
Czytaj także: Gdańscy twórcy na liście Bestsellerów i Odkryć Empiku 2023
MocArty - plebiscyt, w którym wybierają słuchacze radia RMF Classic
Gorący okres podsumowań w kulturze trwa. Jeszcze nie znamy nazwisk zwycięzców w konkursie Bestsellery Empiku 2023 (dowiemy się tego dziś wieczorem, 13 lutego 2024 r. podczas uroczystej Gali, którą możemy śledzić na antenie TVN od godz. 20.15 i w streamingu na kanale Empik na YouTube oraz na Facebooku od godz. 19.15), a już rozpoczęły się zmagania o kolejne nagrody, m.in. o MocArty. To ważne wyróżnienie radiowa publiczność przyznaje twórcom kultury i sztuki od 2010 r. MocArtami obdarowani zostali m.in. Leszek Możdżer, Olga Tokarczuk i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Na czym polegają zasady konkursu? Głosowaniu poddawane są najważniejsze osoby, wydarzenia, projekty, inicjatywy, które odniosły sukces w swojej dziedzinie, uzyskały dobre recenzje widzów lub uczestników, a także konkretne produkty - związane są ze światem kultury, nauki lub designu - które w szczególnie pozytywny sposób zaistniały w przestrzeni publicznej.
Kandydaci do nagród publiczność wybiera w czterech kategoriach:
- Człowiek Roku
- Wydarzenie Roku,
- Muzyka Filmowa Roku oraz
- MocNa Rzecz.
Spośród wszystkich nadesłanych przez słuchaczy nominacji, redakcja ogłasza zgłaszane najczęściej i rozpoczyna się głosowanie - również wśród słuchaczy. Przebieg plebiscytu jest cały czas relacjonowany na antenie.
Głosowanie na nagrody radia RMF Classic MocArty za rok 2023 potrwa do 25 lutego 2024 r.
Czytaj także: Obrazy Olgi Boznańskiej po raz pierwszy w Gdańsku. Wystawa do oglądania do 16 maja

Artyści związani z Gdańskiem i Trójmiastem na liście nominowanych w plebiscycie MocArty 2023
Kategoria Człowiek Roku 2023
Mirosław Baka – za przypomnienie nam, na czym polega dojrzałe i wartościowe aktorstwo. Aktor ma na swoim koncie wiele znakomitych ról, jednak rola Boryny w święcącym sukces frekwencyjny filmie „Chłopi”, została niezwykle doceniona przez widzów. Zmierzenie się z postacią - naznaczoną charyzmą Władysława Hańczy - było dla aktora wyzwaniem, ale także osobistym przeżyciem, co przyznawał w wywiadach. Jednocześnie wielu słuchaczy podkreśla skromność aktora prezentowaną właśnie w rozmowach na temat tej znakomitej produkcji. Dla Mirosława Baki miniony rok to także ważna rola teatralna w spektaklu „Edukując Ritę” w Teatrze 6. piętro. Rola, za którą zbiera znakomite recenzje.
Pozostałe nominacje:
- Agnieszka Holland
- Jakub Józef Orliński
- Teresa i Andrzej Starmachowie
Kategoria Wydarzenie Roku 2023
Sukces wystawy Fangor (Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział Sztuki Współczesnej w Pałacu Opatów)
Wystawa prac jednego z najwybitniejszych twórców współczesnych Wojciecha Fangora była najobszernieszch opracowaniem twórczości artysty. Znajdowało się na niej 120 obrazów, 100 rzadko eksponowanych rysunków, a także plakaty i rzeźby. Dzięki ekspozycji można było poznać również samego autora - znajdowały się na niej zdjęcia rodzinne, zapisy rozmów, a także fragmenty z nieopublikowanej autobiografii. wystawa była dostępna dla zwiedzających tylko 5 miesięcy, a pobiła wszystkie rekordy. Odwiedziło ją ponad 50 tysięcy osób.
Czytaj także: “Fangor. Poza obraz”. O fenomenie artysty opowiada kurator Wojciech Zmorzyński
Międzynarodowa kariera Hani Rani – 2023 był wyjątkowym rokiem dla polskiej artystki Hani Rani. W październiku wydała swój trzeci solowy album p.t. „Ghosts”. Z tej okazji wizerunek pianistki i kompozytorki pojawił się na słynnym bilbordzie na Times Square. Kompozytorka odbyła najbardziej znaczącą w swojej karierze trasę koncertową – obejmującą Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę. Pierwszy raz od kilku lat koncertowała też w Polsce. Zagrała również koncert w ramach prestiżowej serii Tiny Desk Concerts organizowanej przez National Public Radio (mini-koncerty w kameralnym pokoju redakcyjnym organizowane od 2008). Występ ten jest ogromnym sukcesem, ponieważ w tej serii przed artystką pojawiła się tylko jedna grupa muzyczna z Polski.
- Premiera spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuje”
- Serial “1670” - (tu należy podkreślić rolę Martyna Byczkowskiej, młodej aktorki z pochodzącej z Trójmiasta)
- Rekordowy rok na Zamku Królewskim w Warszawie
Czytaj także: Gdańsko-pomorskie akcenty w „Chłopach” - polskim kandydacie do Oscara
Kategoria Muzyka Filmowa roku 2023
CHŁOPI – L.U.C. & Rebel Babel Orchestr (wyd. Agora)
Jeśli za muzykę do ekranizacji wielkiej powieści Reymonta bierze się artysta, który działał na scenie hip-hopowej, jazzowej i klasycznej – to od razu wiadomo, że będzie kolorowo jak na łowickiej spódnicy. Łukasz Rostkowski wykorzystał swoje muzyczne doświadczenia, zainspirował się szeroko pojętym folklorem słowiańskim i zaangażował takie gwiazdy jak Kayah czy zespół Kwiat Jabłoni. Efekt? Muzyka do filmu „ Chłopi” wbiła się na bezprecedensowy w tym gatunku poziom popularności - ma już status Złotej Płyty i serię koncertowych wykonań! Nas porwały tematy do scen tanecznych i utwory takie jak „Jesień-Tańcuj”.
- “Czas krwawego księżyca”
- “Oppenheimer”
- “Spider-Man: Poprzez Multiversum”
- “Znachor”.

O!Lśnienia - artyści związani z Gdańskiem i Trójmiastem na liście nominowanych
O!Lśnienia to nagrody kulturalne portalu internetowego Onet i Miasta Krakowa. Zostaną w tym roku przyznane po raz ósmy. Zwycięzców wybierają tym razem internauci, a głosowanie na stronie www.olsnienia.onet.pl potrwa do północy 1 marca, a laureatów poznamy 8 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Wydarzenie będzie transmitowane w Onecie oraz w TVP Kultura.
Głosowanie odbywa się w siedmiu kategoriach: Film, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka popularna, Muzyka klasyczna, Opera i jazz, Teatr oraz Serial.
- Interesują nas artyści i artystki wykraczający poza ustalone schematy, szukający nowego języka w sztuce, wywołujący rezonans społeczny. Nie liczy się wiek, płeć, najważniejsza jest wartość artystyczna dzieła - deklaruje na stronie Onet Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska.
W tym plebiscycie gdańszczanie również zostali zauważeni przez odbiorców sztuki.
Czytaj także: "Zielona granica" w Wenecji. Gdańszczanka na czerwonym dywanie, razem z Agnieszką Holland
W kategorii FILM nominowano Agnieszkę Holland i cały zespół twórców za film "Zielona granica" - “za wstrząsający społeczny manifest ujawniający dramatyczną cenę politycznej kampanii strachu”. Współreżyserkami filmu były Kamila Tarabura i gdańszczanka Katarzyna Warzecha.
Ten sam tandem reżyserek (Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha) oraz scenarzystka Nina Lewandowska otrzymał też nominację w kategorii SERIAL - za "Absolutnych debiutantów". Doceniono “świeżość, nieszablonowość i aktorskie odkrycia w historii o niepoprawnych marzycielach”. A Martyna Byczkowska (główna postać kobieca w “Absolutnych debiutantach”) otrzymała nominację w tej kategorii za rolę w serialu “1670”.
Związana również z Gdańskiem (jako absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku) oraz regionem (pochodzi z Tczewa) jest Dobrawa Czocher. Artystkę nominowano w kategorii MUZYKA KLASYCZNA, OPERA i JAZZ za debiutancki album "Dreamscapes". Nominujący podziwiali “cudowny album polskiej wiolonczelistki i kompozytorki wypełniony autorskimi kompozycjami na wiolonczelę, inspirowanymi muzyką od Brahmsa, przez Philipa Glassa, po GoGo Penguin”.
Kto kojarzy nazwisko Czocher z pianistką Hanią Rani jest na dobrym tropie - obie muzyczki nagrały m.in. w 2015 r. album “Biała flaga”.
W tej samej kategorii nominację otrzymał L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestra za album "Chłopi". Uzasadnienie: “Za muzykę do filmu "Chłopi", współtworzącą dramaturgię opowieści, zanurzoną w tradycji i jednocześnie nowoczesną w brzmieniu.”
Trzymamy kciuki!