Zwiedzający zobaczą najcenniejsze i najciekawsze obiekty, które w 2019 roku trafiły do zbiorów jako darowizny od osób prywatnych i instytucji, zostały zakupione w antykwariatach i na aukcjach, wyszperane na Allegro albo Jarmarku Dominikańskim. Są wśród nich rękopisy, stare druki, grafiki, mapy, pocztówki i fotografie, exlibrisy i numizmaty oraz dokumenty życia społecznego.
- Pokażemy dokument z 1640 roku poświadczający wykupienie się z poddaństwa Mateusza Czapa z Wierzchucina, poddanego klasztoru w Żarnowcu, czy też druk okolicznościowy autorstwa Andrzeja Zbylitowskiego z 1597 roku opisujący podróż Zygmunta III Wazy na ceremonię koronacyjną do Szwecji - informuje Stefania Sychta, koordynator wystawy. - Niewątpliwą ciekawostką jest też przyrodnicza mapa Polski przygotowana na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 roku. Spośród dokumentów życia społecznego uwagę zwraca przedwojenny katalog z kolekcjonerskimi kartami statków wydawnictwa E. Wedel. Zainteresowaniem cieszyć się będą zapewne fotografie nowoczesnej, modernistycznej zabudowy gdańskich Siedlec, ale także pocztówki przedstawiające osobistości ze świata muzyki i teatru z początku XX wieku.
Wśród pokazywanych eksponatów będzie także kolekcja srebrnych medali autorstwa Sebastiana Mikołajczaka poświęcona 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pokaźny zbiór ekslibrisów nadesłanych na Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną.
Otwarcie wystawy we wtorek, 4 lutego, o godz. 13.00 w budynku historycznym Biblioteki PAN przy ul. Wałowej 15.
Ekspozycja będzie czynna do 16 marca 2020 roku (pn., wt., czw. 9.00-19.00 oraz śr., pt. 9.00-15.00).
ZOBACZ NIEKTÓRE EKSPONATY Z WYSTAWY
(kliknij w grafikę, aby powiększyć)
(kliknij w grafikę, aby powiększyć)