• Start
  • Wiadomości
  • "Niebo polskie". Uczniowie jednej z gdańskich szkół obejrzeli legendarne malowidło

"Niebo polskie". Uczniowie jednej z gdańskich szkół obejrzeli legendarne malowidło

Uczniowie SP 86 im. prof. Jerzego Sampa jako pierwsza gdańska szkoła odkryli wspaniałe dzieło w dawnym Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego. Leżąc wygodnie na leżakach oglądali fresk i słuchali o jego historii.
19.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 86 po obejrzeniu fresku
Uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 86 po obejrzeniu fresku
fot. SP 86

- Korzystając z zaproszenia Urzędu Marszałkowskiego udaliśmy się na czwarty z kolei "Spacer dla Niepodległej". Tym razem chcieliśmy zobaczyć w budynku dawnego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego fresk o tematyce historycznej pod tytułem „Niebo polskie” - mówi Ewa Wosińska- Stelter, wicedyrektor szkoły podstawowej nr 86 w Gdańsku. 

Pomysł malowidła w gdańskim gimnazjum narodził się w 1938 roku. Artystami, którzy podjęli się wyzwania ozdobienia sufitu auli szkoły byli Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Główny obraz o powierzchni ponad 100 mkw uzupełniały malunki na ścianach pomieszczenia stworzone przez Stefana Płużańskiego i Mieczysława Jurgielewicza. Tuż po wybuchu II wojny światowej Niemcy zajęli budynek szkoły i zniszczyli obraz: całość skuto i zatynkowano, by uniemożliwić ewentualną rekonstrukcję dzieła.

- „Niebo polskie” to obraz alegoria. W jego centrum znajduje w białej sukni z czerwonym szalem Mater Polonia, przy której przysiadł biały orzeł. O symbolice i przesłaniu tego dzieła opowiadał nam przewodnik pan Marcin Szumny. Leżąc wygodnie na leżakach i patrząc w fragment nieba nad Polską, słuchaliśmy go z uwagą - relacjonuje Bożena Andrzejak, nauczycielka historii, autorka szkolnego projektu "Spacery dla Niepodległej"

Malowidło zwiedzający oglądali leżąc wygodnie na leżakach
Malowidło zwiedzający oglądali leżąc wygodnie na leżakach
fot. SP 86

Odtworzenie fresku stało się możliwe dopiero współcześnie. Podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zadanie było trudne, bo zachowało się bardzo niewiele zdjęć i dokumentów przedstawiających oryginalne „Niebo polskie”. Prace rekonstrukcyjne trwały 9 miesięcy.

Odtworzone malowidło odsłonięto 8 maja 2018 roku w 73 rocznicę zakończenia II wojny światowej. 


Gdańsk odzyskał po 78 latach „Niebo polskie”, zniszczone przez nazistów


- Dla zwiedzających fresk „Niebo polskie” udostępniony jest od niedawna, a my, jak wynika z informacji przewodnika, byliśmy pierwszą gdańską szkołą, której udało się to wspaniałe dzieło zobaczyć - zaznacza Andrzejak.

TV

Każdy może pomóc