieszka 80 podopiecznych. Całodobową opiekę w placówce sprawować będzie wyspecjalizowana kadra, w skład której wejdą opiekunowie i pracownicy socjalni.

Budowa pierwszego na Pomorzu Centrum Opieki Wytchnieniowej na finiszu. Otwarcie we wrześniu

mężczyzna w średnim wieku mówi do mikrofonu
Wojciech Bystry prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Inwestycja strategiczna dla Towarzystwa św. Brata Alberta

 - Jesteśmy w miejscu dla nas bardzo ważnym jako Towarzystwa, dlatego że za naszymi plecami mamy pierwszą placówkę dla osób bezdomnych w Trójmieście, uruchomioną w 1991 roku - przypomniał Wojciech Bystry prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. - To placówka, która w tamtych trudnych czasach transformacji opiekowała się każdą osobą, która do niej przychodziła. Powstanie nowego schroniska w Przegalinie jest kluczowe z punktu widzenia działań strategicznych Koła Gdańskiego Towarzystwa. Idea jego powstania ma dla nas, pomysłodawców, wymiar moralny oparty o podstawowe wartości, które przekazywał nam Brat Albert. Chcemy się nimi dzielić budując przy okazji międzypokoleniowy pomost i otwartość na zrozumienie drugiego człowieka na życiowym zakręcie.

kobieta w średnimi wieku mówi do mikrofonu
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania dodała: - Dzisiejszy dzień to ważny moment w naszej pracy na rzecz przywracania godności, na rzecz zdrowienia, na rzecz wspierania i równości osób, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Jesteśmy (z Towarzystwem św. Brata Alberta - red.) partnerami od bardzo wielu lat i także mamy takie silne przekonanie, że za dobrymi rozwiązaniami, za dobrymi partnerstwami, musi teraz pójść dobrej jakości infrastruktura i to jest nasze największe wyzwanie. Dlatego bardzo dziękuję za to partnerstwo tutaj, w miejscu, w którym się znajdujemy. Towarzystwo buduje schronisko z usługami opiekuńczymi, tak bardzo ważne w kontekście demografii, jaką obserwujemy wśród osób doświadczających bezdomności. 

wizualizacja schroniska
Nowe schronisko ma zacząć działać w ostatnim kwartale 2024 roku
mat. Gdańskie Koło TPBA

Jak zaprojektowano schronisko?

W schronisku będą pokoje dwu i czteroosobowe, kuchnia z zapleczem wraz z jadalnią, zaplecze sanitarne oraz część administracyjna dla opiekunów, pracowników medycznych i socjalnych.

wizualizacja
W nowym schronisku w Przegalinie zamieszka 80 mężczyzn w kryzysie bezdomności, schorowanych i niepełnosprawnych
Gdańskie Koło TPBA

Budynek zostanie wyposażony w system wentylacji mechanicznej z rozwiązaniami odzysku ciepła w postaci rekuperacji. Ogrzewanie zapewnione będzie przez nowoczesny system oparty o pompy ciepła, a instalacja elektryczna wspomagana będzie energią elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. Zakończenie całości prac budowlanych przewidziane jest w trzecim kwartale 2024. 

Image2
Obiekt będzie pasywny energetycznie
Gdańskie Koło TPBA

Kryterium zamieszkania w schronisku jest bezdomność. Finansowanie bieżącej działalności schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Przegalinie zostanie zapewnione na mocy podpisanego porozumienia z Ośrodkami Pomocy Społecznej (OPS). 

Łączny koszt inwestycji wyniesie około 17 milionów złotych. Budowa schroniska jest w 80 proc. finansowana na mocy Ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 2321). Wsparcie finansowe pochodzi też z Banku Gospodarstwa Krajowego w oparciu o Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dn. 25 marca 2021 r. oraz od hojnych partnerów: Fundacji ORLEN, Fundacji ORLEN dla Pomorza, Fundacji Energa. 

W wyniku postępowania przetargowego umowę typu „projekt i budowa” z Towarzystwem Świętego Brata Alberta podpisała spółka Construction+ sp. z o. o., której zespół stanowią inżynierowie z zespołu budującego Olivia Centre w Gdańsku.

Autorem projektu jest architekt Maciej Faust, właściciel  pracowni projektowej MM Studio z Gdyni.  

dwóch mężczyzn pochylonych nad wyrwą w betonowym fundamencie, jeden kielnią nakłada cement
Grzegorz Mikołajczyk z Olivia Home - reprezentant wykonawcy oraz Wojciech Bystry prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie wmurowują kamień węgielny, a w nim - akt erekcyjny podpisany przez uczestników uroczystości
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta (TPBA) jest najstarszą i największą w Polsce, niezależną organizacją dobroczynną, niosącą od ponad 40 lat pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w duchu swego patrona św. Brata Alberta. 

Gdańskie Koło TPBA prowadzi 16 ośrodków, zlokalizowanych na terenie całego Trójmiasta, w których każdego dnia około 1000 osób korzysta ze specjalistycznego wsparcia, zapewnianego przez doświadczoną kadrę. Koło oferuje kompleksowy system pomocy w schroniskach, noclegowniach, jadłodajniach i punktach wydawania żywności, po nowoczesne Centra Integracji Społecznej, mieszkania treningowe i inne nowatorskie projekty. Każdego dnia dociera do najbardziej poszkodowanych i pomaga im zmienić życie. 

Wybrane nagrody i wyróżnienia: Bursztynowy Mieczyk (2017) – nagroda specjalna dla Stowarzyszeń Pomorskich w Unii Europejskiej, Bursztynowy Mieczyk (2017) – nagroda w kategorii pomoc społeczna za całokształt działalności organizacji, Dyplom Uznania w ramach nagrody Bursztynowego Mieczyka (2014) w podziękowaniu za wybitne zasługi w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz urzeczywistnianiu idei solidarności, Nagroda Antka (2010) – dla najlepszej inicjatywy dotyczącej równości szans, mobilności i elastyczności zawodowej, promowania postaw aktywnych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego (2006) dla najlepszej gdańskiej organizacji pozarządowej w 2005 roku, Podziękowanie od Prezydenta Miasta Sopotu (2005) – za wieloletnią i wszechstronną działalność na rzecz bezdomnych mieszkańców Sopotu, Nagroda Specjalna Fundacji RC (2002) – za wybitny wkład w budowanie partnerstwa w sektorze obywatelskim województwa pomorskiego, Bursztynowy Mieczyk (2000) – nagroda przyznana przez Wojewodę i Marszałka Województwa Pomorskiego za pracę na rzecz środowiska lokalnego, Wyróżnienie Bursztynowego Mieczyka (1998) przyznane przez Wojewodę i Marszałka Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie jest organizatorem dorocznej konferencji organizacji pozarządowych oraz pomysłodawcą i gospodarzem pomorskiej nagrody „Pomagacza Roku”.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask