• Start
  • Wiadomości
  • Niepodległościowe uroczystości pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego

"Budujmy wspólnotę" - niepodległościowe uroczystości pod pomnikiem Marszałka

- 106 lat temu spełniło się wielkie marzenie pokoleń Polaków. Polska odzyskała niepodległość, a Polacy swój dom, w którym sami mogą stanowić o własnym losie. Marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę, stało się rzeczywistością - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska podczas uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. 
10.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Na zdjęciu widzimy pomnik Józefa Piłsudskiego otoczony flagami Polski i Gdańska, ustawiony podczas uroczystości patriotycznej. Po obu stronach pomnika stoją żołnierze oraz strażnicy w historycznych mundurach, symbolizując hołd składany dla marszałka.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w niedzielę, 10 listopada 2024 roku, pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na gdańskiej Strzyży odbyły się miejskie uroczystości związane ze świętem niepodległości
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

„Od Niepodległości do Wolności”. 11 listopada koncert w kościele św. Brygidy

Podczas uroczystości w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości złożono wieńce upamiętniające wielkiego Polaka, znalazł się czas na wspólną modlitwę, a jako symbol pokoju wypuszczono białe gołębie. Wcześniej, o godzinie 9.00 w Kościele Garnizonowym przy ulicy Sobótki, odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny.

Piotr Grzelak: - "Budujmy wspólnotę tu w Gdańsku, w Polsce, w Europie" 

- Dziś spotykamy się pod pomnikiem jednego z ojców naszej wolności marszałka Józefa Piłsudskiego. Spogląda na nas w mieście, które nie tylko zapisało się w jego biografii, bo był tu krótko więziony - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. - Spogląda na nas w mieście, które tak jak on ukochało wolność. Obecny na tym placu dzięki determinacji społecznego komitetu i prezydenta Pawła Adamowicza od 2006 roku. Jego podobizna jednak dekady wcześniej, w ciemnych latach komunizmu, zdobiła ściany domów i serca liderów opozycji demokratycznej, którzy podążali za marszałkiem w drodze do niepodległości Polski. 

Na zdjęciu widzimy mężczyznę przemawiającego do mikrofonu podczas wydarzenia na świeżym powietrzu. Ubrany formalnie, z biało-czerwoną wstążką przypiętą do ubrania, co może sugerować, że bierze udział w patriotycznym lub państwowym wydarzeniu.
- Nie tylko dzięki romantycznemu zrywowi, ale przede wszystkim dzięki rozsądkowi, dostrzegł w rozpętanej w 1914 roku wojnie szanse na wywalczenie niepodległości dla Polski. Nie pozwolił, aby ta dziejowa szansa została zmarnowana - mówił Piotr Grzelak podczas uroczystości
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prezydent Grzelak przypomniał słowa, w których 16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski poinformował rządy najważniejszych państw o powstaniu państwa polskiego:  

„Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego. Wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym". 

Święto Niepodległości w gdańskich dzielnicach, czyli koncerty, parada i spektakl teatralny

- Nie tylko dzięki romantycznemu zrywowi, ale przede wszystkim dzięki rozsądkowi, dostrzegł w rozpętanej w 1914 roku wojnie szanse na wywalczenie niepodległości dla Polski. Nie pozwolił, aby ta dziejowa szansa została zmarnowana - mówił Piotr Grzelak. - Wraz z innymi ojcami naszej niepodległości i wysiłkiem całego narodu skutecznie doprowadzili do przywrócenia wolnej, niepodległej Polski na mapę świata. Wyciągajmy lekcje z historii zjednoczonego ruchu niepodległościowego, na którego czele stali ramię w ramię Józef Piłsudski i Roman Dmowski oraz wielonurtowego ruchu Solidarności i budujmy wspólnotę tu w Gdańsku, tu w Polsce, tu w Europie. 

 

Andrzej Adamczyk: - "Niech żyje wolna i niepodległa Rzeczpospolita!"

"Była godzina 7.00 gdy w niedzielę 10 listopada w mglisty i chmurny ranek jednowagonowy pociąg specjalny z Berlina przybył na Dworzec Wiedeński w Warszawie. O przyjeździe Piłsudskiego nie wiedziano w mieście, chodziły słuchy, że już poprzedniego dnia wraz z Sosnowskim był wolny, lecz nikt nie wiedział kiedy pojawi się w Warszawie" - to fragment relacji historyka Wacława Jędrzejewicza z przyjazdu więźniów magdeburskich do Warszawy. 

Na zdjęciu starszy mężczyzna w mundurze wojskowym przemawia do mikrofonu, trzymając czerwony folder. Ubrany w historyczny strój, z odznaczeniami na piersi, wygląda na osobę odgrywającą ważną rolę podczas patriotycznej ceremonii.
Andrzej Adamczyk, prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Nazajutrz, 11 listopada Piłsudski przejął władzę wojskową, zneutralizował ewentualne zagrożenie ze strony stacjonujących wojsk okupacyjnych, w mieście trwało rozbrajanie Niemców - wspominał pułkownik Andrzej Adamczyk, prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. - A 14 listopada powołał rząd, 16 listopada notyfikował demokracjom zachodu powstanie wolnej Rzeczypospolitej, zaś 22 listopada został uznany za tymczasowego naczelnika państwa. Już 26 stycznia 2019 roku odbyły się wybory do Sejmu. W ciągu trzech miesięcy Polska miała armię, rząd, Sejm i struktury samorządowe. Czyli jak skomentował to Józef Piłsudski “ni z tego ni z owego mamy Polskę od pierwszego”. 

Długi weekend w Gdańsku: festiwal Inside Seaside, Parada Niepodległości i inne atrakcje

Pułkownik Adamczyk podkreślił też, że z tego dnia płynie do nas przesłanie, że swoją suwerenność i niepodległość możemy zachować tylko, gdy jesteśmy jako naród zjednoczeni w swoich dążeniach.

- Chylimy czoła przed dokonaniami ówczesnych pokoleń, które były dla nas natchnieniem w okresie wyzwalania się spod komunizmu i pamięć o nich przenosimy w przyszłe pokolenia - dodał Andrzej Adamczyk. - Niech żyją bohaterowie tamtych czasów. Wieczna chwała! Niech żyje wolna i niepodległa Rzeczpospolita!

Na zdjęciu grupa osób stoi w rzędzie, trzymając białe gołębie, co symbolizuje pokój i może być częścią ceremonii lub uroczystości patriotycznej. W tle widać pomnik oraz flagi, a uczestnicy mają przypięte biało-czerwone kokardki, co sugeruje wydarzenie upamiętniające ważną dla Polski okazję
Białe gołębie - symbol pokoju i radość życia w niepodległej Polsce - poleciały w przestworza
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

11 Listopada już w poniedziałek. Dołącz do Parady Niepodległości, skorzystaj z atrakcji

Wieńce, kwiaty, salwa honorowa i gołębie

Po przemówieniach zgromadzeni usłyszeli salwę honorową, po której przedstawiciele środowisk kombatanckich, Miasta Gdańska, województwa pomorskiego, konsulowie Ukrainy, Mołdawii, Bułgarii i Francji, służb mundurowych, miejskich i wojewódzkich instytucji złożyli u stóp marszałka wieńce i kwiaty. 

Uroczystość zakończyła się wspólnym wypuszczeniem czternastu białych gołębi, symbolizujących pokój i radość życia w niepodległej Polsce. 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta