• Start
  • Wiadomości
  • Nocne Misterium Krzyża - procesja pokutna na ulicach Gdańska

Nocne Misterium Krzyża - procesja pokutna w Wielki Piątek przeszła ulicami Gdańska

Procesja Nocne Misterium Krzyża miała charakter ascetyczny i pokutny. Pochód rozpoczął się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych i pasyjnych. Uczestnicy spotkali się w Wielki Piątek (29 marca) przed godz. 22.00 na Bastionie św. Gertrudy, następnie przeszli ulicami Gdańska do bazyliki Mariackiej.
30.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Noc. Na pierwszym planie leżący drewniany kilkumetrowy krzyż niesiony na ramionach kilku mężczyzn. W tle (rozmazani) orszak ludzi
W Wielki Piątek już po raz ósmy ulicami Gdańska przeszła procesja pokutna. Jej centralnym symbolem jest 6-metrowy pusty krzyż niesiony przez zakapturzonych mężczyzn
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pusty krzyż - centralny symbol Misterium 

Nocne Misterium Krzyża to spotkanie o charakterze religijnym, w ścisłym związku z Wielkopiątkowym męczeństwem Jezusa Chrystusa. Centralny symbol stanowi 6-metrowy pusty krzyż, niesiony przez zakapturzonych mężczyzn, którym towarzyszy jedynie naturalne światło pochodni i świec.

Wydarzenie odbyło się w Wielki Piątek, 29 września. Uczestnicy procesji spotkali się o godz. 21.45 na Bastionie św. Gertrudy. Procesja krzyża, w oprawie bębnów, kołatek i pieśni żałobnych, wędrowała ulicami Gdańska. 

Trasa procesji przebiegała ulicami: Bastion św. Gertrudy - Pl. Wałowy - Rzeźnicka - Świętej Trójcy - Kocurki - Żabi Kruk - Pod Zrębem - Dolna Brama - Grodza Kamienna - Reduta Wilk - Reduta Wyskok - prof. Kieturakisa - Łąkowa - Długie Ogrody - Stągiewna - Długi Targ - Długa - Tkacka - Piwna - Mariacka.

Procesja zakończyła się już po północy, w Wielką Sobotę, 30 września, przy bazylice Mariackiej.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z NOCNEGO MISTERIUM KRZYŻA 

Misterium już po raz ósmy

Nocne Misterium Krzyża odbyło się w Gdańsku po raz ósmy. Za jego organizacją stoi Bractwo Świętego Pawła - męska formacja działająca na terenie Archidiecezji Gdańskiej.

Bractwo to jako główne zadanie stawia sobie "odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i otoczeniu oraz aktywizacji mężczyzn we wspólnocie Kościoła". Jego członkowie spotykają się w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca na eucharystii w intencji mężczyzn. Miejscem spotkania jest parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Brętowie. Proboszczem jest tam ks. Krzysztof Ławrukajtis - wieloletni kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, kapelan Aresztu Śledczego w Gdańsku, diecezjalny koordynator ds. Nowej Ewangelizacji, założyciel i duszpasterz Bractwa św. Pawła - Męskiej Formacji Katolickiej.

Słowo i muzyka w Wielki Piątek. Pełen zadumy koncert odbył się w Bazylice Mariackiej

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy