Wystawa o tym, jak Gdańsk się odradzał

Współczesny Gdańsk wzbudza zachwyt wielu odwiedzających go turystów. Ale mało kto wie, że taki wygląd miasto zawdzięcza tysiącom ludzi, którzy podjęli trud jego odbudowy ze zniszczeń powstałych pod koniec II wojny światowej. W sobotę, 27 maja, o godz. 13.30 w Zespole Przedbramia (Katownia i Wieża Więzienna) zostanie otwarta wystawa czasowa, która opowie o tym, jak odradzał się Gdańsk.
26.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie czarno-białe. Dwaj mężczyźni pracują przy dużej płaskorzeźbie, używając młotków i dłut
Fotografia z 1955 roku ukazuje Alfonsa Łosowskiego z pomocnikiem przy rekonstrukcji płaskorzeźby z rewersu ołtarza głównego z kościoła NMP w Gdańsku
Kazimierz Lelewicz/Muzeum Gdańska

Gdańsk po wojnie - 90 procent śródmieścia w gruzach

Gdańsk w marcu 1945 roku, jak wiele innych miast ogarniętej wojną Europy, był piekłem na ziemi. Wkraczające oddziały Armii Czerwonej spotkały się ze silną niemiecką obroną, bezwzględna walka pociągnęłą za sobą systematyczne rujnowanie miasta. Zniszczeniom albo znacznemu uszkodzeniu uległo ponad 90% dawnej zabudowy historycznego centrum. Jesienią 1946 roku, gdy obecne Śródmieście było wciąż morzem ruin, komunistyczne władze miasta rzuciły dwa śmiałe hasła: „Odbudujemy Gdańsk piękniejszy, niż był kiedykolwiek” oraz „Wskrzesimy stary Gdańsk”. Stało się to, zanim zapadła decyzja o podniesieniu z gruzów warszawskiej Starówki.

Odbudował gdańskie Główne Miasto i Starówkę w stolicy. Warszawa odsłoniła pomnik prof. Jana Zachwatowicza

Wymiar propagandowy tej idei był oczywisty. Mimo to porwała ona dziesiątki tysięcy gdańszczanek i gdańszczan, którzy przybyli do miasta z różnych stron przedwojennej Rzeczpospolitej. Główne Miasto planowano odbudować w historycznym kształcie, nadając mu jednocześnie charakter nowoczesnego osiedla mieszkaniowego. Pomysłu tego jednak nie zrealizowano.

Gdańsk 1945-1948. Między zniszczeniem a odbudową. Zobacz wystawę, która miała stanąć na ulicach, ale na razie musi poczekać

Największy projekt odbudowy miasta w powojennej Polsce

Wystawa opowiada o odbudowie powojennego Gdańska - dylematach, trudach, sporach architektów i społecznym zaangażowaniu ludzi: inżynierów, robotników, artystów, a nawet dzieci odgruzowujących ulice. Bez ich pracy i poświęcenia Gdańsk nie byłby taki jak teraz.

Co stanowi o wyjątkowości tego, co stało się w Gdańsku? Jak gdańska odbudowa prezentuje się na tle innych części Polski? Czy decyzja o podjęciu wyzwania stała się fundamentem współczesnej tożsamości gdańszczan? Czy po prawie 80 latach możemy mówić o zakończeniu odbudowy ze zniszczeń II wojny światowej?

78 lat temu nad Dworem Artusa zawisła biało-czerwona flaga. "Odbudowa Gdańska to fenomen na skalę świata"

Opowieść w zabytkowym budynku… i poza nim

Na wystawie, obejmującej cztery kondygnacje Wieży Więziennej zabytkowego Zespołu Przedbramia ulicy Długiej, zaprezentowano zdjęcia pokazujące Gdańsk i jego mieszkańców, archiwalne filmy oraz zachowane rzeźby z przedproży kamienic, które przetrwały wojnę. Dopełnieniem opowieści są nagrania wspomnień świadków i uczestników odbudowy Gdańska.

Zapraszamy również do pobrania specjalnie przygotowanej aplikacji z archiwalnymi oraz współczesnymi fotografiami. Dzięki niej już po zwiedzeniu wystawy będzie można zapoznać się z najciekawszymi miejscami związanymi z powojenną odbudową miasta oraz zobaczyć, jak wyglądały one pod koniec wojny, a jak prezentują się dziś. 

Gdańsk upamiętnił architekta odpowiedzialnego za projekt odbudowy miasta

Zespół Przedbramia - poznaj historię Katowni i Wieży Więziennej

Zespół Przedbramia ulicy Długiej tworzą gotycko-renesansowe budynki Wieży Więziennej i Katowni. W przeszłości skazywano tutaj i więziono przestępców. Teraz w historycznych wnętrzach pokazywane są dwie wystawy:

  • „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” - o odbudowie Gdańska zniszczonego w 1945 roku (Wieża Więzienna);
  • „Od bramy do Muzeum. Krótka historia Zespołu Przedbramia” (Katownia).

„Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” - wystawa czasowa

Wernisaż: 27 maja 2023 r. (sobota), o godz. 13.30

  • Wstęp: wolny 
  • Zwiedzanie wystawy:
  • Termin: 28 maja - 2 października 2023 roku
  • Bilety: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)
  • Wejście na punkt widokowy: w cenie biletu wstępu

Dostępność wystawy:

Część tekstów została przetłumaczona na Polski Język Migowy. Nagrania są dostępne po zeskanowaniu kodów QR. Do czterech zdjęć przygotowano audiodeskrypcje. Można ich wysłuchać po zeskanowaniu kodu QR. Ze wzglądu na zabytkowy charakter budynku i jego pierwotną funkcję obronną nie udało się zlikwidować barier architektonicznych.

TV

Światowa stolica bursztynu