• Start
  • Wiadomości
  • Nowa Bulońska Północna. Zobacz, jak wznoszą rzymski wiadukt nad Potokiem Siedleckim

Nowa Bulońska Północna. Rzymski wiadukt powstaje nad Potokiem Siedleckim

Estakada wenecka - tak inwestor nazywa wiadukt stanowiący fragment tzw. Nowej Bulońskiej. Nietypowy projekt wzorowany jest na wiaduktach łukowych, które budowali starożytni Rzymianie. Zastosowana technologia pozwala na eliminację hałasu podczas jazdy po wiadukcie oraz oblodzenia. - Zimą nie będzie występowała tu "szklanka" - zapewnia Mikołaj Miśkiewicz, kierownik laboratorium mostowego z Politechniki Gdańskiej.
07.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku powstaje tzw. wiadukt wenecki
W Gdańsku powstaje tzw. wiadukt wenecki
Materiały prasowe spółki NDI

 

Wszystkich prefabrykatów, z których powstanie estakada, będzie 154. Przęsła zaprojektowano w taki sposób, aby można je było zamontować za pomocą dźwigu. 20-metrowe prefabrykaty w całości są montowane na podporach, dzięki czemu nie mają zamków do zalewania ani betonowych przegubów, czyli elementów konstrukcji w pierwszej kolejności ulegających degradacji. Jak podkreślają przedstawiciele spółki NDI, która realizuje tę inwestycję, po raz pierwszy w Polsce zastosowano wieloprzęsłowy schemat łuków na kilkunastometrowych podporach.

Na estakadzie, dzięki zastosowaniu konstrukcji łukowej zasypanej gruntem, zakłada się dobre akustyczne wyciszenie ruchu pojazdów na obiekcie. Pod obiektem znajdują się tereny, które można w atrakcyjny sposób zaaranżować do wszelkiego rodzaju rekreacji, np. na boiska.

 

Piecki-Migowo. Zmiany w ruchu przy ul. Myśliwskiej. Samochody na nowej ulicy

 

Zaawansowanie prac na terenie całej powstającej tzw. Nowej Bulońskiej sięga prawie 80 proc.

- Praktycznie na całym odcinku ułożone są warstwy bitumiczne jezdni i ścieżek rowerowych, chodniki, a także na trzech czwartych zakresu nawierzchnie torowe. Trwają roboty wykończeniowe oraz montaż elementów infrastruktury towarzyszącej, m.in. oświetlenie, trakcja tramwajowa, sygnalizacja świetlna, ekrany akustyczne. W ramach inwestycji realizowane są także trzy obiekty kubaturowe - informuje Sylwia Rogall, dyrektor projektu w NDI.


 

Po wakacjach NDI planuje przekazać już do użytkowania nowobudowane odcinki trasy m.in. odcinek od tzw. „starej” Bulońskiej do ul. Wołkowyskiej, odcinek Nowej Bulońskiej od skrzyżowania z Warszawską do ul. Jabłoniowej wraz z dojazdem do nowobudowanej szkoły, włącznie z udrożnieniem dojazdu z Jabłoniowej do trasy W-Z. 

Inwestycja jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu.

Wartość kontraktu wynosi 192 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Dofinansowanie unijne wynosi 58,5 mln złotych. 

Prace na budowie tzw. Nowej Bulońskiej Północnej wykonane są w 80 proc.
Prace na budowie tzw. Nowej Bulońskiej Północnej wykonane są w 80 proc.
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę