
Czytaj także: Kontrowersyjny artysta w Łaźni
Wystawa „Sala Kolekcji. Iwona Zając”, której kuratorkami są Aleksandra Grzonkowska i Maja Murawska, to projekt badający pamięć, przemijanie oraz relacje międzyludzkie w kontekście zmian społecznych i historycznych. Wystawa zachęca do refleksji nad ulotnością ludzkich doświadczeń i ich miejscem w zbiorowej pamięci oraz dziedzictwie. Artystka, z czułością i zaangażowaniem, przekazuje historie stoczniowców, konfrontując widza z ulotnością ludzkiej pamięci i trwałością więzi społecznych.
Prezentowane są tu instalacja „I muszę” oraz wideo „Pożegnanie”, które są artystycznym hołdem złożonym pracownikom Stoczni Gdańskiej i jej historii. Obie prace odwołują się do nieistniejącego już muralu „Stocznia” (2004–2012), który przez lata zdobił mury otaczające stocznię, stając się symbolem opowieści o życiu, pracy, marzeniach i niespełnionych planach współtworzących ją ludzi.
Instalacja „I muszę” została stworzona z ręcznie wyciętych szablonów, które zostały użyte do wykonania muralu „Stocznia”. Tytuł pracy został zaczerpnięty z wypowiedzi jednego z bohaterów muralu, Władysława Skoworodko: „Związałem się z tą pracą i muszę tu być do końca, choć zdrowie nie dopisuje i nieraz mam dość”.
Wideo „Pożegnanie” natomiast dokumentuje proces zamalowywania muralu przed zburzeniem muru w 2013 roku. Materiał jest symbolicznym rytuałem żegnania się z miejscem i historią. Decyzja artystki o zamalowaniu muru na czarno miała na celu uniknięcie nieuchronnej degradacji jej pracy na skutek procesu wyburzania.
O artystce
Iwona Zając – artystka wizualna, znana z malarstwa, tworzenia murali, instalacji oraz działań społeczno-artystycznych. W swoich pracach Zając podejmuje tematykę pamięci, tożsamości, więzi rodzinnych i przemijania, często w kontekście lokalnym. Wyróżniają ją umiejętność łączenia osobistych narracji z uniwersalnym przesłaniem oraz wrażliwość na głosy i historie osób z różnych środowisk. Jej realizacje były wielokrotnie prezentowane w Polsce i za granicą, zdobywając uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków.
Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej
Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej, depozyt gminy miasta Gdańska w zbiorach NOMUS - Nowego Muzeum Sztuki, Działu Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz zbiory własne MNG
Sala Kolekcji to cykliczny projekt, polegający na naprzemiennym udostępnianiu publiczności wybranych dzieł z kolekcji Gdańskiej Galerii Fotografii (GGF) i NOMUS – Nowego Muzeum Sztuki, dwóch działów Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, podkreślając różnorodność obu zbiorów, ale też szukając możliwych wspólnych kontekstów i punktów odniesienia.
Wernisaż w piątek
Otwarcie wystawy i spotkanie z artystką, która opowie o swojej pracy w rozmowie z kuratorkami wystawy, odbędzie się w piątek, 28 lutego, o godzinie 18:00, w NOMUS-ie - Nowym Muzeum Sztuki, Dziale Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Stefana Jaracza 14). Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM). Wstęp wolny. Prace można oglądać do 18 kwietnia.
Czytaj także: ECS. Wstrząsająca wystawa prac dzieci z Charkowa