Jaka będzie obwodnica Banina? Podpisano studium korytarzowe na realizację połączenia

Mieszkańcy miejscowości okalających gdańskie lotnisko zyskają nową drogę, a tym samym szybsze połączenie z lotniskiem. Dodatkowo, przebiegający przez Banino ruch tranzytowy zostanie przekierowany na nowy odcinek obwodnicy metropolitalnej. Właśnie podpisano studium korytarzowe na realizację nowego połączenia drogowego.
20.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podpisanie umowy na realizację studium korytarzowego
Podpisanie umowy na realizację studium korytarzowego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W czwartek, 20 października w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisano umowę pomiędzy Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego a firmą Databaut na sporządzenie studium na wykonanie nowej drogi prowadzącej od projektowanego węzła „Miszewo” do Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Kobieta gładko uczesana, w okularach mówi do mikrofonu na tle tablicy Samorząd Województwa Pomorskiego
- To ważny moment rozwojowy dla Gdańska jako stolicy metropolii i województwa - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Już w 2014 roku widzieliśmy potrzebę skomunikowania węzła lotniska z Miszewem i ten pomysł wpisaliśmy w nasz regionalny projekt zagospodarowania województwa pomorskiego - mówił Leszek Bonna, zastępca marszałka województwa pomorskiego. - Mnie najbardziej cieszy to, że my jako samorządowcy, w ważnych dla mieszkańców regionu sprawach, potrafimy współpracować i porozumieć się. Nie potrzebujemy do tego żadnych rozporządzeń, bo wiemy, co należy zrobić i jak należy kształtować relacje, aby służyć naszym mieszkańcom. Jestem przekonany, że koncepcje, które studium korytarzowe nam przedstawi, będą służyły kolejnym krokom związanym z wykonaniem tej bardzo ważnej dla zachodniej części Gdańska i regionu inwestycji.

W lipcu 2020 roku podpisano list intencyjny dotyczący współpracy przy opracowaniu dokumentacji planistycznych dla nowych połączeń drogowych, łączących węzły drogowe na projektowanej Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta z siecią drogową regionu. Przeprowadzone postępowanie przetargowe, które 19 października wyłoniło wykonawcę, jest jego efektem.

mapa realizacji obwodnicy metropolitalnej
Mapa realizacji obwodnicy metropolitalnej. Planowana arteria pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z zamieszkałych terenów Banina, ale również da możliwość utworzenia nowych terenów inwestycyjnych
 

Celem Studium Korytarzowego jest wyznaczenie wariantów przebiegu nowego połączenia drogowego, a jego wyniki będą podstawą planistyczną dla kolejnego etapu prac projektowych, w szczególności Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R). 

Mężczyzna w garniturze stoi na tle tablicy Samorząd Województwa Pomorskiego, przed nim mikrofony
- Mnie najbardziej cieszy to, że my jako samorządowcy, w ważnych dla mieszkańców regionu sprawach, potrafimy współpracować i porozumieć się - mówi Leszek Bonna, zastępca marszałka województwa pomorskiego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nowe rozwiązanie drogowe ma połączyć Port Lotniczy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy i rozwijającą się wokół niego dzielnicę wielofunkcyjną (tereny funkcji transportowych, produkcyjno-usługowych i mieszkaniowych) Gdańsk Zachód, stanowiącą ważny element rozwoju miasta i obszaru metropolitalnego z projektowanym węzłem „Miszewo” na Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta.

- To ważny moment rozwojowy dla Gdańska jako stolicy metropolii i województwa. Widzimy jak nieopodal stąd, na naszych oczach powstaje obwodnica metropolitalna i wszyscy doskonale wiemy, że potrzebujemy połączeń poprzecznych między istniejącą obwodnicą i obwodnicą metropolitalną. Dla Gdańska istotne są trzy węzły: węzeł Żukowo, węzeł Lotnisko i tzw. węzeł Wysoka, czyli okolice Osowej, Chwaszczyna i przyszłej Nowej Kielnieńskiej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Projektantów czeka niełatwa praca, ale myślę, że to ostatni moment na przygotowanie tego dokumentu, bo okolica Banina, Żukowa i okolic rozwija się bardzo dynamicznie. Trzymam za państwa kciuki.

Nowe połączenie transportowe zapewni jednocześnie sprawniejszy dostęp do Portu Lotniczego dla użytkowników z zachodniej części województwa pomorskiego. Nowy układ drogowy ma także przenieść ponadlokalny ruch o charakterze tranzytowym z obszaru intensywnie rozwijającej się miejscowości Banino w gminie Żukowo. Dodatkowo projektowane rozwiązanie jest elementem szerszego pakietu działań w zakresie rozwoju dróg dojazdowych do Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. 

mężczyzna w garniturze stoi na tle tablicy Samorząd Województwa Pomorskiego, przed nim mikrofon
Na zdjęciu Jakub Pietruszewski, Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Obszar analiz projektowanego połączenia drogowego obejmuje Miasto Gdańsk oraz Gminę Żukowo. 

Dokumentacja planistyczna realizowana będzie przy udziale i zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz społeczności lokalnych, w szczególności mieszkańców m.in. Banina, Czapel, Pępowa i Rębiechowa. 

Realizacja zadania jest wspófinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 12 Pomoc techniczna z Projektu Pomocy Technicznej 2022-2023 Samorządu Województwa Pomorskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

oprac. AU

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask