Na ratunek książce - Gdański Fundusz Wydawniczy czeka na wnioski do 30 października
Aż trzy okazje mieli dziś mieszkańcy Oliwy do świętowania. Pandemia i obowiązujące obostrzenia spowodowała, że organizatorzy zadecydowali o przygotowaniu wielu wydarzeń w kilku miejscach. Były więc koncerty, spacery, warsztaty i spotkania autorskie, a imprezy odbywały się przed Oliwskim Ratuszem Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego i w jego wnętrzu, w Parku Oliwskim, ale również nad stawem Młyńskim przy ulicy Spacerowej. Na placu targowym przy ulicy Polanki działał Dziecięcy Pchli Targ, a w Bibliotece Oliwskiej bookcrossing. Członkowie grupy Łowcy Snów opowiadali tam też gdańskie legendy. Niektórzy na świeżym powietrzu, w parku, ćwiczyli asany pod okiem Ani Piecunko.
Odświętnie wyglądała też ulica Opata Rybińskiego udekorowana, z okazji Oliwskiego Święta Książki, kartkami z fragmentami wierszy i prozy, które zawieszono na drzewach. Wzdłuż ulicy rozłożył się Kiermasz Wydawnictw Tutejszych. Chętni zaopatrywali się w tytuły książkowe wielu gdańskich wydawnictw. Mogli też porozmawiać z wybitnymi twórcami: pisarzem Stefanem Chwinem i jego małżonką.
W tym czasie na głównej alei Parku Oliwskiego odbywały się inne związane z literaturą atrakcje: konkurs dla debiutantów, warsztaty kreatywności dla przyszłych autorów, spotkania autorskie z Barbarą Piórkowską i Radosławem Wiśniewskim oraz akcja pisania życzeń dla Gdańska.
Z Gdańska do Rumunii. Wiersze Tadeusza Dąbrowskiego w rumuńskojęzycznym wydaniu
Oprócz atrakcji dla ducha, znalazły się też atrakcje dla ciała: o godz. 15 z okazji 3 urodzin Oliwskiego Ratusza Kultury, przed budynkiem pojawił się Tort Urodzinowy, a 13. oliwskich gastronomików przygotowało specjalną ofertę na hasło VIVA OLIVA!
Bogata była też muzyczna strawa. Kto kocha akordeonowe brzmienie pędził pod scenę przed Oliwskim Ratuszem Kultury, kto operę - do altany Parku Oliwskiego posłuchać śpiewających solistów: Martynę Gesell i Nazario Kachala, a kto punk rocka - nad staw Młyński.
Na wszystkie atrakcje wstęp był wolny.