Nieodpłatna pomoc prawna w 2020 roku w Gdańsku także z mediacją
W połowie maja 2020 w Dzienniku Ustaw opublikowano przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0. Są wśród nich rozwiązania, dzięki którym z nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystają jednoosobowe firmy, narażone na skutki pandemii COVID-19.
Przepisy te rozszerzają nieodpłatną pomoc prawną na przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniających innych osób w ciągu ostatniego roku. To ważne, bo samozatrudnieni to - jak wynika z danych ZUS - bardzo liczna grupa przedsiębiorców: ponad 1,65 miliona osób, czyli prawie 62 proc. wszystkich płatników składek.
Dotąd z możliwości korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej wyłączone były sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia takiej działalności. Rozszerzenie tej pomocy na osoby samozatrudnione jest związane z pandemią COVID-19 i jej skutkami
Koronawirus. W Gdańsku dostępna jest bezpłatna zdalna pomoc prawna
- To bardzo potrzebne rozwiązanie - mówi Sylwia Ressel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Dla osoby samozatrudnionej często wydanie środków na opłacenie profesjonalnego doradcy nawet w normalnych warunkach jest wysiłkiem. Dlatego to bezpłatne wsparcie jest ważne szczególnie w czasie epidemii, kiedy tak wiele firm boryka się z trudnościami. Prawnik na pewno pomoże podjąć właściwe decyzje, być może uda się dzięki temu oddalić niebezpieczeństwo zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej.
W normalnych warunkach, by uzyskać to wsparcie, przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie o braku środków na poniesienie kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. W stanie epidemii złożenie tych oświadczeń nie jest wymagane. Porady udzielane są telefonicznie lub przez pocztę elektroniczną.
Kontakt i zapisy na porady
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, tel.: 58 342 31 88, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-14.00 lub email: pomocprawna@mopr.gda.pl