Niemcy wzorują się na ECS
Carsten Schneider pochodzi z Turyngii, jest politykiem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Był już raz w Gdańsku jako przedstawiciel urzędu kanclerskiego, w 2022 roku. W rządzie kanclerza Olafa Scholza ma funkcję parlamentarnego sekretarza stanu ds. landów wschodnich RFN i pogranicza. Jest też koordynatorem budowy placówki naukowo-kulturalnej, wzorowanej na ECS - Centrum Przyszłości Niemieckiej Jedności i Europejskiej Transformacji w Halle. Na prośbę urzędu kanclerskiego, w jury, które wybrało koncepcję i lokalizację dla planowanej instytucji, zasiadał Basil Kerski, dyrektor gdańskiego ECS. To pozwoliło na nawiązanie kontaktów i współpracy.
Gdańskie ECS jako wzór dla nowej placówki naukowo-kulturalnej w niemieckim mieście Halle
Właśnie spotkania w Europejskim Centrum Solidarności stały się głównym celem wizyty ministra Carstena Schneidera.
Eksperci ds. Europy Środkowej
Niemiecki minister przyjechał do Gdańska jako gość konferencji Reclaiming Europe, która odbywa się w ECS od niedzieli do wtorku (13 - 15 października). Uczestniczy w niej 60 przedstawicieli środowisk akademickich Europy Środkowo-Wschodniej, są to eksperci w zakresie nauk społecznych. Stronę polską reprezentują m.in. prof. Lena Kolarska-Bobińska, socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Arkadiusz Modrzejewski z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Konferencja Reclaiming Europe inauguruje działalność sieci Young Network Trans Europe, zorganizowanej z inicjatywy Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk, we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności oraz urzędem kanclerskim.
Pokonać bariery, dla współpracy
W poniedziałek minister Carsten Schneider uczestniczył w warsztatach Reclaiming Europe, a także w debacie GDAŃSKI DIALOG, która była podsumowaniem pierwszego dnia konferencji i de facto zainaugurowała działalność sieci Young Network Trans Europe.
Celem zawiązanej współpracy ekspertów - jak informują organizatorzy - jest pokonanie granic geograficznych, kulturowych i naukowych, zgromadzenie szerokiego grona badaczy z całej Europy oraz stworzenie przestrzeni do wymiany myśli i powoływania nowych koncepcji. Ze względu na aktualną sytuację w Ukrainie sieć koncentruje się w szczególności na tym regionie oraz krajach sąsiadujących z Ukrainą.
Gdańsk pyta o Ukrainę
Wizyta w Gdańsku stała się dla ministra Carstena Schneidera okazją do rozmowy w ECS z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor ECS Basil Kerski jako gospodarz i Cornelia Pieper, konsul generalna Niemiec w Gdańsku. Wiceprezydent Grzelak, który ze strony Gdańska zaangażowany jest w niesienie pomocy ukraińskim miastom i jednostkom samorządowym, poruszył m.in. temat możliwości polsko-niemieckiej współpracy w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny.
Minister Carsten Schneider w poniedziałek zwiedził także Muzeum II Wojny Światowej i spotkał się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
NASZA FOTOGALERIA: