Niko Niko, czyli jak biegać z uśmiechem

Gdańsk gościł prof. Hiroaki Tanakę, twórcę slow joggingu - unikalnej metody biegowej "Niko Niko" (z jap. "z uśmiechem"). W pokazowym treningu z mistrzem, na fortach Centrum Hewelianum, wzięli udział uczniowie SP 69 oraz wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak.
11.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Hiroaki Tanaka w niedzielę, 9 kwietnia, biegł w Gdańsk Maratonie, dzień później - w poniedziałek, 10 kwietnia, w okolicach Centrum Hewelianum prezentował metodę Slow Jogging

Slow jogging posiada wszystkie zalety biegania, a do tego praktycznie nie ma wad. Poruszanie się w stylu slow zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym, takim jak: otyłość, cukrzyca, choroby krążenia. Trenując nie narażamy się na kontuzje, zakwasy, bóle mięśni i co najważniejsze - nie odczuwamy zmęczenia. Jak sugeruje nazwa, slow jogging to bieganie w bardzo wolnym tempie. To właściwie truchtanie i to znacznie wolniej niż większość z nas sobie wyobraża.

Filozofia slow joggingu polega na regularnym, przyjemnym ruchu w kontraście ze sportem wyczynowym, którym tak często się inspirujemy.

- Usain Bolt czy inni lekkoatleci biegają i obciążają stopy w zupełnie inny sposób niż to powinny robić osoby uprawiające jogging, z naciskiem na śródstopie. Ponadto metoda "Niko Niko" praktycznie pozwala unikać kontuzji przy jednoczesnym zadbaniu o zdrowie i kondycję - wyjaśniał profesor.

Hiroaki Tanaka jest absolwentem Wychowania Fizycznego na Uniwersytecie Edukacyjnym w Tokio. Jego specjalizacją jest Fizjologia Sportu, szczególnie leczenie i prewencja chorób cywilizacyjnych m.in. otyłości i miażdżycy, profilaktyka zdrowotna i poprawa zdrowia dzięki aktywności fizycznej. Opracował oryginalne metody treningu wspomagające profilaktykę zdrowotną osób starszych, które są wcielane w życie w wielu japońskich miejscowościach i przynoszą bardzo pozytywne rezultaty. Dzięki treningom Niko Niko Tanaka w wieku 50 lat ukończył maraton ze swoim życiowym rekordem 2 godzin 38 minut i 50 sekund.

- Każdemu, kto trenuje biegi, polecam zapoznanie się z koncepcją pana profesora. Mimo, iż regularnie biegam, czuję ogromny respekt do naszego gościa, siedemdziesięciolatka, który dopiero co przebiegł gdański maraton. To niesamowite, że tak niepozorny trucht może przynosić tak imponującą formę. Mam nadzieję, że slow jogging znajdzie swoich miłośników w Gdańsku - mówił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. Trening z mistrzem pokazał, że są na to szanse, ponieważ pojawili się biegacze zainteresowani tą metodą.

- Uprawiam sport od dziecka, czyli dobre 60 lat. Koncepcja Tanaki jest znakomitym rozwiązaniem dla seniorów, dlatego nie mogłem ominąć takiej okazji - zapewniał pan Jan, który stawił się również na późniejszym otwartym spotkaniu z Japończykiem w Szkole Podstawowej nr 69.

Jak czytamy na stronie internetowej Slow Jogging Polska, badania przeprowadzone na grupie osób cierpiących na choroby serca i nadciśnienie pokazały, że 30 minut slow joggingu dziennie, 5 razy w tygodniu, skutecznie obniżyło ciśnienie do stopnia, jaki nie był możliwy przy zastosowaniu samych leków. U tych samych badanych zaobserwowano dużo niższy poziom złego cholesterolu i wzrost dobrego.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok