• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje Stanisław Tym. Aktor, satyryk, laureat Medalu Wolności Słowa 2022

Nie żyje Stanisław Tym. Aktor, satyryk, laureat Medalu Wolności Słowa 2022

O śmierci legendarnego aktora, mistrza słowa, niezapomnianego prezesa klubu sportowego "Tęcza", powiadomił dziś rano tygodnik Polityka, którego Stanisław Tym był felietonistą: “Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru.” Aktor zmarł 6 grudnia 2024 w Warszawie. Miał 87 lat.
06.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
k00034187
Stanisław Tym w 2011 roku w Gdańsku
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Katarzyna Wappa, Piotr Jacoń i Igor Tuleya laureatami II edycji Medalu Wolności Słowa. WIDEO I ZDJĘCIA

- Gigant, absolutna wielkość, mistrz satyry - tymi słowami żegnają aktora i scenarzystę ludzie kultury w całej Polsce.

Prezes Rysiu Ochódzki w "Misiu" Stanisława Barei, w "Rejsie" Marka Piwowarskiego - cyniczny pasażer na gapę na statku wycieczkowym. Tymi rolami Tym zaskarbił sobie serca polskich widzów i wpisał się do panteonu najwspanialszych postaci polskiej kultury. Aktor charakterystyczny, satyryk, dramaturg, felietonista, scenarzysta, reżyser, człowiek estrady, urodzony w Małkini Górnej, o czym poinformował nas w niezapomniany sposób "Rejsie": „w 1937 roku, w lipcu, właściwie w drugiej połowie lipca”.

gcm-download-1920-medal-wolnosci-slowa-091-6752e8b6e31ba
Stanisław Tym odbiera w ECS Medal Specjalny Wolności Słowa w 2022 roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

"Polityka" przytacza jego losy: “Przeżył powstanie warszawskie w piwnicy walczącego miasta. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW i aktorstwo na PWST, ale do kina i felietonu dotarł poprzez kabaret – jeszcze pracując jako bramkarz i szatniarz w klubie Stodoła, proponował skecze Studenckiemu Teatrowi Satyryków. Przełomem w karierze Tyma był film „Rejs” Marka Piwowskiego (1970) i niezbyt sympatyczna rola pasażera na gapę, który zamienia się w cynicznego instruktora kulturalno-oświatowego... Wspólnie ze Stanisławem Bareją, jako aktor, a później współscenarzysta, nakręcił pięć niezapomnianych komedii wykpiwających schyłkową epokę Gierka. Od „Poszukiwany, poszukiwana” po „Misia”.” 

gcm-download-1920-medal-wolnosci-slowa-081-6752e8a024e48
Stanisław Tym odbiera w ECS Medal Specjalny Wolności Słowa w 2022 roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Felietonistą Stanisław Tym stał się już w 1972 r., publikował na łamach „Literatury”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Wprostu”, „Rzeczpospolitej”, a przez 18 ostatnich lat w „Polityce”. 

„Stanisław Tym nie żyje. Najlepszy Prezes naszego klubu. Nauczyłeś nas śmiać się z władzy, z ponurej w tamtych czasach rzeczywistości i z nas samych. Posmutnieliśmy dziś, za to w niebie na pewno jest o wiele weselej” – napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. 

Śmierć Stanisława Tyma została uczczona dziś chwilą ciszy w polskim Sejmie.

gcm-download-1920-medal-wolnosci-slowa-082-6752e87a0b749
Stanisław Tym odbiera w ECS Medal Specjalny Wolności Słowa w 2022 roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

O Medalu Wolności Słowa

Medal Wolności Słowa ustanowiła Fundacja Grand Press w 2021 roku, by honorować Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi, autorki i autorów najważniejszych przemówień, które mogły wpłynąć na świadomość Polaków. Medal Wolności Słowa przyznawany jest w trzech kategoriach: Obywatel, Instytucja i Media. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w ECS w Gdańsku. 

Podczas pierwszej gali, która odbyła się w sierpniu 2021 roku w ECS medale odebrali Agnieszka Jankowiak–Maik, Adam Bodnar i Andrzej Poczobut, ponadto przyznano też Specjalny Medal Wolności Słowa za świadectwo życia, który trafił do Mariana Turskiego.

W 2022 roku w kategorii Instytucja nagrodzono Igora Tuleyę, w kategorii Media: Piotra Jaconia, w kategorii Obywatel/ka: Katarzynę Wappę. Medal Specjalny otrzymali: Wanda Traczyk-Stawska, Jacek Fedorowicz i Stanisław Tym.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas