Kandydatkę wyłoniono w drodze konkursu przeprowadzonego zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 kwietnia 2019 r. w sprawie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury.
Komisja konkursowa powołana w związku z ogłoszonym konkursem na kandydata na stanowisko dyrektora GAK obradowała w składzie:
- Renata Karpińska i Mateusz Adamkowski, przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- Marzena Dramińska i Paweł Kubiak, przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" GAK;
- Barbara Frydrych i Mariusz Czepczyński, przedstawiciele Gminy Miasta Gdańska;
- Ewa Patyk, przedstawicielka Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej;
- Anna Michalak-Pawłowska, przedstawicielka Forum Kraków.
Obradom przewodniczyła Monika Chabior, zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
W trakcie pierwszego posiedzenia 10 lutego 2022 roku komisja jednogłośnie dopuściła do drugiego etapu postępowania konkursowego 4 kandydatów - Monikę Dylewską-Liberę, Szymona Wróblewskiego, Jarosława Marka Spychałę oraz Tomasza Hildebrandta. W następnym etapie, po przeprowadzeniu rozmów z wszystkimi kandydatami, stosunkiem głosów 8 „za” i 1 „wstrzymujący się” komisja podjęła decyzję o rekomendowaniu Aleksandrze Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Moniki Dylewskiej-Libery na stanowisko dyrektorki GAK.
W koncepcji funkcjonowania Gdańskiego Archipelagu Kultury na lata 2022-2025 zaproponowanej przez Monikę Dylewską–Liberę, instytucja jawi się jako otwarty dom kultury, miejsce budowania pasji i zainteresowań, kształtowania postaw i kompetencji służących rozwojowi kreatywności i innowacyjności uczestników kultury i kadr zatrudnionych w sektorze kultury. Jednym z przyjętych przez nią celów jest powrócenie w programie domów kultury edukacji od postaw, w zakresie sztuk wizualnych, muzyki, teatru, literatury czy dizajnu, obecności wydarzeń kulturalnych w dzielnicach Gdańska pozbawionych bezpośredniego dostępu do kultury, a także demokratyczne podejście do budowania oferty kulturalnej, poprzez zaangażowanie samych mieszkańców w wybór oferty i jej tworzenie.
Monika Dylewska-Libera jest absolwentką Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Ukończyła również studia podyplomowe Zarządzanie w kulturze na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2006 do 2020 r. pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie jako koordynatorka projektów i kierownik Działu Edukacji.
Od marca 2020 r. pracuje na stanowisku funkcję Zastępcy Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury ds. Merytorycznych. Odpowiada za zarządzanie zespołem merytorycznym, program i budżet wydarzeń GAK, budowanie dostępnej i zielonej instytucji, szkolenie zespołu oraz budowanie nowych kompetencji komunikacyjnych. Jak sama wspomina „…praca w Gdańskim Archipelagu Kultury jest dla mnie nieustającym wyzwaniem i jednocześnie spełnieniem marzeń o tworzeniu wyjątkowego domu kultury…”.
Na stanowisku dyrektora zastąpi odchodzącą na emeryturę Teresę Kuśmierską, która kierowała Gdańskim Archipelagiem Kultury aż przez 26 lat. Wkrótce w naszym portalu ukaże się wywiad z nią.
Oprac. AO