• Start
  • Wiadomości
  • Nowa Politechniczna. Wykonawca dokumentacji projektowej wybrany, wkrótce podpisanie umowy

Nowa Politechniczna. Wykonawca dokumentacji projektowej wybrany, wkrótce podpisanie umowy

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg na wykonanie dokumentacji dla jednej z najbardziej wyczekiwanych tras tramwajowych w naszym mieście. Ta powinna być gotowa w ciągu najbliższych dwóch lat.
16.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trasa Nowej Politechnicznej rozpoczynać się będzie w dzielnicy Piecki-Migowo, gdzie połączy się m.in. z al. Pawła Adamowicza, a następnie przejdzie w ul. Wileńska widoczną na zdjęciu
Trasa Nowej Politechnicznej rozpoczynać się będzie w dzielnicy Piecki-Migowo, gdzie połączy się m.in. z al. Pawła Adamowicza, a następnie przejdzie w ul. Wileńska widoczną na zdjęciu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Zainteresowane konkursem były dwie firmy, w tym jedna, która wcześniej opracowała koncepcję dla tego projektu:

  • Konsorcjum firm, lider: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. - 4 880 640 zł

  • Mosty Katowice S.A. - 8 188 000 zł

Przetarg wygrało konsorcjum Lider: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego s.a. w restrukturyzacji  i INGEO sp. z o.o. Umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie.

 

Trasa tramwajowa Gdańsk Południe - Wrzeszcz (nazywana potocznie Nową Politechniczną) to nowa linia, która ma połączyć górny i dolny taras Gdańska. Trasa drogi częściowo przebiegać będzie przez tereny obecnie niezagospodarowane, a także w śladzie istniejących dróg, które zostaną przebudowane i dostosowane do wymogów projektowanej drogi i trasy tramwajowej.

 

Tak powinna przebiegać Nowa Politechniczna
Tak powinna przebiegać Nowa Politechniczna
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Zaprojektowana powinna zostać dwutorowa linia tramwajowa, która rozpoczynać się będzie od skrzyżowania ul. Jaśkowa Dolina z ul. Rakoczego, dalej ulicami Jaśkowa Dolina i Wileńską. Projekt powinien uwzględnić poprowadzenie tramwaju 350-metrowym tunelem wzdłuż  ul. Wileńskiej, w okolicy ul. Migowskiej i Morenowej. W rejonie zbiornika retencyjnego przy ul. Wileńskiej zaprojektowane ma być także przejście podziemne dla pieszych. Według założeń koncepcyjnych, tramwaj ma biec dalej obok ul. Sobieskiego i  nieistniejącą jeszcze ulicą, nazwaną roboczo Nową Politechniczną. W al. Grunwaldzką tramwaj powinien włączyć się z ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego.

Co ważne, projektant musi uwzględnić możliwość etapowania tej inwestycji.

 

Projekt trasy Gdańsk Południe - Wrzeszcz powinien uwzględniać także budowę drogi i trasy rowerowej. Aby umożliwić poprowadzenie tramwaju nową trasą, dokumentacja zawierać będzie też przebudowę ul. Jaśkowej Doliny, kilometrowego odcinka ul. Wileńskiej czy ul. Do Studzienki. Inwestycja wymusi także kompleksową przebudowę sieci podziemnych, w tym przebudowę kanalizacji deszczowej i systemu odwodnienia.

Projekt Nowej Politechnicznej powstanie na podstawie koncepcji przygotowanej przez spółkę Mosty Katowice. Według umowy projektanci tej firmy mieli również opracować dokumentację projektową. Z uwagi na przedłużające się uzgodnienia koncepcji umowa ze spółką została rozwiązana, w związku z czym konieczne było ogłoszenie nowego przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej.

Pod koniec 2019 r. została wydana decyzja środowiskowa dla inwestycji, którą przygotowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Złożono do niej odwołanie, które obecnie jest rozpatrywane przez GDOŚ.

Projekt Nowej Politechnicznej powinien być gotowy w ciągu 24 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Na opracowanie projektu Nowej Politechnicznej pierwotnie zabezpieczono w budżecie 1,6 mln złotych. Wpłynęły jednak dwie oferty, które przekroczyły tę kwotę. Władze miasta zdecydowały o zwiększeniu budżetu na wykonanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury