- Korzystając z zaproszenia Urzędu Marszałkowskiego udaliśmy się na czwarty z kolei "Spacer dla Niepodległej". Tym razem chcieliśmy zobaczyć w budynku dawnego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego fresk o tematyce historycznej pod tytułem „Niebo polskie” - mówi Ewa Wosińska- Stelter, wicedyrektor szkoły podstawowej nr 86 w Gdańsku.
Pomysł malowidła w gdańskim gimnazjum narodził się w 1938 roku. Artystami, którzy podjęli się wyzwania ozdobienia sufitu auli szkoły byli Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Główny obraz o powierzchni ponad 100 mkw uzupełniały malunki na ścianach pomieszczenia stworzone przez Stefana Płużańskiego i Mieczysława Jurgielewicza. Tuż po wybuchu II wojny światowej Niemcy zajęli budynek szkoły i zniszczyli obraz: całość skuto i zatynkowano, by uniemożliwić ewentualną rekonstrukcję dzieła.
- „Niebo polskie” to obraz alegoria. W jego centrum znajduje w białej sukni z czerwonym szalem Mater Polonia, przy której przysiadł biały orzeł. O symbolice i przesłaniu tego dzieła opowiadał nam przewodnik pan Marcin Szumny. Leżąc wygodnie na leżakach i patrząc w fragment nieba nad Polską, słuchaliśmy go z uwagą - relacjonuje Bożena Andrzejak, nauczycielka historii, autorka szkolnego projektu "Spacery dla Niepodległej".
Odtworzenie fresku stało się możliwe dopiero współcześnie. Podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zadanie było trudne, bo zachowało się bardzo niewiele zdjęć i dokumentów przedstawiających oryginalne „Niebo polskie”. Prace rekonstrukcyjne trwały 9 miesięcy.
Odtworzone malowidło odsłonięto 8 maja 2018 roku w 73 rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Gdańsk odzyskał po 78 latach „Niebo polskie”, zniszczone przez nazistów
- Dla zwiedzających fresk „Niebo polskie” udostępniony jest od niedawna, a my, jak wynika z informacji przewodnika, byliśmy pierwszą gdańską szkołą, której udało się to wspaniałe dzieło zobaczyć - zaznacza Andrzejak.