Pomysł na świętowanie przy ul. Biskupiej jest z jednej strony rozwinięciem udanego pleneru malarskiego, który w scenerii zabytkowej zabudowy z XIX wieku odbył się tu kilka lat temu, z drugiej strony - Biskupia Górka trochę zazdrościła innym gdańskim dzielnicom świąt ich reprezentacyjnych ulic.
II Święto Ulicy Biskupiej zorganizowane przez stowarzyszenia Waga oraz Biskupia Górka przy wsparciu licznych partnerów instytucjonalnych oraz mieszkańców, również rozpoczęło się akcją artystyczną, podczas której malarze z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wspólnie z mieszkańcami tworzyli obrazy ulicy Biskupiej – „Gdański Montmartre”. Dla miłośników fotografii była zaś historia „Biskupiej w obiektywie”.
Przygotowano wiele atrakcji dla osób w każdym wieku, m.in. warsztaty, wystawy, kiermasze, koncerty, grę miejską, wycieczkę po zakamarkach Biskupiej Górki oraz piknik z poczęstunkiem i potańcówką.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Biskupia Górka opowiadali o wykopaliskach prowadzonych na Biskupiej Górce w poszukiwaniu historycznych śladów dawnej restauracji polonijnej i pokazali część wydobytych artefaktów.
- Nasze niedzielne święto łączy niebanalną historię tego miejsca z jego teraźniejszością i niedaleką przyszłością, w którą wpisana jest rewitalizacji osiedla. Ona już trwa - zaznacza Anna Butrym, szefowa Stowarzyszenia Waga i koordynatorka święta. - Biskupia to najbardziej rozpoznawalna ulica na Biskupiej Górce. Nieustannie zachwyca unikatową, zabytkową zabudową, która w dużej części przetrwała wojenną zawieruchę. Tutaj urodził się pisarz i publicysta Brunon Zwarra, tutaj spotykała się przedwojenna Polonia.
na podst. tekstu KFP
czytaj także:
Biskupia Górka. Nowe centrum sąsiadów, seniorów, aktywizacji zawodowej i równego traktowania