• Start
  • Wiadomości
  • ZTM żąda codziennej kontroli trzeźwości kierowców autobusów

Nietrzeźwy kierowca autobusu zwolniony z pracy. ZTM stawia przewoźnikowi ultimatum

Kierowca prywatnej firmy, która na podstawie umowy z ZTM wozi autobusami gdańskich pasażerów, został zwolniony dyscyplinarnie z pracy, po tym, jak policja złapała go na jeździe pod wpływem alkoholu. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku żąda teraz od właściciela firmy przewozowej wyjaśnień i stawia ultimatum: sytuacja nie może się powtórzyć, konieczne jest wprowadzenie codziennych kontroli trzeźwości kierowców.
07.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pusta kabina kierowcy autobusu
Kierowca prywatnej firmy BP Tour nie był trzeźwy, gdy prowadził miejski autobus. Został dyscyplinarnie zwolniony z pracy po 3 miesiącach od zatrudnienia. Jak mogło dojść do tej sytuacji? Dyspozytor ruchu nie wyczuł u tego kierowcy alkoholu, więc wydał mu dokumenty i umożliwił wyjazd w trasę. ZTM w Gdańsku żąda, by firma BP Tour codziennie badała pracowników przy pomocy alkomatów - tak, jak od dawna robione to jest w GAiT
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Incydent z kierowcą na Elbląskiej

W poniedziałek, 6 marca, ok. godz. 4.00 nad ranem policja zatrzymała przy ul. Elbląskiej kierowcę miejskiego autobusu z firmy BP Tour. Funkcjonariusze wykryli w jego organizmie prawie promil alkoholu. 

Miasto Gdańsk zwiększa bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Wkrótce nowy przetarg

56-letni mężczyzna został zwolniony dyscyplinarnie z pracy.
 
- Pracował w naszej firmie 3 miesiące. Dyspozytor ruchu nie wyczuł u tego kierowcy alkoholu, więc wydał mu dokumenty - mówi Marcin Tokarski, dyrektor ds. komunikacji prywatnej firmy BP Tour. 
 

Nietrzeźwy kierowca autobusu - ZTM stawia sprawę jasno

Do sprawy odniósł się Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, dla którego firma BP Tour jako operator zewnętrzny świadczy usługi przewozowe na podstawie umowy.

“Od naszych operatorów oczekujemy, że będą sprawowali właściwy nadzór nad swoimi pracownikami. Niezależnie od tego, sami sprawdzamy jakość świadczonych usług. Z uwagi na uprawnienia, o wsparcie przy prewencyjnych, regularnych kontrolach trzeźwości kierowców poprosiliśmy Policję. Wynik dzisiejszej kontroli zaskoczył nas bardzo negatywnie. Nie wyobrażamy sobie, aby podobna sytuacja mogła się powtórzyć. Ta sprawa dotyczy zewnętrznego operatora, który bardzo nadszarpnął nasze zaufanie. Musi on podjąć wszelkie działania, by nad swoimi kierowcami sprawować pełen nadzór. Oczekujemy, aby na wzór naszego miejskiego przewoźnika, zostały tam wprowadzone codzienne kontrole trzeźwości kierowców” - napisał ZTM w oświadczeniu.

Jak BP Tour sprawdza trzeźwość kierowców?

BP Tour jako zewnętrzny przewoźnik, na podstawie umowy z gdańskim ZTM, obsługuje 21 linii autobusowych do takich miejscowości jak Sopot, Pruszcz Gd., Kowale i Banino. Na tych trasach zatrudnia 142 kierowców. Nietrzeźwy BP Tour kierowca został zatrzymany do rutynowej kontroli przez policję tuż po wyjeździe pojazdu z bazy. W autobusie nie było jeszcze żadnych pasażerów.  
Marcin Tokarski tłumaczy, że firma stosuje wyrywkowe sprawdzanie kierowców, czy nie spożyli alkoholu.
- Istniejące do tej pory przepisy nie pozwalały pracodawcy pełnej kontroli w tym zakresie. Pracownik musiał wyrazić zgodę na poddanie się badaniu, a przy odmowie można już było tylko wezwać policję. Nowa ustawa, która wchodzi w życie pozwala już na sprawdzenie trzeźwości pracownika, ale też zawiera błąd, bo trzeba pracownika wcześniej poinformować o zamiarze kontroli - uważa przedstawiciel firmy BP Tour. 

Kierowca GAiT odnalazł zaginionego seniora i zaopiekował się nim: “Wiedziałem, że może nie dotrzeć do celu”

Jak bezpieczeństwa pasażerów pilnuje GAiT?

Na kanwie incydentu z 56-letnim kierowcą BP Tour sprawdziliśmy, w jaki sposób trzeźwość swoich pracowników sprawdza inny - dużo większy przewoźnik publiczny w Gdańsku - miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje, która zatrudnia ponad 900 kierowców autobusów i motorniczych tramwajów.  
Anna Dobrowolska, rzeczniczka prasowa GAiT, podkreśla, że bezpieczeństwo pasażerów i innych użytkowników dróg jest dla spółki priorytetem. 
 
- Dlatego działamy prewencyjnie i wielotorowo. Standardem w Gdańskich Autobusach i Tramwajach jest wykonywanie każdorazowo przed wyjazdem z zajezdni badań na obecność alkoholu. Takie badanie kierowcy i motorniczowie przechodzą przed pobraniem dokumentów pojazdu. Badania wykonywane są w zajezdniach, za pomocą stacjonarnych alkomatów - informuje Anna Dobrowolska.  

Ile rocznie badań alkomatem prowadzi GAiT?

Niezależnie kontrole przeprowadzone są także przez służby GAiT, czyli Zespół Utrzymania Ruchu, na terenie miasta podczas postojów. 
 
- Zgodnie z obowiązującymi w GAiT standardami do pracy dopuszczani są wyłącznie kierowcy i motorniczowie, których badanie wykaże 0 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie ma tolerancji dla żadnej, choćby najmniejszej, nawet tej dopuszczalnej przepisami o ruchu drogowym, ilości alkoholu w organizmie - podkreśla rzeczniczka GAiT. 

“Nie trzeba było alkomatu”. Kierowca GAiT zatrzymał i przekazał policji pijanego, który kierował autem

Każdego dnia wykonywanych jest więc kilkaset kontroli trzeźwości, a rocznie ponad 100 tysięcy
 

- W efekcie codziennych kontroli trzeźwości, w ostatnich kilku latach z pracy zwolnionych zostało 14 pracowników. Po przeprowadzonym przed przystąpieniem do pracy badaniu oczywiście pracownicy ci nie zostali do niej dopuszczeni - dodaje Anna Dobrowolska. 

Szczegółowa rekrutacja pracownika w GAiT

Bardzo dużą wagę GAiT przykłada jednocześnie do procesu rekrutacji nowych pracowników. Uczestniczy w nim psycholog kliniczny specjalista z zakresu Psychologii Transportu oraz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Gdzie jest teraz mój autobus? Odpowie interaktywna mapa połączeń od ZTM w Gdańsku

Już na etapie rekrutacji GAiT dokłada więc dużej staranności, żeby na stanowiska kierowców i motorniczych przyjmowane były osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i predyspozycjami.
 
Procedura rekrutacyjna zwraca uwagę na konkretne predyspozycje potrzebne w tych zawodach. Przeprowadzane są testy dotyczące stylu reakcji w stresie, reakcji w trudnych sytuacjach, zdolności przewidywania, dojrzałości społecznej i odpowiedzialności. Niezależnie, każdy z przyjętych kandydatów kierowany jest jeszcze na badania psychotechniczne.

Czy nowe przepisy pomogą kontrolować trzeźwość kierowców? 

Anna Dobrowolska podkreśla, że nowe przepisy dotyczące kontroli trzeźwości pracowników są dla pracodawców dużym ułatwieniem.
 
- Nie będą wymagały już od nich wprowadzania wewnętrznych regulacji. Nowe przepisy dają pracodawcom prawo do kontroli trzeźwości pracowników. Dotychczas natomiast wymagało to zgody pracownika. Dlatego niezbędne było wprowadzenie wewnętrznych regulacji w firmach - wyjaśnia rzeczniczka GAiT. 
Tak stało się właśnie w GAiT. Żeby rozpocząć pracę w charakterze kierowcy i motorniczego w spółce niezbędnym jest wyrażenie zgody na wywiązywanie się z pełnego zakresu obowiązków, w tym obowiązku poddawania się badaniu kontroli trzeźwości.

 

TV

Każdy może pomóc