• Start
  • Wiadomości
  • Nowa karta pocztowa z wizerunkiem obrońcy Poczty Polskiej. Będą kolejne

Nowa karta pocztowa z wizerunkiem obrońcy Poczty Polskiej. Będą kolejne

Bernard Binnebesel, Obrońca Poczty Polskiej w Gdańsku, to kolejna postać związana z Wrześniem 1939 roku, upamiętniona na serii pocztówek "Pamiętamy". Pocztowiec zmarł 3 września 1939 r. Przyczyną śmierci był postrzał w brzuch oraz uszkodzenia czaszki. Wcześniej udzielał pomocy rannym kolegom jako sanitariusz. W uroczystości prezentacji pocztówki, poza Kołem Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej, wzięli udział także goście z Niemiec.
03.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pocztówka przedstawia bohatera września 1939
Pocztówka przedstawiająca wizerunek Bernarda Binnebesela, Obrońcę Poczty Polskiej w Gdańsku
Materiały prasowe Muzeum Gdańska

“Z miejsca pracy uczynili polską twierdzę” - hołd dla walecznych obrońców Poczty Polskiej

Jest to kolejna pocztówka w serii "Pamiętamy". Jej uroczysta prezentacja odbyła się w niedzielę, 1 września, w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. 

Seria "Pamiętamy" powstaje w wyniku współpracy Muzeum Gdańska z Pocztą Polską w zakresie działań na rzecz upamiętniania bohaterskich pracowników Poczty Polskiej w przedwojennym Gdańsku.

Podczas uroczystości wnukowie Bernarda Binnebesela zaprezentowali okolicznościowy datownik oraz kartę pocztowa z serii „Pamiętamy”, zawierająca wizerunek dziadka. Pocztowiec zmarł już po walkach, dnia 3 września. Przyczyną śmierci był postrzał w brzuch oraz uszkodzenia czaszki. Do wybuchu wojny zajmował się obsługą "dalekopisu". Przez jego biuro, do którego miał dostęp wyłącznie dyrektor i wywiad wojskowy, przechodziły wszystkie meldunki oraz poufne informacje. 1 września 1939 roku, z chwilą zerwania wszelkiej łączności, przejął funkcję sanitariusza. Udzielał przez kilka godzin pomocy swoim rannym kolegom.

Okolicznościowa kartka i datownik dla obrońców Poczty Polskiej w WMG

W niedzielnej uroczystości wzięli udział Hanna Pietrzkiewicz, przewodnicząca Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku i Henryka Flisykowska-Kledzik, honorowa przewodnicząca Koła Rodzin.

Przyjechała również delegacja z Niemiec, pod przewodnictwem Antje Grotheer, prezydent Parlamentu miasta Bremy oraz Dieter Schenk, honorowy obywatel Gdańska, kryminolog i badacz zbrodni nazistowskich, dzięki któremu doszło do rehabilitacji prawnej pocztowców przez sąd w Lubece.

Muzeum Gdańska oraz Poczta Polska S.A. przedłużyły umowę o współpracy w zakresie działań na rzecz upamiętniania bohaterskich pracowników Poczty Polskiej w przedwojennym Gdańsku. Dokument podpisali Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska oraz Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu Poczty Polskiej. 

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo