• Start
  • Wiadomości
  • Przekaż zbędne meble. Trafią do mieszkań osób w potrzebie

Przekaż zbędne meble. Trafią do mieszkań osób w potrzebie

Niepotrzebna wersalka, stolik, lampa, zasłona? Przekaż je Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, która zadba o to, by znalazły nowych użytkowników. Meble z odzysku trafią do osób w potrzebie, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
19.02.2026
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się okrągły, biały stolik z leżącym na nim laptopem, przy którym stoi jasne, drewniane krzesło z niebieską poduszką. Obok mebli, w plecionym koszu, rośnie zielona roślina doniczkowa, a całość uchwycono na tle jasnej ściany.
Gdańska Spółdzielnia Socjalna od siedmiu lat prowadzi projekt "Meble od serca" na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Fot. pixabay.com

Projekt “Meble od serca”

W ramach projektu “Meble od serca” Gdańska Spółdzielnia Socjalna przyjmuje od osób prywatnych i firm zbędne meble oraz elementy wyposażenia wnętrz. Jeśli jest taka potrzeba, pracownicy spółdzielni czyszczą sprzęty i wykonują drobne naprawy (dokręcają zawias, kleją krzesło), ale przekazywane dary powinny być w zasadniczo dobrym stanie, nadawać się do użytku. 

- Odbieramy sprzęt od darczyńców i dostarczamy je w nowe miejsce, do osób potrzebujących. Czasem prosto z jednego domu - mówi Katarzyna Littwin, dyrektorka Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. - Projekt realizujemy od siedmiu lat. Tylko w 2025 roku pozyskaliśmy od darczyńców 728 sztuk mebli i innych sprzętów, które trafiły do 184 beneficjentów.

Wypadek lub poważna kontuzja – można wypożyczyć sprzęt do rehabilitacji

Meble do małych mieszkań

Najbardziej potrzebne jest wyposażenie dostosowane gabarytami do mieszkań o niewielkim metrażu:

  • wersalki, szafki, stoliki, krzesła, ale też meble do kuchni, pokojów dziecięcych i łazienek
  • elementy oświetlenia wnętrz - lampy, kinkiety
  • pościel, firany i dywany w dobrym stanie - wówczas wystarczy je wyprać i odświeżyć i przekazać dalej

Jak przekazać sprzęty?

 

Osoby, które chcą oddać zbędne meble lub inne sprzęty domowe, proszone są o kontakt z GGS w dni powszednie, w godz. 7.30 - 15.30, pod numerem 881 703 096.

Kto potrzebuje takich mebli?

Kto otrzymuje wsparcie w ramach projektu “Meble od serca”?

Mówi Przemysław Pokój, koordynator projektu: - Z zasobów projektu korzystają lokatorzy mieszkań socjalnych, którzy wprowadzają się do najczęściej pustego lokalu, a także seniorzy, osoby niepełnosprawne i rodziny: podopieczni gdańskiego MOPR. Po pomoc dzwonią do nas poszkodowani w pożarach. Ludzie zostają z dnia na dzień z niczym, nie tylko jako bezpośredni pogorzelcy, wyposażenie mieszkania ulega też czasem zniszczeniu podczas akcji gaśniczej - wylicza Przemysław Pokój.

Nowe miejsce dla samotnych matek

Zdjęcie przedstawia przytulną sypialnię z niezasłanym łóżkiem, na którym leży otwarta książka obok miękkiego, puszystego koca. W tle widać stolik nocny przykryty koronkowym obrusem, na którym stoją książki, ramka ze zdjęciem oraz wazon z suszonymi kwiatami.
Łóżko, pościel, stolik nocny, koc - niepotrzebne nam już meble i elementy wyposażenia mogą pomóc "urządzić" czyjeś życie
Fot. pixabay.com

Działamy kompleksowo

Jak podkreśla koordynator “Mebli od serca”, w przypadku podopiecznych MOPR, najczęściej to pracownicy socjalni, asystentki i opiekunki środowiskowe pracujące z poszczególnymi osobami sygnalizują, że komuś potrzebne jest nowe łóżko, czy lampa. 

- Staramy się działać kompleksowo, bo głupio jest wstawić do zaniedbanego mieszkania tylko nowe łóżko, skoro w magazynie mam pasujący dywanik, stolik, fotel, fajny obrazek na ścianę i jeszcze odkurzacz, o którego zakupie osoba niezaradna życiowo często sama nie pomyśli, ale jak już dostanie, to chętnie korzysta - wylicza Przemysław Pokój.

- Kiedy ktoś chce nam przekazać wersalkę, zawsze pytam, czy ma też może zbędną pościel, kołdry, poduszki. To nie są nowe rzeczy, ale nowsze od tych, którymi dysponuje osoba obdarowana. Używany (oczywiście działający!) sprzęt - telewizory, lodówki też chętnie przejmiemy i przekażemy. Telewizor dla osób, które wspieramy, to często jedyne okno na świat - dodaje Przemysław Pokój.

Projekt "Meble od serca" jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska. Głównym celem jest doposażenie mieszkań i domów rodzin objętych pomocą społeczną w mieście.  Projekt przyczynia się równocześnie do aktywizacji zawodowej osób w nim zatrudnionych, które dokonują naprawy sprzętów. Realizacja wpisuje się też w proekologiczny trend: niepotrzebne meble zyskują drugie życie i nowych właścicieli.

 

TV

Sportowy Gdańsk na święta: Ice Crystals