Wspólnie z Hevelianum podglądaj Wszechświat na Górze Gradowej - już dzisiaj

Sierpniowe noce słyną ze spektakularnych zjawisk astronomicznych. Dlatego centrum naukowe Hevelianum organizuje już od 10 lat Nocne Podglądanie Wszechświata – plenerowe wydarzenie w niepowtarzalnej scenerii Góry Gradowej. Na łowców Perseidów, 16 sierpnia w godzinach 20:00-1:30 czeka nie tylko wspólna obserwacja nieba, ale i liczne atrakcje astronomiczne. Większości punktów programu jest bezpłatna, na niektóre warsztaty trzeba nabyć bilety.
16.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa ludzi stoi późnym wieczorem na obrośniętej trawą górze i obserwuje niebo. Jedna osoba patrzy przez teleskop, inna rozstawiła na statywie aparat fotograficzny.
Góra Gradowa daje świetne możliwości do obserwacji sierpniowego nieba
Fot. Dawid Linkowski

Sierpień miesiącem spadających gwiazd

Nocne obserwacje, gra terenowa, warsztaty, malowanie piaskiem dawnych obserwacji kosmicznych, jakich dokonał Jan Heweliusz i jego żona Elżbieta, wystawy oraz wiedza inżynierów kontra film o Apollo 13 – to tylko niektóre punkty z bogatego programu Nocnego Podglądania Wszechświata, które odbędzie się w piątek, 16 sierpnia w godz. 20:00–1:30 na terenie centrum nauki Hevelianum na Górze Gradowej.

Przez cały wieczór będą prowadzone obserwacje astronomiczne, podczas których skorzystać będzie można z teleskopu, ale warto przynieść również własny sprzęt do obserwacji oraz fotografii. Organizatorzy wydarzenia liczą na spektakularny pokaz spadających gwiazd, czyli Perseidów.

- Perseidy to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk astronomicznych na niebie jakie możemy raz na rok obserwować. Przy doskonałych warunkach pogodowych możemy zobaczyć w maksimum aż 100 „spadających gwiazd” na godzinę – a Góra Gradowa daje świetne możliwości do ich obserwacji. Dodatkowo odwiedzający nas goście będą mogli przez teleskopy obserwować inne klejnoty na nieboskłonie, jak choćby Saturn ze swoim pierścieniem czy Księżyc - zapowiada Bogna Pazderska, astronomka Hevelianum.

Perseidy można obserwować już od początku sierpnia, ale im bliżej maksimum, tym więcej spadających gwiazd. Za deszcz meteorytów odpowiada kometa 109P/Swift-Tuttle, której orbita przecina się z drogą Ziemi wokół Słońca. Każdego roku, w sierpniu nasza planeta wpada w chmurę rozsiewanych z jądra komety skalnych ziaren, wielkości maksymalnie fasoli. Wpadając w ziemską atmosferę z prędkością ok. 60 km/s skalne drobiny momentalnie się spalają, kreśląc na niebie przez sekundę lub ciut dłużej kolorowe ślady. Dla obserwatora wygląda to tak, jakby od sklepienia niebieskiego oderwała się gwiazda, stąd potoczna nazwa zjawiska naukowo zwanego meteorem. Sierpniowy rój nosi nazwę Perseidów od gwiazdozbioru z którego meteory zdają się rozsypywać po całym niebie.

Dwie pracowniczki Hevelianum odznaczone medalami Prezydenta Miasta Gdańska

Moc nocnych atrakcji

Jednym z głównych punktów programu będzie ogłoszenie nazwisk zwycięzców 12. edycji międzynarodowego konkursu AstroCamera 2024 i prezentacja nagrodzonych zdjęć.

– AstroCamera jest jednym z czołowych konkursów astrofotograficznych na świecie. Fotografowie nocnego nieba nadesłali nam niesamowite zdjęcia kolorowych mgławic, galaktyk, a nawet odległych gromad galaktyk. Nie zabrakło też tegorocznej zorzy polarnej, którą mogliśmy podziwiać także w Polsce – mówi Anna Morawska, zastępczyni dyrektora ds. programowych Hevelianum.

Jak wiadomo patronem Hevelianum jest Jan Heweliusz. Dlatego podczas wydarzenia zaprezentowane zostanie wizualne widowisko artystyczne – Teatr Piasku w wykonaniu Tetiany Galitsyny, które przeniesie uczestników w czasie, żeby zobaczyć malowane piaskiem dawne obserwacje kosmicznych obiektów, jakich dokonał słynny astronom i jego żona Elżbieta.

Odbędzie się także projekcja filmu „Podróż na Księżyc i z powrotem” z udziałem Mirosława Baki, wizualno-muzycznego dokumentu stanowiącego filmową podróż przez życie i twórczość Jana Heweliusza, oraz spotkanie z reżyserką filmu - Agnieszką Bekalarczyk.

Pod rozgwieżdżonym niebem czekać będzie mnóstwo zadań i zagadek związanych z astronomią i eksploracją Kosmosu, a to za sprawą gry terenowej „Na gwiezdnym szlaku”. Warto też przynieść własną białą koszulkę albo torbę z materiału, aby w stacji Astrositodruku zdobyć wyjątkowy nadruk w formie kosmicznego kolażu.

Nikt się nie nudził na 3. Pikniku Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej

Podczas warsztatów astronomicznych dla dzieci będą powstawać obrotowe mapki nieba, gwiezdne lunety na niepogodę i rakiety pneumatyczne. W trakcie warsztatów astrofotograficznych dla starszych uczestników, prowadzonych przez astrofotografa Michała Kałużnego, będzie można zdobyć wiedzę teoretyczną, o tym jak sfotografować pozorny ruch sfery niebieskiej czy Drogę Mleczną. W trakcie plenerowej części warsztatów uczestnicy posiądą wiedzą praktyczną, dzięki której wykonają samodzielnie swoją pierwszą astrofotografię.

Na zakończenie długiego wieczoru odbędzie się dyskusja Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, którzy ocenią okiem inżyniera wartość naukową filmu „Apollo 13” (reż. Ron Howard, 1995). A po dyskusji – projekcja filmu.

Szczegółowy program wydarzenia na stronie hevelianum.pl, dodatkowe informacje w wydarzeniu na FB.

Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych program może ulec zmianie, a także zapraszają do obejrzenia wystawy plenerowej o kobietach w nauce pt. „Uczone”, która prezentowana jest na Górze Gradowej do końca września.

Uwaga: bezpłatne wejściówki na oznaczone atrakcje możliwe są do odebrania w punkcie informacyjnym w dniu wydarzenia od godz. 20:00

Parking górny podczas wydarzenia będzie nieczynny, można skorzystać z parkingów przy ul. 3 Maja i przy ul. Gradowej 3.

Grafika zapraszająca na wydarzenie Nocne Podglądanie Wszechświata, na której widać oprócz napisów fotografie nocnego nieba z gwiazdami.
Nocne Podglądanie Wszechświata na Górze Gradowej już w piątek, 16 sierpnia
Źródło: Hevelianum

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki