• Start
  • Wiadomości
  • Nowa taryfa GPEC za ciepło. Wzrost ceny ok. 3 procent od początku listopada

Nowa taryfa GPEC za ciepło. Wzrost ceny ok. 3 procent od początku listopada

O ok. 3 procent wzrośnie, od 2 listopada, cena ogrzewania dla mieszkańców Gdańska wprowadzona przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (GPEC). Zmiana ta ma związek z ostatnią podwyżką opłat za ciepło ustalonych przez producenta ciepła, spółkę państwową PGE Energia Ciepła. Łącznie, w tym sezonie grzewczym mieszkańcy Gdańska zapłacą więcej za ogrzewanie średnio o ok. 29 procent.
18.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Łącznie, po podwyżce ceny za ciepło wprowadzone przez PGE Energia Ciepła oraz GPEC mieszkańcy Gdańska zapłacą więcej za ogrzewanie średnio o ok. 29 procent
Łącznie, po podwyżce ceny za ciepło wprowadzone przez PGE Energia Ciepła oraz GPEC mieszkańcy Gdańska zapłacą więcej za ogrzewanie średnio o ok. 29 procent
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Z czego wynika wzrost ceny w GPEC?

Nową taryfę dla GPEC, spółki dystrybuującej ciepło w Gdańsku, zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki.

- Ponieważ podwyżka cen wytwórcy PGE Energia Ciepła wpływa na koszty przesyłu ciepła, spowoduje to średni wzrost kosztów ogrzewania dla mieszkańców Gdańska i Sopotu o ok. 3 procent. Zmiana wejdzie w życie z dniem 2 listopada - poinformował we wtorek, 18 października, Grzegorz Blachowski, kierownik działu strategii i projektów w GPEC.

Ile wyniosła podwyżka producenta ciepła?

Ostatnia podwyżka produkcji ciepła, wprowadzona przez PGE Energia Ciepła (PGE EC), oznaczać będzie wyższe rachunki za ciepło dla mieszkańców Gdańska średnio o 26 procent. Nowa taryfa PGE EC wejdzie w życie 24 października.

Łącznie więc, podwyżka ceny ogrzewania dla mieszkańców Gdańska korzystających z miejskiej sieci ciepłowniczej w tym sezonie grzewczym wyniesie średnio ok. 29 procent.

na zdjęciu kalkulator, rozłożony wachlarz pieniędzy i kaloryfer
Tej zimy zapłacimy za ogrzewanie mieszkań o prawie jedną trzecią więcej, niż rok temu
fot. Pixabay

Do ilu mieszkań i domów GPEC dostarcza ciepło?

Jak uzasadniło PGE EC, 41-procentowa podwyżka ceny ciepła dla Gdańska spowodowana jest m.in. drastycznym wzrostem cen węgla i oleju opałowego oraz certyfikatów CO2, co związane jest z obecnym kryzysem energetycznym.

Jak przygotować się do okresu grzewczego? "Nie palmy byle czym w piecach, oszczędzajmy energię"

W Gdańsku i Sopocie wytwórcą ciepła jest PGE Energia Ciepła. Jest monopolistą na tym rynku. Ta spółka państwowa produkuje ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których jest także m.in. Kraków, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Szczecin i Bydgoszcz. 

Z usług GPEC korzysta w Gdańsku ok. 60 procent mieszkańców.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim